Skocz do zawartości

Wygląd i szczegółu umundurowania i wyposażenia żandarma niemieckiego z roku 1943


Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo ciekawa fotka.Wydaje mi się jednak że zołnierz na tym zdjęciu jest raczej ss-mannem z jakiejs pogranicznej placówki gestapo,jak np. Palace w Zakopanem. Tam też z pewnością pracowali" nie tylko oficerowie, ktoś musiał tego przeciez pilnować. Facio wygląda mi na takiego wartownika. Przemawia za tym równiez szyld tej instytucji:
Der Kommandeur
der Sicherheitspolizei und des S.D
im Distrikt Krakau
Grenzpolizeikommissariat Zakopane
Nie wiem czy tak na pewno było, ale może znajdzie się jeszcze ktoś, kto rozwieje moje watpliwoiści. Z góry dziekuję Zagoszcz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GrenzPolizei a Grezschutz to chyba raczej dwie różne formacje, prawda? Tak mi sie wydaje ,ale nie wiem, bo jak już mówiłem nie znam sie na niemieckich formacjach militarnych. Wydawało mi się że Grenzschutz to jakby odpowiednik naszej Staży Granicznej. Wiem że sieć ich placówek była rozciągnięta na terenie Podhala i zajmowali się głównie patrolowaniem granicy. Kilka z nich zostało zaatakowanych przez oddziały AK w 1943 roku i później. Dlatego tez chciałem umieścic taka sylwetke w opracowaniu. Czy brali oni równiez udział w akcjach antypartyzanckich? Nie wiem. Pozdrawiam Zagoszcz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umieszczając w opracowaniu sylwetkę funkcjonariusza GrenzPolizei nie popełnisz obsuwy

A w akcjach antypartyzanckich często brał udział szereg formacji na codzień nie zajmujących się takimi rzeczami.

W październiku 1944 r. w trakcie jednej z akcji antypartyzanckich na zachodniej kielecczyźnie udział brało naraz Gendarmerie, Schutzpolizei, oddział Wehrmachtu, oddział żołnierzy Luftwaffe z obsługi miejscowego lotniska oraz odział Kałmuków. Całość dowodzona w akcji przez oficerów SD z Radomia. Można sobie wyobrazić różnorodność mundurów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie