Skocz do zawartości

Osiek Jasielski: Tajemnicze znalezisko w krypcie


pomsee

Rekomendowane odpowiedzi

Osiek Jasielski: Tajemnicze znalezisko w krypcie


Informację udostępniono: 05.12.2008 07:11


Podczas prac remontowych zabytkowego drewnianego kościółka w Osieku Jasielskim została odkryta krypta, w której zachowały się szczątki dwóch pochowanych tam osób. Według wstępnej oceny archeologów krypta może pochodzić z przełomu XVII i XVIII wieku.

Remont datowanego na piętnasty wiek drewnianego osieckiego kościółka rozpoczął się cztery lata temu. Parafianie już od dawna zgłaszali, że pod kościołem może znajdować się krypta. Dwa lata temu, w trakcie remontu fundamentów zostało odkryte małe okienko wentylacyjne, co tylko potwierdziło przypuszczenia parafian.

- Ważne było tylko odkrycie miejsca wejścia do tej krypty. Tutaj pewna praktyka pracowników muzeum i ich doświadczenia pomogła w odnalezieniu tego wejścia do krypty. - opowiada ksiądz Bogusław Jurczak, proboszcz parafii w Osieku Jasielskim.

Zbadania tajemniczego odkrycia podjęli się archeolodzy z Krosna. Krypta jest wielkości 2,5 na 3 metry i została zbudowana z łamanego piaskowca. Dokładna data pochodzenia znalezionych tam szczątek nie jest znana. W kronikach parafialnych nie ma też wzmianki, kto mógł być tam pochowany.

- Te szczątki, które są w krypcie w zasadzie będą dopiero poddane jakimś gruntownym badaniom i wtedy będzie można coś bliżej i więcej powiedzieć o osobach tam pochowanych. Zazwyczaj byli to księża, może proboszczowie osieccy, bądź jacyś właściciele Osieka, którzy z racji swoich zasług, po prostu mogli sobie zasłużyć na to, żeby być pogrzebanym w kościele. - mówi ks. Bogusław Jurczak.

W tym roku, dzięki staraniu księdza proboszcza i miejscowych parafian, udało się kontynuować prace remontowo - konserwatorskie świątyni. Robotnikom sprzyja również wyjątkowo pogoda, dzięki czemu świątynia zyskuje dawny blask.

- W tym roku kończymy etap remontu budowlanego. Wiązało się to z wykonaniem przebudowy bocznej kruchty, z wymianą bocznych daszków kościoła, które były blaszane, a teraz otrzymały pokrycie drewniane i z wymianą poszycia gontowego na całości kościoła. - wylicza ksiądz proboszcz.

Kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego w Osieku Jasielskim został wzniesiony około 1419 roku. Około 1640 roku poddano go gruntownej przebudowie i rozbudowie, podczas której dostawiono wieżę-dzwonnicę z kruchtą, zmieniono konstrukcję dachu i ufundowano nowe wyposażenie. Kolejne remonty przypadły na 2 połowę XVIII wieku oraz 1 połowę XIX wieku. Obecnie parafia korzysta z nowego obiektu sakralnego, a w starym kościółku msze święte odbywają się raz w tygodniu. Kościół został włączony do podkarpackiego odcinka Szlaku Architektury Drewnianej.

Źródło: Damian Palar
d.palar@ejaslo.pl
www.ejaslo.pl

http://www.wrota.podkarpackie.pl/pl/turystyka/aktualnosci/081205_osiek


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora pomsee 19:21 12-12-2008
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dodatku odkrycie w zasadzie przypadkowe...
Jeśli o tej krypcie pisano wcześniej w kronice, jeśli większość parafian wiedziała że takowa krypta pod kościołem jest, a do nie dawna żyli jeszcze ludzie którzy ukrywali się w niej podczas wojny (chociażby ówczesny proboszcz) i siłą rzeczy wiedzieli gdzie jest do niej wejście, to czemu teraz się robi tyle huku wokół tego pseudoodkrycia jak by tam znaleziono co najmniej pół bursztynowej komnaty?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie