Skocz do zawartości

Mściciel"


Karolina21

Rekomendowane odpowiedzi

W strone Zagorza,takiej miejscowości za Łekawicą.Nie wiem czy znasz te rejony ale to jest na samym dole za cmentarzem-przejezdza sie przez taki nie wielki strumyczek i 2 dom.Przed druga wojna byla tam szkola...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to już z mapy kojarzę gdzie to jest. tam jeszcze nie byłem, zwiedzałem tylko rejon miedzy Łękawicą a Barwałdem.
do CONRADO: interesuję się ogólnie, a ostatnio najwięcej i konfederacja, i 1945, no i szukam gdzie pod Kalwarią (+/-) spadł Bf109 w 1944...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem krotko-raczej zle trafiles-45 w naszych rejonach to raczej lekkie potyczki i ciezko cokolwiek trafic konfederacja to tak samo pomowienie-niby wielka bitwa a po dotarciu do dokladniejszych opracowan okazuje sie ze poprostu zwiali z pola walki.O samolociku nic nie slyszalem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CONRADO trochę rozwieję Twoje wątpliwości.
co do konfederacji zgadzam się że były tylko małe potyczki i że w zasadniczej" bitwie 23 V 1771 r. całe prawe skrzydło, a za nim centrum dało dyla. straty konfederatów szacowane na 300 uważam za znacznie przesadzone.
ale faktem jest tez że Lanckorona (twierdza) nie została nigdy przez Rosjan zdobyta i biorąc pod uwagę zachowane ślady terenowe - szańce itp. jest to największa twierdza konfederacka w kraju. małych potyczek musiało być dużo,. skoro wiadomo miejscach, gdzie są po górach mogiły konfederatów tudzież moskali.
co do 1945 to też nie nazwałbym tego potyczkami - była 1-2-dniowa rąbanka na linii umocnień niemieckich Barwałd - Stanisław G. - Brzeźnica (pod Stanisławem zginął dowódca sowieckiej 140 DP). Niemcy byli słabsi na południu i tam ruscy się przedarli w dol. Skawy z czego wyszły fajne walki manewrowe. O Maków i Suchą tygodniowa (22-29 I) rąbanka z użyciem lotnictwa oby stron. okolice Łękawicy, Dąbrówki i Barwałdu bombardowane przez sowietów + walki powietrzne. a to już zasługuje na uwagę.
o bf109 wiadomo tyle ze został strącony przez amerykanów podczas nalotu na Trzebinię i Blachownię. spadł gdzieś koło kalwarii, znany jest numer serii, pilot, jednostka, nie ma tylko samolotu. niektóre źródła wskazują okolice bliżej zatora, inne - za pod zatorem spadł jeszcze jeden Bf.

przepraszam Karolinę21 za zaśmiecanie wątku o wujku taty ale musiałem wyjaśnić o co mi chodzi :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu:)dzieki za zdjecia i informacje.Ciesze sie ze ludzie pamietaja i interesuja sie tym.Pozdrawiam cieplutko i dziekuje jeszcze raz.
Ps.Ksiazki juz zamowilam takze do pierwszej z nich napewno ustosunkuje sie tak jak mi pisales...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 years later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie