Jump to content

Sebex

Forum members
 • Content Count

  22
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

0 Neutral
 1. Dawno mnie nie było więc nadrabiam stracony czas ;)Tym razem interesują mnie niemieckie wydawnictwa na temat obrony Poczty - filmy dokumentalne (oprócz Der Feldzug in Polen),książki,fotografie etc.Co polecicie oprócz wspomnianych w postach poniżej?
 2. Ciekawostką jest fakt,że Niemcy postanowili wysadzić cały gmach Poczty Polskiej wraz z jej obrońcami.Przybyły na miejsce walk gauleiter Forster nie wyraził na to zgody z powodu przyszłych ewentualnych skutków planowanego przedsięwzięcia.W efekcie wysadzono ścianę do piwnicy od strony II Rewiru Policji skąd ponawiano próby jej zajęcia.Dlatego być może obrońcy skupili się w lewej części piwnicy (patrząc od strony frontu) która została podpalona.Możliwe że rzeczywiście użyto mniejszego niż planowano początkowo ładunku wybuchowego,ale nic mi niestety na ten temat nie wiadomo.
 3. http://www.poszukiwania.pl/portal/modules.php?name=News&file=article&sid=387
 4. http://www.phalanx.pl/artykuly/tr1/info/muzeum-poczty-w-gdansku//7/ oraz http://www.mhmg.gda.pl/poczta.htm Tak dla ciekawości - kilka fotek dotyczących szturm na Pocztę.
 5. http://pl.wikipedia.org/wiki/Obrona_Poczty_Polskiej_w_Gda%C5%84sku Po pierwsze:jeżeli chodzi o 600kg.ładunek wybuchowy to oprócz źródeł niemieckich masz to napisane w historii obrony Poczty Polskiej w Gdańsku nawet pod powyższym linkiem.Coś jednak z tej Poczty zostało dzięki umiejętnemu użyciu w/w ładunku.Wysadzono tylko część ściany a nie cały gmach.To jednak nie to samo co amatorskie wysadzenie ciężarówki pod hotelem. Po drugie:że jest na 100% przekonam się jak tam kiedyś pojadę bo na razie nie myślę o tym aby specjalnie jechać w tym celu do Krakowa.Wyobraź sobie że jednak co nieco już jest w tym internecie dlatego pytałem.I pytam:czy wydano książkę bądź album polskie bądź niemieckie m.in.ze zdjęciami prezentującymi szturm na Pocztę?
 6. Przeglądałem zbiory w/w muzeum ale nie znalazłem tych zdjęć,możesz podać mi link do tej strony z fotkami?
 7. http://www.wpk.p.lodz.pl/~bolas/main/uzbrojenie/wehr/waffen/waffen.htm Pod tym linkiem znajdują się oba wyżej wymienione kaemy.Trochę mnie typ użytej broni maszynowej zaskoczył,myślałem o MG34.Jedynym środkiem artylerii ciężkiej była haubica,miotaczy min raczej nie użyto.Co do tego trzeciego samochodu pancernego to wciąż istnieją niejasności czy go użyto,z pewnością natomiast jeden z nich został uszkodzony i to na tyle że nie mógł brać udziału w dalszym szturmie.Pytanie tylko czym?Granatem?
 8. Dzięki.Rodzaj w/w dział ostrzeliwujących pocztę już ustaliłem.Co do niemieckiej broni maszynowej ostrzeliwującej gmach poczty to z pewnością użyto kaemów MG34.Natomiast wspomniane samochody pancerne to z pewnością Pzkpfw ADGZ,pytanie tylko czy były dwa czy trzy?
 9. Podałem Ci w mailu mój nr.gg więc możemy podyskutować o interesujących Ciebie zagadnieniach.Pozdro!
 10. A czy są dostępne niemieckie fotografie dokumentujące atak na pocztę?Np.w formie katalogowej czy ewentualnie wydane w jakiejś książce?
 11. Dzięki za pomoc,niestety nie udało mi się odtworzyć ściągniętego stąd filmu,ale za to dzięki podanemu tytułowi znalazłem stronkę na której ten film jest w całości i do obejrzenia.Adres stronki to: http://www.nazi.org.uk/video.htm Są tam i inne interesujące filmy dokumentalne. Co do 1940 - Der Feldzug In Polen to o Poczcie Polskiej w Gdańsku za wiele tam nie ma,myślałem że znajdzie się nieco więcej.Za to interesujące są m.in.zarówno prezentacja Wolnego Miasta Gdańsk w okresie międzywojennym jak i fakt przejazdu wojsk niemieckich w Gdańsku.Jak na film dokumentujący przebieg Fall Weiss bardzo interesujący.
 12. Co do Filmoteki Narodowej to niestety oprócz oglądanego kilkakrotnie filmu Wolne Miasto" Stanisława Różewicza nic konkretnego nie znalazłem.Pozostaje mi więc kontakt z w/w muzeum w Gdańsku.A poszukuję m.in.pełnej wersji filmu którego fragmenty są pod tym linkiem: http://www.youtube.com/watch?v=BtxUxo-AUZo
×
×
 • Create New...

Important Information