Skocz do zawartości

MAS 36 (G242(f)) pod Trójmiastem?


mahon

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Witam, zdarzyło mi się znaleźć w lasach Kępy Oksywskiej pod Gdynią nabój 7,5 x 54 mm MAS (rok prod. 1939. W czasie II w. św. był używany we francuskich karabinach MAS 36, jako zdobyczne oznaczonych przez Niemców G242(f). Ciekawi mnie, czy ktoś z kolegów ma trochę więcej wiadomości o użyciu takich karabinów przez Niemców, a zwłaszcza w okolicach Trójmiasta. Co ciekawe w pobliżu znalazłem też łuski Mannlicher-Carcano 6,5 mm a to wszystko przemieszane z nb. mausera i mosina.
Oczywiście może to wskazywać na znaczne wymieszanie jednostek, w tym tyłowych, a na dodatek ten teren był też areną zaciekłych walk we wrześniu 1939. Za wszelkie informacje dziękuję.
Napisano
Nie ma w tym niczego dziwnego! W zasadzie sam sobie już odpowiedziałeś. Wiele jednostek tyłowych używało MAS-ów, w tym np. RAD, czy choćby Luftwaffe (obsługa lotnisk, Flaku, itd.) Chłopcy z Kriegsmarine też mogli mieć MAS-y. Wreszcie nie zdziwiłbym się, gdyby karabiny tego typu znalazły się na stanie francuskiej dywizji SS Charlemagne", której oddział walczył na Kępie w 1945. Możliwości jest wiele, tak samo jak wiele jest miejsc, w których jeszcze znajdziesz łuski od MAS-a. Ja trafiałem zarówno na Pomorzu (obóz RAD) jak i w lesie pod Tomaszowem Lubelskim. Słowem, są wszędzie jak Polska długa i szeroka :-)

M.
Napisano
Aha, popularność MAS-a była zbliżona do Mannlichera 8 mm oraz Carcano 6.5 mm. Rzadziej trafiają się natomiast Lee Enfieldy.

M.
Napisano
Ciekawe z tymim Mannlicherami, nie slyszalem aby sie czesto trafialy w okolicy Trojmiasta, w przeciwienstwie do Lebeli 8mm, wystepujacych w wielkich ilosciach.
Napisano
No właśnie, oczywiście trafiają się jeszcze Lebele, dobrze że kol. Mietek nam o nich przypomniał. A co do Mannlicherów - głównie przy miejscach stacjonowania jednostek wojskowych.

M.
Napisano
Mannlichery 8 mm kojarzę głównie z wczesnego okresu po I w.św. - 1918, 1920. Amunicji nie pamiętam, bo wyrzucam (szczerze:) Powinny być tępołuki, ale nie jestem przekonany czy zawsze tak było. Jak sobie przypomnę to napiszę.
Napisano
Wystarczy zerknac na luski, hodzi ino o to czy mogly byc to z 2 wojny, na naboj 8*56R, uzywany tez przez Wegrow
http://world.guns.ru/rifle/rfl18-e.htm
http://www.surplusrifle.com/steyrm95/ammunition.asp

Czy tez wczesniejsze:
8x50R http://home.att.net/~vintage-gunlore/8x50r.htm

Jesli 8x56R to na pewno 2 wojna, jesli 8x50R i produkcja przed 1918 to licho wie, z 1 wojny, czy zuzywano zapasy 1 wojennej amunicji w okresie 2 wojny.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie