Skocz do zawartości

Bohater z Albuhera


Rekomendowane odpowiedzi

Na cmentarzu grzebalnym w Pułtusku odnaleźliśmy ostatnio nagrobek klasycystyczny Aleksandra Konopki, pułkownika Wojsk Polskich, bohatera walk w Hiszpanii odznaczonego Legią Honorową.

Jako kapitan 1. pułku ułanów, Konopka zdobył dwa sztandary w bitwie pod Albuhera, podczas słynnej szarży ułanów nadwiślańskich. Na ogólną liczbę sześciu - po dwa na każdy pułk - wzięli Polacy pięć sztandarów angielskich i unieśli je w triumfie z placu boju. Wspaniałe trofea, jedyne kiedykolwiek zdobyte na Anglikach w Hiszpanii!
W wojsku Królestwa Polskiego Konopka, jako oficer wychowany we francuskich wpływach, należał do przeciwników tyrańskich metod stosowanych przez w. ks. Konstantego. Z chwilą wybuchu powstania listopadowego zgłosił natychmiast doń swój akces i dał wyrazy męstwa w bitwie pod Liwcem, za co został odznaczony Złotym Krzyżem Virtuti Militari. Zmarł na cholerę w kwietniu 1831 roku.
Jedyny, znany nam portret Aleksandra Konopki pozostawił January Suchodolski. K. Sroczyńska w monografii artysty umieszcza go pod nr 268 - Pułkownik Konopka - dowódca 1 pułku ułanów". Obrazek rodzajowy na tle 1831 r. 24,5x31,5 cm. Do 1939 r. był własnością Aleksandra Suchodolskiego w Lublinie. Będziemy wdzięczni za wszelkie informacje na temat tego lub innych portretów bohatera spod Albuhera.
Kontakt: wspolpraca@napoleon.gery.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zdobycia sztandarów dumni są też francuzi, a scenę tą pamiętam z minidioramy (jednej z kilku, pozostałe to np. zdobycie sztandarów brytyjskich pod Waterloo) prezentowanej na wystawie z okazji (a raczej przy okazji) międzynarodowego forum miłośników fortyfikacji w Vezelois (Twierdza Belfort) - z wyraźnym podpisem iż chodzi o polskiego ułana z legii. Niestety, dioramka była umieszczona w szklanej gablocie i fotka nie wyszła... W zamian załączam fragment innej, również związanej z 7 pułkiem - zatytuowana Ułan legii nadwiślańskeij podczas odpoczynku w Hiszpanii"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

e zdobycia sztandarów dumni są też francuzi..."

Tak, oni często przypisują sobie cudze zasługi, ale w tym wypadku wątpliwości być nie może :) Ta minidiorama, całkiem, całkiem...choć wciąż liczę, że ktoś wyszpera gdzieś jego portret.
A przy okazji winien jestem zdjęcie nagrobka Konopki. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca - oni są dumni że zrobili to Polacy (co wyraźnie było podkreślone) jako część armii francuskiej - nb. była to cała seria scenek pt. zdobywanie nieprzyjacielskich szandarów". Postaram się zdobyć" fotografię, ale to trochę potrwa, i nie gwarantuję efektu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie