Jump to content

Bitwy nad Bzurą


NN

Recommended Posts

O walkach z 1939r. w rejonie Sochaczewa, Brochowa i Witkowic wiemy nie wszystko, ale z pewnością bardzo dużo. Znacznie mniej popularna jest wiedza o innych działaniach na tym terenie. Czy mógłby ktoś podać dokładniejsze informacje o:

1. Walkach w 1914r. Front miał stać na Bzurze dość długo, w trakcie działań zniszczony był m.in. kościół w Brochowie, w okolicy jest kilka sporych wojskowych cmentarzy niemieckich, na wschodnim brzegu Bzury wyraźne do dziś ślady po rozbudowanym systemie okopów.

2. Walkach w 1945. Z opowiadań miejscowych wynika (brak dokładych szczegółów), że w rejonie Plecewice - Konary ziszconych zostało kilka sowieckich dział samobieżnych (SU-76 ?), a załoga jednego z nich która przeżyła ponoć pilnowała zniszczonego sprzętu aż do późnej wiosny.

3. 1944. Droga odwrotu jakich formacji wschodnich (mieli jechać z całymi rodzinami na wozach o wielkich kołach zaprzężonych w konie i woły)prowadziła przez ten rejon?

Będę wdzięczny za wczystkie informacje.
Link to comment
Share on other sites

W lesie kawałek na wschód od Iłowa jest cmentarz, właściwie kurhanik, ponoć rosyjski z Iwś. Patrząc na mapę, dalej na płn.-wsch. przy miejscowośći Obory jest coś podobnego, ale z którego roku nie wiem. I jeszcze w starych budach też jest chyba cmentarz z Iwś. Nie jestem pewny na 100%
Link to comment
Share on other sites

W czasie pierwszej wojny front stał tu rzeczywiście długo, bo do 1915 roku. Rosjanie po opuszczeniu Łodzi umocnili się na linii Bzura - Rawka - Pilica i powstrzymali niemieckie natarcie na Warszawę. Główne walki toczyły się bardziej na południe, w rejonie Bolimowa, gdzie nastąpiło pierwsze (i nieskuteczne - zmiana kierunku wiatru) w historii użycie gazów bojowych przez Niemców. Wcześniej gazów bojowych, też zresztą nieskutecznie, użyli Francuzi.
W necie znalazłem jedno zdjęcie niemieckich okopów w rejonie Brochowa: http://www.geh.org/fm/st07/htmlsrc/wwiuu_sum00008.html
O roku 1944 i 1945 nic nie wiem. Na tym forum są mądrzejsi, może dodadzą coś więcej.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information