Skocz do zawartości

Moje zbiory


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 161
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Fajka i scyzoryk. Znalezione w jednej puszce razem z 4 innymi fajeczkami. Jest to prezent od spotkanego w terenie poszukiwacza. Fajka ceramiczna, stylizowana na wykonaną z rogu. Niestety klejona [ widoczna linia pęknięcia. Okres napoleoński. Francuskie pozycje z 1807.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje fancików.Podobne pojemniczka aluminiowe znajdywałem na niemieckich pozycjach i kapselki z napisem Marsh Getrnak(mogłem pomylić, bo nie znam niemieckiego a nie mam kapselka żeby sprawdzić.Biały proszek może być efektem rozkładu aluminium.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pocztówka z Jelitkowa. Podpisana ręcznie. Z drugiej strony niemieckie objaśnienie do miejsca zaznaczonego krzyżykiem [ na budynku ]:

x [tłum.] Nasze miejsce wypoczynku 1936 w Jelitkowie.
Pomorze 1936"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie owego żołnierza, zrobione w czasie przeszkolenia rekrutów w Heidenheim. Po tym szkoleniu ów żołnierz zbiegł, odłączając się od swojego oddziału, który miał być wysłany na front. Nie biorąc udziału w walkach w szeregach hitlerowców przedostał się do Polski, gdzie w okolicach Poznania został aresztowany przez Rosjan, którzy po znalezieniu u niego zdjęć w niemieckim mundurze, uznali go za szpiega i chcieli zastrzelić. Cudem uszedł z życiem, gdyż w momencie, kiedy dowódca posterunku przytknął mu pistolet do głowy, w mieście zaczęła się jakaś akcja. Rusek wezwany przez podwładnych wybiegł i w ten sposób Polak uniknął śmierci. Egzekucję odroczono i wysłano go do Medyny, gdzie miał ujeżdżać rosyjskie konie, jako, że był doskonałym jeźdźcem. W czasie transportu spotkał się ze swoim przyjacielem z przed wojny [ którego historia jest równie niezwykła], który to przekupił eksortujących jeńca, Rosjan... wódką oczywiście. W ten sposób zakończyła się służba owego żołnierza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to brat opisanego wyżej Polaka.Jego historia jest również ciekawa, znam ją niestety bardzo szkicowo. Po wcieleniu do Wehrmachtu został wysłany na Wschód,gdzie dostał sie do Rosyjskiej niewoli, skąd oswobodzili go Polacy, tworzący w Rosji Armię Polską. W ten sposób przeszedł przez Bliski Wschód, Włochy, Holandię z powrotem do Polski. Wyszedł w niemieckim mundurze, wrócił, jak widać na zdjęciu, w Polskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie