Skocz do zawartości

Moneta 1 zł


Rekomendowane odpowiedzi

Po nadpiłowaniu rantu (zębami) w środeczku jest jeszcze bardziej złoto - miedziana. Nie mam wagi ale na oko jest zbliżona do obecnych 5zł.Średnica 25mm, grubość ok 2mm, tłoczenie chyba identyczne jak w aluminiowych. Ranty ząbkowane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie przebarwienie na skutek reakcji chemicznej"?
Jakie apiłować"?
Jakie skorodowane alu"?
Panowie, przecież ta moneta jest czerwona jak pomidor. Skąd pomysł o aluminium???
robussam obok masz zdjęcia dwóch moich jednozłotówek. Widzisz, która jest podobna do Twojej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna wspólna moneta jednoczy teraz wszystkie dzielnice Polski. Od chwili wyzwolenia upłynęło jednak aż sześć lat, zanim po zakończeniu odbudowy straszliwie zniszczonego kraju mogliśmy wziąć do ręki pierwsze monety Polski Ludowej. Dopiero w r. 1951 ukazują się monety zdawkowe: aluminiowe jedno- i dwugroszówki, pięciogroszówki z żółtego brązu i niklowe dziesięcio-, dwudziesto- i pięćdziesięciogroszówki oraz monety jednozłotowe. Wszystkie one noszą datę: 1949 r. i legendę: RZECZPOSPOLITA PLSKA.
Rychło jednak szereg zarządzeń ministra finansów wprowadza zmiany w wyglądzie tych monet. Od roku 1956 wszystkie monety są wybijane z jednolitego stopu aluminiowego, zwanego alupolonem, a dotychczasowe brązowe i niklowe zostają ściągnięte z obiegu. Rysunek tych monet i data 1949 pozostaje jednak bez zmiany. W następnym roku 1957, w związku z ustawowym określeniem nazwy państwa, wybijane w tym roku monety dwudziesto- i pięćdziesięciogroszowe oraz jednozłotowe otrzymały nową legendę: RZECZPOLSPOLITA POLSKA LUDOWA i nową datę: 1957. W przyszłości wszystkie monety obiegowe będą posiadały taki właśnie, ujednolicony awers (a nie rewers?- przyp. fraktal) z odpowiednią datą roczną."
TYSIĄC LAT MONETY POLSKIEJ T. Kałkowski, Wydawnictwo Literackie Kraków 1974, wyd. drugie powiększone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że Word nie sprawdził jak należy słów napisanych wielkimi literami stąd dwa błędy za które przepraszam:
Pierwsza wersja legendy to oczywiście RZECZPOSPOLITA POLSKA
Natomiast druga brzmi RZECZPOSPOLITA POLSKA LUDOWA.
Obie wersje widoczne na wyżej zamieszczonej fotografii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moneta której zdjęcia zamieścił robussam nie ma nic wspólnego z aluminium. Ani ze zdrowym, ani ze skorodowanym", ani z jakimkolwiek innym aluminium. Powinno być to oczywiste dla każdego kto potrafi odróżnić srebrzystobiały kolor aluminium od miedzianego zabarwienia widocznego na zdjęciach. Z jakiego metalu wykonana jest moneta robussama? Przytoczona literatura sugeruje nikiel. Nikiel ma jednak kolor srebrzystobiały. Moim zdaniem jest to stosowany wówczas powszechnie miedzionikiel. Na pewno nie czysta miedź.

Przy okazji dowiedziałem się czegoś ciekawego (Wikipedia):

W przypadku monet, awers zawiera godło państwowe, insygnia lub portret władcy, oraz inne okoliczności towarzyszące wybiciu (przede wszystkim nominalny czas wybicia), natomiast rewers zawiera inne elementy graficzne w większym lub mniejszym stopniu związane z okolicznościami wybicia monety. Nominał zazwyczaj jest po stronie rewersu, ale nie ma na to reguły. Inną metodą rozpoznawania, gdzie jest awers, a gdzie rewers, jest fakt, że awers, jako strona oficjalna, zawiera niezmienne elementy graficzne, podczas gdy rewers dla każdego nominału może wyglądać zupełnie inaczej (i nie chodzi tu tylko o sam symbol nominału, ale także o inne umieszczone na tej stronie elementy graficzne).
Pojęcia awersu i rewersu są w języku potocznym często mylone, dla przeciętnego człowieka ważniejszą stroną jest ta z nominałem, stąd nazywa się ją niepoprawnie awersem. Czasami problem z określeniem stron monety może być naprawdę trudny."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czysto alu moneta jednozłotowa zrobiona bez flesza i makro też wygląda na czerwoną. Niestety wyczyściłem tę najbardziej odpowiadającą wyobrażeniu z foto. Przed czyszczeniem miała podobny kolor do powyższej. Mam miedzionikle i wyglądają zupełnie inaczej niż powyższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U góry sztabka miedzi.
Po lewej aluminium skorodowane (widoczny biały nalot).
Po prawej omawiana moneta.
Dół to czyste aluminium.
Patrząc i najzwyczajniej porównując kolory, jak można było w monecie robussama doszukiwać się aluminium?
Wybaczcie, ale prościej już nie można tego wytłumaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robussam wstawił zdjęcia robione z lampą, co doskonale widać. martian Twoje argumenty to czysta manipulacja na zasadzie Gdyby babcia miała wąsy to by była dziadkiem."
Moneta nie jest z aluminium ani jego stopów i pierwszy rzut oka na zdjęcia które zaprezentował robussam nie pozostawia co do tego najmniejszych wątpliwości. Doszukiwanie się tam aluminium dotyczy jedynie osób, które widziały tylko i wyłącznie aluminiowe jednozłotówki i nie potrafią sobie wytłumaczyć widoku takiej monety wykonanej z innego metalu.
Strata czasu, ta dyskusja nie ma dalszego sensu. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro swoją kolekcję monet określasz wagowo to niestety nie jestem zainteresowany ich zdjęciami, ale dziękuję.
Poczytałem o czerwonym błocie":

http://216.239.59.104/search?q=cache:XFUi-WbAAg0J:www.reynaers.com/Reynaers_Aluminium/frontsite/showpage.aspx%3FNSGUID%3Ddc5386c2-733e-45e2-a03e-d72da118cf6c%26MGUID%3D721610cd-18e5-485b-bd24-94b398a6b50e+czerwonym+b%C5%82otem&hl=pl&ct=clnk&cd=2&gl=pl

W jaki sposób tworzy się aluminium?
Aby wyprodukować 1 kilogram czystego aluminium potrzeba około 4,6 kilograma boksytu. Z rudy boksytu uzyskiwany jest tlenek aluminium (1,9 kg). Pozostałość (2,7 kg), którą nazywa się potocznie „czerwonym błotem” może być wykorzystywana jako nawóz, materiał wypełniający drogi asfaltowe, materiał nadający kolor dachówkom, oczyszczacz wody itp.
Aluminium zawarte w korundzie ulega redukcji podczas kąpieli elektrolitycznej, w trakcie której powstaje płynne aluminium, przelewane następnie do różnych form (sztaby, trójniki, prostokątne płyty lub wlewki do tłoczenia)."

Teraz muszę się z Tobą zgodzić martian. Masz rację. Gdy wrzucimy aluminiową monetę do nawozu (czerwone błoto") to wszystko o czym piszesz ma sens. Cóż, człowiek uczy się całe życie:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to nie? Za chwilę banda specjalistów doszuka się w niej:

Ta wygląda mi raczej na skorodowane alu."

Prawdopodobnie przebarwiona na skutek jakiejś reakcji chemicznej. Spróbuj napiłować ją z boku, czy to jest tylko powierzchowne... Pzdr."

BARON 77, masz pewność, że nie jest to magiczne czerwone błoto"? :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie