Jump to content

guziczek


Recommended Posts

Witam, na fotce guzik z wypięty z fragmentu wykopanego pagonu pochodzącego z pruskiego śmietnika. Pierwszy raz trafiłem na guzik pokryty nalotem w kolorze jasnej zieleni, którego znaczna większość zeszła po kilkutygodniowym moczeniu w oliwce. Chodzi mi właśnie o ten nalot - czy to kwestia materiału z którego został wykonany przedmiot, czy może resztek powłoki czy też oddziaływania gruntu(wtym przypadku był to jasny leśny żwirek).

pozdrawioam mikipad

Link to comment
Share on other sites

z tego co wiem taki rodzaj tlenku miedzi (najbrudniejszy), wytwarza się często przy sąsiadujących elementach organicznych takich jak materiał, skóra, gnijące odpady czy szczątki..
Zauważ że nei wytworzył się na całym guziku, tylko bardziej miejscowo.
Sądzę że z samego żwirku powinien być czarny lub ciemnoszary, z delikatnym jak już zielonym nalotem.
pozdro!
Link to comment
Share on other sites

Panowie, bardzo dziękuję za informacje.

8total4 zamieszczam obok fotkę z przedmiotami wśród których zalegał pagon z guzikiem. Były tam jeszcze resztki koca i munduru oraz masa puszek po jedzeniu. Twoja odpowiedź to istny strzał w dziesiątkę. Jestem pod wrażeniem.Kolejny raz chylę czoła i pozdrawiam.

mikipad

Link to comment
Share on other sites

heh dzięki za uznanie :)
czasem jest okazja na dedukcję, nie każdy przywiązuje do tego uwagę ale ja się staram.
Dodam jeszcze, iż większość pruskich guzików była malowana dość solidną warstwą farby w odcieniach -grau (feldgrau,gelbgrau,grungrau etc..), co przyczynia się do ciemnej, jednolitej barwy guzików-wykopków.
pozdrawiam!!
Dawid.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information