Skocz do zawartości

oporzadzenie niemieckie do ....


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
witam
Na jednej ze stron internetowych znalazłem zdjecie na którym zołnierz na plecach ma coś w rodzaju nosidła zrobionego z rurek metalowych.
czy mozecie mi powiedziec :
1)jak dokładnie wyglądają te nosidła?
2)jakiej wielkości one były?
3) jakie rodzaje występowały oprócz tego?
4)do czego one służyły?w jakich jednostkach były uzywane?
5)jak wyglądały pasy lub szelki do mocowania ?

A oto to zdjęcie:http://www.ostfront.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=PROD&Product_Code=GOEQ-00088&Category_Code=Other_Field_Equipment
  • Odpowiedzi 65
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Napisano
Z tego co wyczytuję na tej stronie, to jakiś bardzo rzadki stelaż Gebirgsjäger do noszenia na plecach karabinu (?). Ogólnie to wszystko jest opisane.
Napisano
aha, dziekuje za przetłumaczenie tekstu.

a czy są mozę jeszcze jakieś inne wersje nosideł? bo kedys przeglądałem książkę pt'grenadierzy pancerni' i na jednym ze zdjęć była pokazana obsługa mozdzierza i jeden z zołnierzy miał do szelek przyczepiony pojemnik na pociski w jakis dziwny sposób na jakimś stelarzu?
Moze ma ktoś jakieś zdjęcia.
Napisano
W tej chwili zdjęć nie mam (ale poszukam zaraz) Napewno istniał stelaż na plecy do noszenia tzw ciężkich ładunków, np kilku skrzynek z amunicja o MG, niestety kiedy to ustrojstwo wprowadzono i ile ich było to nie powiem, bo zwyczajnie tematu nigdy nie zgłębiałem, natomiast to nosidło GJ bardzo mnie zaciekawiło...
Napisano
ładne zdjęcie, a z drugej strony ?
Może ktoś wie kiedy zostało takie nosidło wproeadzone?
Jeśli to bylo nosidło do noszenia skrzynek na amunicję do mg , to czy takie same nosidlo było przystosowane do przenoszenia też innej amunicji czy były też inne?
Napisano

Noszak (Tragstelle) – osobiście znam tylko jeden typ – różnił się on w trakcie wojny wykonaniem szelek nośnych (z party, gumowanego sznurka, pasków płacht przewiiperytowych). Wykorzystywany był w rozmaitych oddziałach WH (nie tylko strzelców górskich lub artylerii). Tu zdjęcie grenadierów z 1944 roku.

Pozdrawiam
Hindus

Napisano
Dzięki Hindus za ładne zdjęcia:)
czy ktoś ma może widok tego noszaka z przodu i od tyłu co pokazał Hindus?
Kiedy te noszaki weszły na wyposażenie?
Czy ktoś moze ma jakieś strony internetowe o tym noszaku?
Napisano
Gwoli wyjaśnienia nieścisłości.

Noszak prezentowany pod pierwotnym linkiem nie był od karabinu, a do górskiego działa polowego. W zależności od modelu i kalibru działo takowe rozkładało się na od 7 do 12 części i mogło być przewożone na 4 - 6 mułach lub w najtrudniejszym terenie, przez 7 - 12 ludzi. W ramach ciekawostki dodam, że takie działa wyniesiono na rekordową w czasie wojny wysokość ponad 4 tys m (góry Kaukazu, 1942 rok, jednostki górskie 1 i 4 Gebirgsdivision). Były to najwyżej (w rozumieniu wysokości n.p.m.) oddane wystrzały artyleryjskie 2 wojny światowej.

Rożnego rodzaju noszaki były bardzo rozpowszechnione w jednostkach górskich, ale nie tylko. Były noszaki do rolek drutu łącznościowego, do polowych moździerzy etc.
Napisano
Co do nosideł WH na szpule z kablem telefonicznym, to zapraszam do lektury tu:
http://panzerlehr.mojeforum.net/viewtopic.php?t=371&highlight=nosid%B3o

Pozdrawiam
Hindus
Napisano

dzięki Hindus, bardzo fajna stronka gdzie nawet znalazłem kilka zdjęć z mało widocznymi noszakami.

po przeszukaniu stron internetowych znalazłem jeszcze cos takiego:)
moze ktoś ma więcej zdjęć z takim czymś.

Napisano
chyba tak, a może napewno jest to noszak na pociski do panzerschrecka.
Macie może jakieś zdjęcia tego noszaka na pociski?
Napisano
Ostwind - pisz na: himbuldon@gmail.com
Tylko uzbrój się w cierpliwość, bo będę mógł odpowiedzieć pewnie dopiero jutro wieczorem.

Pozdrawiam
Hindus
Napisano

Powracam do noszaka prezentowanego przez Hindusa. Na www.thuringenmilitaria.com przewinął się takowy. Opisany był jako M39 traggestell, służący do przenoszenia opcjonalnego ekwipunku jak skrzynki z amunicją, miny talerzowe, granaty, itp. Były dwa typy takiego noszaka, różniące się kształtem ramy, pierwszy miał ją zaokrągloną, drugi bardziej prostokątną. Co do szelek, to tak jak pisał Hindus, były stosowane różne rozwiązania. Nie widziałem nigdy egzemplarza sygnowanego wcześniej niż na `44.
Co do zdjęcia drugiej strony, to proszę bardzo, to jest nawet ten sam egzemplarz, co prezentowany powyżej.

Gunter, GRH Pionier 39

Napisano
Ja mam nadal zagwozdkę – to o czym Gunter pisze jako o Traggestell M39, ja w literaturze widziałem opisywane jako Traggestell 43, natomiast ów stelaż z zaokrągloną ramą był właśnie nazywany Traggestell 39 – pisałem o tym dzisiaj w tym miejscu:
http://panzerlehr.mojeforum.net/viewtopic.php?t=510

Pozdrawiam
Hindus
Napisano
To ogólnie miałoby ręce i nogi, Traggestell 39 był używany głównie do przenoszenia moździeża 50 mm. Pluton piechoty był wyposażony w jedną sztukę takiego moździeża. Trzyosobowa obsługa miała trzy takie noszaki - jeden do przenoszenia lufy, drugi do podstawy i trzeci na skrzynkę z amunicją do niego.
Jeżeli spotkałeś się z nazwą Traggestell 43 na określenie noszaka z prostokątną ramą, to jest ona najprawdopodobniej poprawna. Pokrywa się to zresztą ze zdjęciami noszków, które ja posiadam. Jak pisałem wszystkie stemplowane są z datą `44, trzeba więc przyjąć, że wcześniej się on nie pojawia.

Gunter, GRH Pionier 39
  • 2 years later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie