Skocz do zawartości

Kujawski epizod walk wrześniowych


pomsee

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Kujawski epizod walk wrześniowych

Na szczytnieńskich polach natknąć się można na szczątki żołnierzy walczących w II wojnie światowej

Jerzy Chudzyński, Czwartek, 4 Września 2008

Poszukiwaniem szczątków polskich żołnierzy poległych w bitwie pod Szczytnem podczas II wojny światowej miał zająć się Urząd Gminy w Choceniu. Jeszcze nie wiadomo, czy do tego dojdzie.
Największą batalię „polskiego tragicznego września” zwaną przez historyków Bitwą nad Bzurą wielu autorów opisało w licznych opracowaniach. Dodatkowo uzupełniają je, wydane drukiem wspomnienia ich uczestników z tego okresu.

Jednak dopiero zrealizowana ze sporym rozmachem, ubiegłoroczna rekonstrukcja nawiązująca do wydarzeń z 11 i 12 września 1939 roku, przybliżyła mieszkańcom naszego regionu wydarzenia które rozegrały się wówczas w przesmyku pomiędzy jeziorami Borzymowskim i Ługowskim.

W sobotę, 8 września 2007 roku z inicjatywy władz gmin Boniewo i Choceń odsłonięto w Szczytnie (pow. włocławski) pomnik z tablicą pamiątkową nawiązującą do wydarzeń sprzed 68 lat. Wówczas na stoku szczytnieńskiego wzgórza, tuż obok rzeczki Chodeczki, odtworzono wydarzenia mające istotne znaczenie dla żołnierzy armii „Pomorze” i „Poznań” atakujących nad Bzurą skrzydło, zdążającej właśnie pod Warszawę. niemieckiej 8. armii. W dniach 9 - 12 września 1939 roku obronę szczytnieńskiego przesmyku generał Tokarzewski powierzył 61. pułkowi piechoty z 15. Dywizji Piechoty. Piechurów wsparto dodatkowo dywizjonem artylerii (12 dział).
Efektem tej uporczywej obrony było uniemożliwienie Niemcom wyjścia na tyły, atakujących przeciwnika nad Bzurą, polskich oddziałów. Zmusiła ona niemieckie dowództwo do szukania możliwości przełamania polskich linii w innym miejscu. Hitlerowcom udało się tego dokonać dopiero 12 września, po sforsowaniu Wisły w okolicach Płocka.

Zginęło 130 polskich żołnierzy

W bitwie pod Szczytnem zginęło 130 żołnierzy polskich. Spoczywają oni, choć jeszcze nie wszyscy, w żołnierskiej kwaterze na cmentarzu w Boniewie. Na szczytnieńskich polach do dziś natknąć się można na szczątki bohaterskich obrońców naszej Ojczyzny.

W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku rolnik orzący pole na terenie gdzie rozegrała się bitwa znalazł ludzkie kości. Nie mogąc doczekać się interwencji miejscowych władz schował je w worku po nawozach i powtórnie zakopał na zarośniętym obecnie wzgórzu. Ich poszukiwaniem, jesienią tego roku tego roku, miał zająć się Urząd Gminy w Choceniu. Jeszcze nie wiadomo czy do tego dojdzie. Do sprawy powrócimy.

http://www.nowosci.com.pl/look/nowosci/article.tpl?IdLanguage=17&IdPublication=6&NrIssue=900&NrSection=220&NrArticle=112890&IdTag=418

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie