Skocz do zawartości

archeologii - nauki pomocnicze


kopijnik2

Rekomendowane odpowiedzi

nieco inaczej
Główczyn (w.) mazowieckie / grójecki 0-48 Mogielnica
Główczyn (w.) mazowieckie / płocki 0-24 Mała Wieś
Główczyn (w.) wielkopolskie / kaliski 0-62 Szczytniki
Główczyn (w.) kujawsko-pomorskie / lipnowski 0-54 Mokowo
Główczyn-Towarzystwo (w.) mazowieckie / grójecki 0-48 Mogielnica
trzeba sprawdzić jak było wcześniej Główczyno (cz.w.) warmińsko-mazurskie / kętrzyński 0-89 Barciany
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze Głowno
Historia [edytuj]

* XV wiek – dziedzicami dóbr była rodzina Głowieńskich vel Głowińskich
* 1420, 11 marca – poświęcenie kościoła pw. św. Jakuba Apostoła
* 1427, 24 października – książę Siemowit V nadał osadzie Głowno prawa miejskie na zasadach prawa chełmińskiego
* 1504 – pożar miasta, po pożodze król nadał mieszkańcom wolniznę" (zwolnienie z podatków) na okres 10 lat
* 1522 – ponowny pożar miasta i kolejny przywilej wolnizny na okres 10 lat, nadany przez króla Zygmunta I; potwierdzenie przez króla nadania praw miejskich
* 1609 – kościół w Głownie jest filią parafii w Domaniewicach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie skojarzenie przyszło mi na myśl na przykładzie m. Paradyż" normalnie jak Vanessa Raj" z francuska;).Tyle, że to późniejsza historia... Wiele miejscowości ma śmieszne" nazwy które mogą być zaczerpnięte z jez. obcych. Ciekawy jest właśnie źródłosłów tych nazw... Nie mogę znaleźć ale w którejś publikacji Znalazłem właśnie takie nazwisko Martinus de Glovcino. Jeśli pamięć mnie nie myli to coś ok końca XII w . Nie pamiętam, ale w którymś wieku (XII, XIII czy XIV) nastała moda na wzór francuski dopisywania de" przed nazwą włości w której ktoś mieszkał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Pierwszy sugeruje, że trzeba będzie zainwestować w oskard drugi wręcz odwrotnie. Ja obstawiam za pierwszą opcją;)) Cykliczność jest nie do przeskoczenia. Aktywność słońca i oddalenie od niego są cykliczne i nasza działalność jeszcze teraz nie może mieć tak katastrofalnego wpływu...
A do tego jeszcze łysy nam ucieka;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie