Skocz do zawartości

15 sierpnia w Parku Saskim


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Witam
Zapraszamy serdecznie na piknik historyczny, którego tematem będzie odparcie bolszewików spod Warszawy w sierpniu 1920 roku.
Na pikniku będzie można poczuć atmosferę Warszawy z tamtego okresu: będą zabytkowe pojazdy, plakaty wzywające do broni oraz kinematograf wyświetlający archiwalne kroniki. Po Parku Saskim spacerować będą przechodnie w strojach z epoki, a gazeciarze będą zachęcać do przeczytania specjalnie przygotowanej jednodniówki.
Każdy chętny będzie mógł wcielić się w postać ochotnika pomagającego w obronie Stolicy: np wstąpić w szeregi ochotniczego pułku piechoty, naprawić uszkodzenie zabytkowego pojazdu, pomóc w opatrywaniu rannych, rozszyfrować bolszewicką depeszę itp. Wszyscy ochotnicy otrzymają pamiątkowe kokardy i Legitymacje Ochotnicze.

Piknik odbędzie się 15 sierpnia w Parku Saskim w Warszawie w godzinach 11-18, wstęp wolny.
Organizatorem pikniku historycznego jest Urząd Miasta Stołecznego Warszawy przy współpracy projektu 1920 GH Cytadela".
Zdjęcia z zeszłorocznego pikniku historycznego: http://www.cytadela.aplus...0/relacja40.htm
Napisano
Witam
No to już po imprezie.
Pracy było mnóstwo ale reakcje ludzi wynagrodziły nam brak snu, przemoczone mundury i zmęczenie.
Dzięki wysiłkowo blisko 30 osób udało się wystawić 9 punktów, na których ochotnicy wykonywali swe zadania by nie dopuścić bolszewika do Warszawy:
Biuro Werbunkowe, 205 PP, Wojska Automobilowe, Szpital Polowy, Biuro Pożyczki Odrodzenia Polski, Kinematograf „Polonia”, Biuro Szyfrów, Straż Ogniowa, Biuro Propagandy.
Zaprezentowano wystawę „Bitwa Warszawska 1920” składającą się z 17 tablic dotyczących różnych aspektów walk w obronie Warszawy w 1920 roku. Dzięki przychylności Dyrektorów Muzeum Tchniki i Muzeum Pożarnictwa oraz prywatnych kolekcjonerów udało się zgromadzić aż 6 zabytkowych pojazdów.
Solidny deszcz spowodował, że impreza rozpoczęła się z dwugodzinnym opóźnieniem, a publiki było jak na lekarstwo. Potem jednak z każdą minutą zaczęło przybywać ludzi i wkrótce to był prawdziwy tłum. Do każdego punktu ustawiały się kolejki ludzi, całe rodziny ćwiczyły musztrę, dzieciaki kolorowały historyczne plakaty, a dorośli wymyślali patriotyczne hasła. Uczestnicy opatrywali „rannych”, pomagali strażakom i kierowcom oraz uczyli się historii z archiwalnych kronik filmowych. Wiele wysiłku kosztowało ochotników odczytanie bolszewickich szyfrów i obliczenie ilości darów społeczeństwa w Biurze Pożyczki Odrodzenia Polski.

Wielkie podziękowania dla wszystkich uczestników! W przygotowaniu i prowadzeniu imprezy współpracowali ludzie z kilku środowisk: projekt 1920 Cytadeli", PSZ, miłośnicy motoryzacji, strażacy i inni. Najpierw rzęsisty deszcz i przebieranie się w ciasnym namiocie i samochodach, potem gorączkowe rozstawianie punktów, a w końcu 6 godzin pracy na punktach. To była porządna robota. Dzięki!

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie