Skocz do zawartości

Sd.Kfz 7/2


Pablo02

Rekomendowane odpowiedzi

Dla przypomnienia: wrak Sd.Kfz 7/2 został z dużym trudem wyszarpany morzu z plaży w Dziwnówku jesienią 2004 roku, na której spoczywał od marca 1945 roku. Został przewieziony do Szczecina, gdzie przez ok. 1,5 roku czekał na decyzję co dalej. Z tego co pamiętam, było trzech chętnych do przygarnięcia wraku, i w końcu WKZ oddał go w depozyt do Świnoujścia, gdzie można go oglądać w Forcie Gerharda. Mimo że jestem realistą i od początku sceptycznie podchodziłem do cytowanych przez lokalne media wypowiedzi prezesa stowarzyszenia, które opiekuje się pojazdem, że będzie jeszcze jeździł i odgrywał swoją rolę w rekonstrukcji bitwy o Dziwnów, cieszył mnie fakt, że trafił właśnie tam, do ludzi z zapałem niż gdzieś na podwórko muzeum, gdzie korozja zjadłaby go doszczętnie. Wrak został dokładnie wyczyszczony. W tym roku w wakacje byłem ponownie w Świnoujściu i oczywiście odwiedziłem wszystkie trzy Świnoujskie forty. Zasmucił mnie jednak fakt, że postawiono wrak tak, jakby był kupą złomu przeznaczoną do wywiezienia. Żadnego opisu, najmniejszej nawet tabliczki, co to jest, jak to wyglądało i do czego i komu służyło, gdzie zostało wydobyte itp. Byłem świadkiem jak turysta opowiadał swoim znajomym, że to “taki amerykański pojazd bezzałogowy wypełniony dynamitem”. Szkoda, bo z tego co pamiętam, to jest to unikat, a nie wszyscy turyści są oprowadzani po forcie przez przewodnika. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jakby zwykłę lenistwo i tumiwisizm ? Może ktoś z tego fortu przyjechałby np. do MBP przy CSWL w Poznaniu (po umówieniu się) i zobaczyłby jak można ładnie wyeksponować nawet fragment uzbrojenia, z opisem i zdjęciami na tablicy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie