Jump to content

Erweitertes Polizeigefangnis Radegast 1945


Sebex

Recommended Posts

Cześć!
Poszukuję materiałów archiwalnych(zdjęć,opisów światków,filmów dokumentalnych etc)dotyczących likwidacji z 17 na 18 stycznia '45 roku poprzez spalenie więzienia policyjnego w Radogoszczy na przedmieściach Łodzi,w skutek czego zginęło od kul i płomieni 2 tysiące przebywających w gmachu więźniów.Z góry dziękuję za okazaną mi pomoc.

Link to comment
Share on other sites

19 stycznia '45 roku - wypalony gmach więzienia w Radogoszczy,na zdjęciu powyżej stosy spalonych zwłok więźniów na tyłach budynku gdzie ratowali się ucieczką przed postępującymi płomieniami i ostrzałem od frontu skacząc z górnych pięter przez okna.

Link to comment
Share on other sites

Byłem osobiście kilkakrotnie na terenie Muzeum Tradycji Niepodległościowych bo to w moim rodzinnym mieście - zwiedziłem ekspozycje jak i zachowane resztki gmachu więzienia.Na dzień dzisiejszy posiadam jedynie książkę Stanisława Lewickiego Radogoszcz" i darmową gazetkę z muzeum.Ale bardziej interesują mnie wspomnienia ocalałych w formie pisemnej czy filmy dokumentalne na powyższy temat.
Link to comment
Share on other sites

Wiem, że takie informacje są zgromadzone i gromadzone przez muzeum. Jeżeli Twoje zainteresowania są, że tak powiem poważne, zwróć się do kustosza tego muzeum Pana Wojciecha Żródlaka. Osobiście lub przez pocztę (kontakt muzeum). Dysponuje on ogromna wiedzą w tym temacie. Myślę, że pomoże lub przynajmniej poda trop.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information