Skocz do zawartości

Nowaja Gazieta" o paradzie wojsk Stalina i Hitlera


kindzal

Rekomendowane odpowiedzi

Nowaja Gazieta" o paradzie wojsk Stalina i Hitlera

Radziecko-faszystowska przyjaźń" - tak moskiewska Nowaja Gazieta" tytułuje publikację, poświęconą przypadającej we wtorek 69. rocznicy radziecko - niemieckiej defilady wojskowej w Brześciu nad Bugiem.
- Łomot niemieckich i radzieckich butów wojskowych na brzeskim bruku miał się odbić szerokim echem w Europie - podkreśla Nowaja Gazieta".

Trzeba było pokazać całemu światu, że narodził się potężny sojusz dwóch zaprzyjaźnionych państw, które pokroją nie tylko mapę Polski, lecz także mapę całego świata. Kawałek odetną dla Niemiec, kawałek - dla ZSRR. Ze światem będzie tak, jak było z Polską" - dodaje.REKLAMA Czytaj dalej

Nowaja Gazieta" zaznacza, że parada w Brześciu, to nie jedyne wspólne uroczystości". W Grodnie i Pińsku też odbyły się defilady, podczas których bratali się radzieccy i niemieccy żołnierze" - pisze.

Nowaja Gazieta" przypomina, że Brześć został okupowany 22 września przez dwie armie". e wschodu do miasta wkroczyła 29. brygada pancerna pod dowództwem Siemiona Kriwoszeina. Zgodnie z tajnym protokołem (do paktu Mołotow-Ribbentrop), Brześć stawał się radzieckim terytorium. Następnego dnia wojska niemieckie powinny były opuścić miasto" - wskazuje.

Wszelako dla zademonstrowania radziecko-niemieckiej przyjaźni dowódcy postanowili rozstać się ładnie. Gdy dwie armie spotykają się jak przyjaciele, jak sojusznicy, którzy wspólnie przeprowadzili udaną operację bojową, to zgodnie z tradycją należy to uczcić. Postanowiono zorganizować wspólną paradę" - pisze Nowaja Gazieta".

Przypomina, że defiladę z drewnianej trybuny w centrum Brześcia przyjmowali dwaj dowódcy - Heinz Guderian i Kriwoszein. Były to szczere uroczystości. Żołnierze dwóch armii wymieniali się na ulicach papierosami, a oficerowie wzajemnie częstowali się piwem" - zauważa.

Nowaja Gazieta" podkreśla, że wcześniej, 17 września 1939 roku, ZSRR zerwał podpisany w 1932 roku radziecko-polski układ o nieagresji. Cóż tam międzynarodowy traktat, jeśli w grę wchodzi podział ziem! Radziecko-polski układ został zapomniany, gdy tylko Niemcy zaproponowały rozbiór Polski i dobre sąsiedztwo po wsze czasy" - konstatuje.

Nowaja Gazieta" opisuje też obronę twierdzy brzeskiej przez polską załogę. Odnotowuje, że jej dowódca - generał Konstanty Plisowski został później, 28 września 1939 roku, wzięty do niewoli przez radzieckie wojska. Skierowano go do łagru w Starobielsku. Po kilku miesiącach został rozstrzelany w budynku charkowskiego NKWD" - pisze.

Opozycyjna Nowaja Gazieta", to jedyny tytuł w Rosji, który odnotował rocznicę agresji ZSRR przeciwko Polsce i wspólnych, radziecko-niemieckich uroczystości w Brześciu nad Bugiem.

http://wiadomosci.onet.pl/1829844,12,nowaja_gazieta_o_paradzie_wojsk_stalina_i_hitlera,item.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie