Skocz do zawartości

Kocioł Świdwiński


Schivelbein

Rekomendowane odpowiedzi

feld to nie masa to można dojść,tylko trzeba szukać.
Ja nie mam czasu,ale myślę że niedługo do tematu wrócę.
Bo wszystko jest tylko trzeba pogrzebać.
Na szczęście wojsko niemieckie jest opracowane do szczebla batalionu.I to w sieci jest.
Tylko ponownie ...czas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Ja miałbym prośbę do wszystkich zainteresowanych tym tematem.
Cały problem jest w tym że Wał Pomorski to pojęcie funkcjonujące tylko u nas.W literaturze zagranicznej to operacja w Prusach i o żadnych umocnieniach tam jeszcze nie znalazłem./jak do tej pory/
Potrzebuję Waszej pomocy-Mam w domu Atlas geograficzny Herdera
z 1932r/absolutnie nie na sprzedaż/a w nim mam mapy w skali
1:1000000 potrzebuję nazw miejscowości w języku niemieckim gdzie toczyły się walki,lub gdzie istniały umocnienia.
Gdy będę miał nazwy miejscowości łatwiej mi będzie powiązać jednostki niemieckie z tymi walkami o które mi chodzi.Bo jak napisałem cała historiografia wojenna oparta jest na nazewnictwie niemieckim.
Lub też o wskazanie pozycji z tego typu informacją.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kopijnik Ty mnie chcesz chyba zabić.Mam w ręku monografię Dywizji Nordland ta dywizja jest wymieniona jako biorąca udział w tych walkach.Ale Tieke, autor nie daje map ,daje szkic operacji na którym zaznacza na boku pasa działania okrążenie X Korpusu SS mało tego wszystkie jednostki atakujące są rosyjskie ale w tekscie pisze o Polakach i Rosjanach co doszli do Bałtyku.
Jeszcze raz potrzebuję Wału Pomorskiego jako kolejnych miejscowości ale w j.niemieckim.Bez tego nie przejdę,bo nie mam czasu na szukanie chyba że temat odłożę na lepsze czasy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kopijnik ja tam wolę po dawnemu czyli miejscowości z książki i mapy.I mam juz pierwsze owoce.Ale muszę zaczac od genezy i okoliczności w jakich doszło do walk w Prusach Zachodnich.
Tu wymienię siły niemieckie plany i zamiary.
Na to otworzę nowy wątek by sobie samemu nie zawężać obszaru.
Umówmy się że ten Wątek będzie poświęcony Pomorzu Zachodniemu i zakończy sięw momencie gdy resztki wojsk niemieckich przekroczą Odrę.Ale jak najbardziej Wał Pomorski będzie.
Wszystko co napiszę będzie oparte o materiały niemieckie.
Chodzi o to aby porównać dane nasze z niemieckimi.
Ostatnia uwaga będę operował wyłącznie nazwami miwjscowości w j.niemieckim chodzi mi oto aby koledzy też musieli się trochę namęczyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie