Jump to content

Mogiły Polakówej Górki - 1920


zancus

Recommended Posts

źródło: www.zyciepw.pl

Podczas prac badawczych w Ossowie odkryto dwie mogiły, w których znalezione zostały szczątki 20 osób poległych w 1920 roku.

O tym, że Gmina Wołomin przygotowuje program „Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej” pisaliśmy na naszych łamach już wiele razy. W ramach tych przygotowań trwają różne prace dotyczące realizacji projektu. Przygotowywane są, między innymi, dokumenty do powstania Parku Kulturowego jak też harmonogram działań. O tym, że na polach ossowskich mogą być pochowani żołnierze rosyjscy, walczący tu w sierpniu 1920 roku, pogłoski krążyły od wielu lat.

- Gmina chciała ustalić czy te, znane potocznie informacje, że na Polakówej Górce nad rzeką Czarna Struga, znajdują się mogiły żołnierzy sowieckich, którzy polegli w walkach w 1920 roku, jest prawdziwa - opowiada Krzysztof Antczak, wiceburmistrz Wołomina.

Krążą informacje, że już w 1970 roku informacje na ten temat były nawet publikowane. Podjęto więc działania zmierzające do przeprowadzenia badań. - Zgodnie z obowiązującymi przepisami wystąpiliśmy o zgodę na prowadzenie badań do Wojewody Mazowieckiego, zawiadomiliśmy Prokuraturę Rejonową i PCK - opowiada nasz rozmówca.

Do Ossowa na wskazane miejsce sprowadzono Georadar. Badania prowadził antropolog dr Andrzej Ossowski z Zakładu Medycyny Sądowej w Szczecinie (osoba, która badała czaszkę Katyńską i ustaliła dane zmarłej osoby).

Georadar wykazał, że grunt był wiele razy przekopany. Ustalono więc termin dalszych badań, które rozpoczęły się 8 września a zakończyły 12. - Rozkopano Polakówą Górkę i znaleziono dwie mogiły, w których znaleziono szczątki około 20 osób. Wykonano pełną dokumentację archeologiczną i antropologiczną, pobrano próbki DNA - opowiada Antczak.

Szczątki poległych osób po zakończeniu badań zostały umieszczone w kartonowych pudłach i pochowane w mogile. Na miejsce, w którym znaleziono mogiły, zaproszony został duchowny prawosławny z parafii wołomińskiej. Jak zapewniają władze samorządowe Wołomina, w ramach tworzenia Parku Kulturowego miejsce to zostanie upamiętnione. Sposób upamiętnienia zostanie określony w powstającej dokumentacji.

Tematem interesuje się Marszałek Bronisław Komorowski, który spotkał się z Ambasadorem Rosji. Marszałek zapowiada, że na odsłonięcie obelisku w tym miejscu chciałby zaprosić przedstawiciela Dumy.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information