Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

m_bomba

Identyfikacja zdięcia

Recommended Posts

Witam
Ostatnio znalazłem zdięcie pradziadka i chciałbym sie dowiedzeć czegoś wiecej o formacji w ktorej służył oraz o umundurowaniu jakie ma na sobie na zdięciu. Wiem tylko z opowiadań, ze był ułanem (kawalerzystą) i był w wojsku w Suwałkach. Dowiedziałęm sie rownież ze dowodził jakim oddziałem ale tego dokońca niejestem pewien. Wiem, ze był w wojsku w okresie pomiedzy 1919 a 1921 r. Prosze o pomoc i zgóry dziekuje
pozdrawiam
MArcin

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam,
Zdjęciu przedstawia najprawdopodobniej (piszę najprawdopodobniej starszego ułana, bo nie jestem pewien czy dobrze widzę jedną belkę na otoku rogatywki, może to być też kapral-dwie belki) starszego ułana 2 Pułku Ułanów Grochowskich, który to pułk stacjonował właśnie w Suwałkach.
Ułan ze zdjęcia ma na sobie umundurowanie wyjściowe z okresu około 1917-19 - ułankę wz17 z ozdobnymi etyszkietami (sznurami kawaleryjskimi), bryczesy z lampasami, wczesną miękką", nieusztywnioną rogatywkę z barwnym otokiem. Przy boku ma szablę wz17 (nie widzę dokładnie która to wersja) zawieszoną na rapciach, dopiętych do dwubolcowego pasa typu oficerskiego.

Dodam jeszcze, że krąży sporo zdjęć kawalerzystów z tego okresu robionych w tym zakładzie fotograficznym, z identycznym stoliczkiem, tłem itd :)

To tyle, tak na szybko,
Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mundur, uzbrojenie itp. w tym przypadku mogą być mylące i fałszować datowanie. 2 pułk ułanów przybył do Suwałk w maju 1921 roku, a jak można sądzić na podstawie zachowanych podobnych fotografii, zdjęcie jest znacznie późniejsze.
Jest to bardzo popularny fotomontarz pochodzący z zakładu I. Rozenbauma lub H. Bernszteina w Suwałkach (w tej chwili nie pamiętam, którego, ale na odwrocie fotki powinna być pieczątka fotografa). Można powiedzieć, że zdjęcie stanowi wytwór fantazji i estetycznych upodobań fotografa i portretowanych w jego zakładzie żołnierzy.
Z dziadka jest tu tylko twarz, reszta to wzorzec w który ją wmontowano. natomiast barwy otoku, proporczyki i stopnie fotograf dostosowywał do konkretnego oddziału i żołnierza.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ksklodo - rzeczywiście, przejrzałem teraz dokładniej dostępne mi zdjęcia wyszperane w internecie z tego zakładu i faktycznie, wszystkie są fotomontażami, różnią się jedynie twarzami i barwami. Wklejam te, które posiadam w archiwum na dysku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 - szwoleżer 1 pszwol, widać nieudolne przemalowanie barw wyłogów.
Kurczę, że też wcześniej nie zwróciłem na to uwagę. Ciekawostka z tymi fotomontażami. Ale to dobrze wpisuje się w ogólny obraz ówczesnych zdjęć studyjnych - przebieranie się, zdjęcia z nieswoimi szablami, mundurami, pasami itp.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dziekuje za informacje i przyznam ze jestem w szoku ze takie zabiegi stosowali juz w tamtym okresie. Co do pieczatki zakładu to niestety na odwrocie nic niema jest czysto. Chciałem sie jeszcze dowiedziec czy jest mozliwość sprawdzenia w dokumentach jesli takowe przetrwały to w jakich i gdzie mógłbym ich szukać. Chodzi mi o date służby wojskowej, stopień itp. Wiem tylko jak juz wcześniej wspomniałem że mogą to być lata 1919-1921 lub 1922. Dziekuje i pozdrawiam
Marcin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam
Ja też odkryłam zdjęcie mojego dziadka zrobione w zakładzie fot H Bernszteina w Suwałkach na ul Kościuszki 64. Na odwrocie jest niewyraźna ale czytelna pieczątka zakładu i ręcznie napisana data Fotografija dnia 27 01 1921 r Stanisław Bębenek -Suwałki" . Dziadek był tam w wojsku. Niestety nie ma już osób ,które coś na ten temat wiedziały. Zostało w albumie tylko zdjęcie.Ciekawi mnie w jakiej formacji służył dziadek, w jakich latach, pod jakim dowódcą.Czego jeszcze mogę dowiedzieć się z fotografii o dziadku?

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information