Skocz do zawartości

co to za mundur??


porta29

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 month later...
Mam pytanie- czy ktoś jeszcze może potwierdzić ze jest to ypowy" wygląd kawalerzysty?? Widziałem niedawno kilka zdjęć, gdzie żołnierze byli ubrani podobnie(ale nie mam odbitek zeby sprawdzić) i należeli oni co prawda do kawalerii ale nie tej zwykłej" tylko do szwdronu przybocznego prezydenta RP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze raz ja napiszę - taki kawalerzysta był ypowy" w początkowym okresie istnienia II RP, do momentu opracowania i wydania nowych mundurów wz19. Kawalerzysta ze zdjęcia ma na sobie elementy munduru wz17. Szwadron przyboczny prezydenta (1922-1926)był właśnie tak ubrany, na zasadzie tradycji i nawiązania do strojów z I wś i wojny z bolszewikami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mozna cos prosic wiecej na temat czapka typu angielskiego", czy byly to czapki zblizone do wzoru 1902?
No i czy byly angielskie?

Tutaj jest troche modeli: http://www.kaisersbunker.com/ceftp/caps.htm

Do ktorych byly zblizone czapki polskie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuję, na postawie dostępnej literatury, to czapką typu angielskiego" nazywano czapki z okrągłymi, miękkimi daszkami barwy ochronnej, z barwnymi, usztywnionymi otokami i okutymi daszkami. Nie był to żaden z angielskich wzorów czapek, były nazywane ypem angielskim" ze względu na właśnie to, że były bardziej zbliżone do czapek angielskich, niż czapki używane w tym okresie w polskich jednostkach - wyższe i ardziej wojskowe" niż maciejówki, a z kolei okrągłe i miękkie, a nie usztywnione i czworokątne, jak ówczesne rogatywki.
Czapek tego typu używała głównie konnica i artyleria konna, wprowadzone potem w większości jednostek rogatywki przyjęte zostały tam jako dosłownie dopust Boży". Zresztą, część jednostek je utrzymało - m.in. 3 pułki szwoleżerów, KOP. Ujednolicone w 1935 r czapki dla tych jednostek, również nazywano angielskimi".

To tyle, co jestem w tym temacie w stanie powiedzieć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Jezeli bym mogł cos dodać,to z tego co wiem,czapki typu angielskiego" uzytkowane były rownież przez odziały kawalerii w I Korpusie Polskim gen.Józefa Dobwbór-Musnickiego i w 1 pułku ułanów krechowieckich i stad były poczatkowe ich zrodła wsrod odrodzonych odziałow wojska polskiego w latach 1918-1921.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie