Swiety82 Napisano 16 Styczeń 2009 Autor Napisano 16 Styczeń 2009 Premiera nowej serii „Kolekcje XX wieku”Jeden z najpiękniejszych polskich zbiorów fotograficznychPonad 250 zdjęć w wyjątkowym albumieAlbum zdjęć ze zbioru Janusza Przewłockiego jest pierwszą pozycją z nowej serii Wydawnictwa KARTA „Kolekcje XX wieku”.Prezentujemy najobszerniejszy i najbardziej niepowtarzalny prywatny zbiór fotografii obrazujących polskie ziemiaństwo i arystokrację na przełomie XIX i XX stulecia.Obejmuje on około 20 tysięcy obiektów pochodzących głównie z lat 1890–1939. Zdjęcia portretowe, indywidualne i grupowe, ukazują przedstawicieli najznakomitszych rodów arystokratycznych - Lubomirskich, Radziwiłłów, Branickich, Czartoryskich, Potockich, Zamoyskich, Tarnowskich, Sapiehów, ale także sceny z życia codziennego i z różnych uroczystości. Najstarsze fotografie pochodzą z drugiej połowy XIX wieku, ze słynnych atelier fotograficznych (Walerego Rzewuskiego z Krakowa czy Jana Mieczkowskiego z Warszawy), najpóźniejsze z lat 30. XX wieku. Ukazują historię polskich ziemian i arystokratów, a jednocześnie historię polskiej fotografii w tym czasie.Zdjęcia pozyskiwane od lat 60. XX wieku głównie od potomków szlacheckich rodów, były przez Janusza Przewłockiego pieczołowicie opisywane.Albumy w serii „Kolekcje XX wieku” mają spełniać dwa ściśle ze sobą związane warunki. Po pierwsze - przedstawićtemat: wyrazisty, ważny dla historii, a przedstawiony tak, by wszystkie obrazy składały się na pełną opowieść. Po drugie - odkryć twórcę: osobę lub zespół, stanowiący to dzieło swoją pracą, determinacją i wysiłkiem. Bowiem zbiory tego rodzaju nie mogłyby powstać samoistnie; trzeba było przenikliwości twórców, którzy postawili przed sobą taki właśnie cel.W albumie ukazana jest także sylwetka autora kolekcji - Janusza Przewłockiego. Syn Henryka Przewłockiego i Karoliny Marii Hutten-Czapskiej, urodził się i wychował wraz z sześciorgiem rodzeństwa w majątku Mordy koło Siedlec. Wraz z nastaniem komunizmu został z całą rodziną wygnany z dworu, a jego ojca Sowieci wywieźli do obozu w Borowiczach, gdzie zmarł w 1946 roku.Przez wiele lat Janusz Przewłocki był redaktorem, wydawcą serii pamiętników polskich z XVIII-XX wieku, a począwszy od lat 60. zbierał zdjęcia dotyczące polskich rodów ziemiańskich i arystokratycznych. Współpracował z paryską „Kulturą” i z opozycjądemokratyczną w latach 70. i 80., był współtwórcą Archiwum Wschodniego i przewodniczącym Komisji Historycznej Związku Sybiraków. Utworzył i redagował serię książkową „Wspomnienia Sybiraków”.Wokół pałacu i dworu jest pierwszą publikacją albumową prezentującą tę wspaniałą kolekcję, o której przez lata wiedzieli wyłącznie nieliczni specjaliści.Wydawca: Ośrodek KartaWspółwydawcą albumu jest Dom Spotkań z Historią.
Swiety82 Napisano 16 Styczeń 2009 Autor Napisano 16 Styczeń 2009 ...i jeszcze typowe info czyli:Wydawnictwo: Ośrodek KartaStrony: 248, Format: 23,5x30,5 cmRok wydania: 2009Oprawa: okładka powlekana materiałemCena: 79,00zł
blezor Napisano 17 Styczeń 2009 Napisano 17 Styczeń 2009 A ostatnia fotka jak mnie wzrok nie myli pochodzi z moich rodzinnych okolic, czyli jest to palac na poludniu polski 20 km od Zywca w miejscowosci Rajcza, wychowalem sie tam, moi rodzice tam mieszkaja, wiele razy ganialem z kolegami po palacowym lesie czy ogrodzie, teraz tam jest dom opieki dla starszych ludzi. Bylem tam dwa lata temu, palac i ogrod zadbane milo sie chodzi po alejkach w palacowym ogrodzie, a jak jeszcze staw doprowadza do pozadku to bedzie pieknie. Szkoda tylko ze nie ma nic w srodku z tamtych czasow. Milo mi sie zrobilo kiedy teraz bedac daleko w swiecie zobaczylem miejsce z rodzinnych stron, moze przy okazji zaprosze was do Rajczy -mila okolica. Pozdrawiam.
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.