Skocz do zawartości

5 Dywizja Syberyjska


JackW

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Zwracam się z prośbą do forumowiczów zajmujących się wojskiem polskim w Rosji w latach 1918 -1920. Poszukuję rysunków lub fotografii mundurów, wyposażenia, emblematów żołnierzy 5 Dywizji Syberyjskiej w szczególności 1 Pułku Strzelców Polskich im. Tadeusza Kościuszki. Zresztą, wdzięczny będę za wszelkie materiały dotyczące tego tematu.
  • Odpowiedzi 54
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Napisano
Polecam Ci książkę wspomnieniową Siedem lat w Rosji i na Syberii" Romana Dyboskiego - Walczył razem z Syberyjczykami wzdłuż ich trasy odwrotu na kolei transsyberyjskiej. Można się dowiedzieć paru ciekawych rzeczy na temat tej jednostki.
Pozdrawiam
Napisano
Tutaj już pewnie zajrzałeś:

http://pl.wikipedia.org/wiki/82_Syberyjski_Pu%C5%82k_Piechoty

1 pułk strzelców polskich został przemianowany na 82 pułk strzelców syberyjskich - więc pewnie i to Cie interesuje. W WBC jest publikacja na temat dziejów tego pułku:

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccontent?id=51487

Pozdrawiam
Napisano

Bardzo dziękuję za informacje, szczególnie koledze porta29 za drugi link. Niejasna jest dla mnie struktura pułku z okresu walk w Rosji. Może ktoś ma strukturę z podziałem na bataliony i kompanie? Dołączam foto. Jaka to kompania w strukturze. Wydaje mi się, że jest to 2 Kompania Karabinów Maszynowych.

Napisano
Mam pytanko w ramach tego wątku mam odznakę 5 Dywizji Syberyjskiej,czy jest możliwość dowiedzieć się komu była ona przyznana.Są na niej inicjały oraz numer nadania
Napisano
Omawiana była już kiedyś na tym forum struktura pułku piechoty z tamtego okresu. oto ten temat:

http://odkrywca.pl/pulk-piechoty-1918-1921-struktura-organizacyjna,636210.html#636210

2 Kompania Karabinów Maszynowych to na 99% II batalion piechoty w pułku.

rob_13 jak na moje oko to taką informację możesz uzyskać tylko na pisemny wniosek złożony w Centralnym Archiwum Wojskowym - tam na pewno mają listę żołnierzy którym ta odznaka była przyznana.

Pozdrawiam
Napisano
Podobno jest znikoma ilość archiwaliów dotyczących dzialań 5 Dyw. Posiadany zasób omówiony jest w Biuletynie" CAW http://caw.wp.mil.pl/biuletyn/b25/b25_6.pdf na stronie 28 i 29.
Napisano

Dalsze pytania. Zdjęcie z okresu formowania 5 Dywizji. Zostało wykonane w 1918 r. w Orenburgu przed siedzibą Polskiego Komitetu Wojennego. Jakie to mundury? Wydaje mi się, że rosyjskie. Orzełki na czapkach takie jakieś małe, jakby legionowe. Czy ktoś kojarzy tego cywila z laseczką oraz wojskowych w pierwszym rzędzie?

Napisano

Na tym zdjęciu już jako weterani, w błękitnych mundurach jadą na Zjazd prawdopodobnie do Krakowa. Lata trzydzieste. Na patkach kołnierzy trąbki 1 Pułku Strzelców. Jeden żołnierz (po środku w oknie) ma oznaki innego pułku. Którego? Na głowach charakterystyczne, kozackie, papachy. Szable zresztą też mieli kozackie.

Napisano
Widzę, że raczej krucho z informacjami na temat umundurowania. Spytam się inaczej. Może ktoś spotkał się w jakimś muzeum z kompletnym mundurem żołnierza 5 Dywizji. Pamiętam, że kilka ładnych lat temu widziałem mundur w Muzeum WP w Warszawie. Czy jest tam jeszcze i czy opublikowane są może jakieś fotografie. Mój osobisty pobyt w chwili obecnej w muzeum jest raczej niemożliwy. Dzisiaj doszedłem do wniosku, że żołnierz po środku ma na kołnierzu oznaki pułku kawalerii. Tak mi się wydaje.
  • 2 weeks later...
Napisano

Widzę, że nikt nie ma, lub nie chce zamieścić, rysunków lub zdjęć elementów munduru żołnierzy 5 Dywizji. Ja posiadam oryginalną patkę z kołnierza munduru byłego żołnierza Dywizji. Są to znaki 1 Pułku Strzelców im. Tadeusza Kościuszki.

Napisano

Na tej fotografii „szewrony” z prawego rękawa za 2,5 roku pobytu na froncie. Oj przeżyli Ci ludzie, przeżyli.

  • 1 year later...
Napisano
Czy moze ktos ma jakowes nowe materialy w temacie i chcialby sie podzielic.

Szczegolnie interesuja mnie zdjecia juz po przyplynieciu do Polski (jak byli umundurowani i uzbrojeni).
Napisano
Witam !
Zdjęcie oraz podpis, które zamiesciłeś w tym watku > pociąg pancerny Warszawa",niestety jest błędne. Zdjecie to wraz z błędnym podpisem jest już powielane od dawna.
W istocie zdjecie to przedstawia normalnotorowy, nowy pociąg pancerny P.P.4 Hallerczyk" (w sierpniu/wrześniu 1920 roku, po utracie starego taboru bojowego ,otrzymał nowy tabor bojowy, na drugim planie lokomotywa pruska , serii G., opancerzona w KBPP Warszawa).
Pociągi pancerne 5 Dywizji Syberyjskiej( to zupełnie innna bajka" jesień 1919 roku), poruszały się po torowisku szerokim, rosyjskim.Powstały w oparciu o szerokie wagony-węglarki, 4-osiowe,oraz szerokie lokomotywy ,serii O".
Pozdrawiam.
  • 4 months later...
Napisano
Odnosnie grupwego zdjecia z 2008-08-31 08:38:29


Dolny szereg:
pierwszy zolnierz od lewej ma mundur angielski, czapka wzoru 1906, czyli juz miekka
kolejny zas ma mundur USA, mundury te powtarzaja sie i u innych zolnierzy.

Co tez jest zgodne z informacja iz wydano mundury z zapasow brytyjskich (korpus interwencyjny).

Czy jest szansa na zblizenia fragmentow zdjecia?
  • 8 months later...
Napisano

Witam i prosze o pomoc.
Na zdjęciu jest mój dziadek, który walczył w Dywizji Syberyjskiej. Zakładam, że jest to zdjęcie z tego okresu, bo są to chyba polskie mundury?! Czy ktoś mógłby to potwierdzić i podać jakieś info dot. formacji? Z przekazów rodzinnych wiem, że dziadek był starszym sierżantem i mam opis jakiejś potyczki na cmentarzu - 120 osobowa kompania z karabinami maszynowymi odparła atak bolszewików. Czy jest możliwe, aby dotarli do Jekatyrienburga tuz po zamordowaniu carskiej rodziny?
Dziadek stoi w górym rzędzie , 5 z lewej.
Z góry dziękuję. dd

  • 11 months later...
Napisano

Szanowne Państwo,
szukam właściciela zdjęcia improwizowanego pociągu pancernego Warszawa". Załączone zdjęcie wysłał kolega z Rosji, twierdząc, że jest z polskiego internetu.

Proszę skontaktować się z klubem difrologicznym, e-mail: difro@volny.cz

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie