Skocz do zawartości

Co agent Zigzag ukradł z Ambasady Polskiej?


Rekomendowane odpowiedzi

Przeczytałem właśnie ciekawą historyczno-sensacyjną książkę o agencie Zig-zagu - Eddie Chapmanie - być może najcenniejszym agencie brytyjskim w Niemczech (?). Zig-zag dostał od Hitlera Żelazny Krzyż! (jak J-23). Ale chodzi mi o opisany w tej książce wątek powojenny. Zig-zag dostał po wojnie rozkaz wykradzenia pewnych dokumentów z POLSKIEJ AMBASADY w Londynie (a był to jeszcze 45 rok chyba).
Zig-zag, który był przed wojną włamywaczem i złodziejem bankowym za pozwoleniem policji wstrzymał ruch samochodów pod ambasadą i dzięki temu włamał się jakoś do środka. Czy ktoś z was zna tę historię i wie co też sojusznik (Wielka Brytania) szukał w ambasadzie swojego alianta (Polski), krótko po zakończeniu działań wojennych? A może to już było później? Nie w 1945?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic o tym wydarzeniu nie znalazlem na necie, jedyne co to wzmianka w brytyjskim archiwum narodownym, ze sam Churchill sie nim osobiscie interesowal, i ze oczywiscie MI5 dlugo po wojnie chronila go od wszelkiego zla....

http://www.nationalarchives.gov.uk/documents/july2001.pdf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie