Skocz do zawartości

Zmiany ustaw nam sie zachciewa?


dect

Rekomendowane odpowiedzi

Predzej swinia zobaczy niebo. Z gory przepraszam, ze cytuje tak tu lubiana" Wyborcza, ale akurat ona miala czelnosc napisac o tym co wg mnie widac juz od dawna.

http://wyborcza.pl/1,75248,5550603,Gdzie_jest_spoleczenstwo_obywatelskie_.html

Gdzie jest społeczeństwo obywatelskie?

Wygląda na to, że umarło, zanim w Polsce powstało. Z roku na rok rejestruje się coraz mniej organizacji pozarządowych. W ciągu dwóch lat o 61 proc. spadła liczba osób angażujących się w działalność społeczną

O małej aktywności obywatelskiej Polaków i kryzysie zaufania społecznego połączonym z brakiem otwartości i niską zdolnością do współpracy mówi ogłoszony niedawno raport "Kapitał Intelektualny Polski Zespołu Doradców Strategicznych Premiera pod kierunkiem Michała Boniego. Potwierdzają to badania stowarzyszenia Klon-Jawor. Najnowsze mówi o tym, że od pięciu lat spada liczba nowo powstających organizacji: w zeszłym roku zarejestrowano ich o jedną czwartą mniej niż w 2003 r.

• Mniej powstaje małych organizacji lokalnych, czyli tych, które stanowią podstawę społeczeństwa obywatelskiego, aktywizują małe społeczności. Marta Gumkowska ze stowarzyszenia Klon-Jawor przypuszcza, że powodem może być sposób finansowania organizacji. Małe nie potrafią w zabiegać o dotacje publiczne i dofinansowanie ze środków UE.

• Jesteśmy coraz mniej chętni do podejmowania bezinteresownych działań dla wspólnego dobra - wynika z innych badań Klonu-Jaworu.

Aktywność społeczna Polaków spadła w ciągu dwóch lat z 23,2 do 14,2 proc. Zajmujemy drugie od końca miejsce pośród 16 krajów Europy. Według międzynarodowego badania European Social Survey w 2007 roku społecznie działało 13,6 proc. dorosłych Polaków, podczas gdy Norwegów - europejskich liderów w tej dziedzinie - pięć razy więcej.

Tylko 12 proc. z nas uważa, że bezinteresowność to ważna motywacja, podczas gdy kieruje się nią 60 proc. Brytyjczyków, 36 proc. Czechów czy 23 proc. Węgrów.

Zajmujemy drugie od końca miejsce w podpisywaniu petycji czy apeli. A w dobie internetu nie wymaga to praktycznie żadnego wysiłku. 21 proc. Polaków podpisało w ostatnim roku jakąś petycję. Szwedów - 86 proc., a Czechów - 58.

Dlaczego jesteśmy coraz mniej aktywni społecznie?

- Jednym z powodów może być spadek bezrobocia. Jeśli łatwiej o pracę, młodzi ludzie, którym wolontariat dawał doświadczenie cenione potem na rynku pracy, teraz tego nie potrzebują - mówi Marta Gumkowska. Wymienia też inny możliwy powód: emigrację zarobkową. Wyjeżdżały osoby aktywne, dynamiczne, bardziej zaradne - czyli takie, które najczęściej angażują się w działania społeczne.

Na inny powód mogą wskazywać opublikowane w czerwcu badania CBOS o więziach sąsiedzkich: od lat 90. stają się one coraz bardziej konwencjonalne i w większości polegają na wymianie "dzień dobry. To może znaczyć, że stajemy się coraz bardziej zamknięci, zajęci sobą i mniej skłonni do współpracy.

O tym, że jesteśmy zamknięci i nieufni, mówi sondaż OBOP ze stycznia 2007 r. Tylko 14 z nas deklaruje, że ma zaufanie do innych. To najgorszy wynik w Unii. Dla porównania innym ufa 75 proc. Duńczyków.

Źródło: Gazeta Wyborcza"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co tu się dziwic aszym politykom", że w ogóle nie liczą się z obywatelami RP? Nie potrafimy się organizowac i walczyc o swoje prawa i jesteśmy dla nich szarą masą", którą się zarządza a nie rozmawia.
Smutne to ale prawdziwe.
Znów Wyborcza ale trudno odmówic temu materiałowi słuszności:
http://wyborcza.pl/1,76498,5493112,Polska_nierzadu.html


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora pomsee 16:34 06-08-2008
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie