Skocz do zawartości

Pytanie


Shejk

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Witam wszystkich poszukiwaczy oraz zapalonych entuzjastow tajemnic Poniemickich i tetmatycznych o zapleczu historycznym.czy moze ktos z was wie cos na temat starego zamku Melsztynkiego ktorego podziemia byly polaczone pod dunajcem z klasztorem w Zakliczynie .Miescowosc ta miesci sie okolo 30 km od tarnowa i tylko ludzie pochodzacy z tamtych rejonow znaja czesciowo historie na ten temat.Ale moze ktos z was moglby sie podzielic ze mna na ten temat poniewaz mi takze zostal przekazana pewna czesc wiadomosci na ten temat .Pozdrawiam Shejk
Napisano
Zamek w Melsztynie ośrodek wielkiej własności rycerskiej, wzniesiony przez kasztelana krakowskiego Spycymira herbu Leliwa między 1340-1354 r. Pierwotnie zamek na planie nieregularnego wieloboku zajmował wschodni kraniec wzgórza. Wykorzystywał strome a miejscami nawet urwiste stoki wznoszące się ponad 40 m. ponad poziom Dunajca. Składał się z budynku mieszkalnego z wysuniętą na zewnątrz okrągłą wieżą cysterny oraz zabudowań gospodarczych.







Pierwszy pewny dokument dotyczący zamku w Melsztynie datowany jest na 26 lipca 1364 i dotyczy aktu erekcyjnego kaplicy zamkowej o prawach kościoła parafialnego. Obecnie w miejscu ołtarza stoi kamienna kolumna z Chrystusem Frasobliwym, jako, że parafia w Melsztynie nie istnieje.





Zamek pierwotnie pełnił funkcje rezydencji rycerskiej możnego rodu Melsztyńskich. Pod koniec XIV wieku nastąpiła rozbudowa warowni. Na zachodniej krawędzi wzgórza wzniesiona została wysoka pięciokondygnacyjna wieża na planie prostokąta. Pełniła ona funkcję militarno-mieszkalną o czym świadczą otwory strzelnicze na dwóch dolnych kondygnacjach oraz na najwyższej. Piętra trzecie i czwarte służyły jako pomieszczenia mieszkalne. Stary i nowy zamek zostały połączone murem zamykając jednym obwodem obronnym całe założenie. Od zachodu i południa został wybudowany mur oporowy wyrównujący poziom na dziedzińcu oraz wzmacniający mur przed obsunięciem. U podnóża wieży od strony północno-wschodniej znajdował się budynek bramny przez który prowadził wjazd na zamek.
Około roku 1461 nastąpiła kolejna rozbudowa systemu obronnego zamku umożliwiająca wykorzystanie broni palnej. Tendencje do zwiększania walorów obronnych przez Melsztyńskich swej rodowej siedziby należy łączyć z ich udziałem w ruchu husyckim i przejściem do opozycji w stosunku do dworu królewskiego. Od strony północnej wzniesiono umocnienia ziemne co spowodowało przesunięcie pierwszej linii obrony na dalszą odległość. Umocniono również bramę główną.
W roku 1511 Melsztyn zostaje sprzedany i staje się własnością Jordanów. W połowie XVI wieku następuje przebudowa najstarszej części zamku w stylu renesansowym na rezydencję magnacką. Powstała wówczas dwukondygnacyjna jednotraktowa budowla wzniesiona na osi wschód-zachód. W dolnej kondygnacji znajdowały się strzelnice szczelinowe natomiast górna kondygnacja miała charakter reprezentacyjno - mieszkalny.
Zamek w niezmienionym stanie dotrwał prawie do końca XVIII wieku mimo że zmieniali się jego właściciele. Od roku 1601 byli nimi Tarłowie a od 1744 Lanckorońscy. Oparł się nawet atakom Szwedów w XVII wieku. Tragiczny dla melsztyńskiego zamku okazał się rok 1771 kiedy to najpierw został zajęty przez konfederatów barskich a następnie zdobyty i spalony przez wojska rosyjskie. Od tego momentu zamek znajduje się w ruinie rozbieranej na budulec m.in. na budowę kościoła w Domosławicach i folwarków we wsiach sąsiednich.



Pierwsze prace badawcze oraz zabezpieczające mury podjęto już w latach 1829-55 przy udziale architektów i historyków sztuki.





Obecnie najlepszy stan wykazują dwa skrajne fragmenty założenia. Od wschodu widoczne są kamienne ściany zachowane miejscami do poziomu otworów okiennych natomiast od zachodu wieża mieszkalna z kamienia i cegły. Przetrwała ona w postaci dwóch ścian o wysokości około 25 m. Między ścianami wschodnimi a wieżą znajduje się częściowo zachowany mur biegnący północnym skrajem wierzchołka. Jest on zbudowany z piaskowca i ma liczne otwory strzelnicze. Od strony południowej wzgórze zabezpieczone jest murem ceglanym o wysokości 4-5 m. W środkowej części zamku znajduje się otwór powstały w wyniku zapadnięcia się sklepienia pomieszczenia niższej kondygnacji. Umocnienia ziemne oraz fosa są obecnie słabo czytelne w terenie.


http://www.zakliczyn.com/legendy/melsztyn.php

http://zakliczyn.w.interia.pl/wioski/melsztyn.htm
Napisano
Dzieki Kolego ale te zeczy na ten temat to ja wiem tylko czy kiedy kolwiek byles tam i badz widziales pare zasypanych wejsc bo ja niestey tak i Dzieki mojej rodzinie w ktorej bylo kilku zapalencow jest tam mozliwosc zejsc w glob zamku a ten wielki row na gorze to wcale nie jest zadne zapadlisko po komnaci chodz zeczywiscie byla tam komnata lecz otwor po mozdziezu z okresu drugiej wojy swiatowej ktory wlasnie ukazal ta tajemnice .Chodzilo mi o takiego typu wlasnie ciekawostki
Napisano
Byłem w zamku i w Zakliczynie parę razy. Co prawda niedługo bo przy okazji przejazdu Kraków-Gorlice (Libusza)mam nawet gdzieś zdięcia z zamku. Ale tunel pod Dunajcem to przesada. Podziemia muszą tam być tylko w jakim stanie? Raczej dostępne jedynie dla kreta. Okolica ładna, warto pozwidzać.
Wojtek
Napisano
SPOKOJNIE ....... z tym otworem nie wiąże sie nic tajemniczego, była to po prostu cysterna na wodę - zbierali deszczówke gdyż na zamku nie było studni !!, podobne urządzenia funkcjonowały przez jakichś czas między innymi Dobczycach, odnoścnie podziemi to żeczywiście są w części bliżej dunajca (połódniowa ??) ale są w znacznej mierze zagruzowane a próba wczołgana sie tam przy tym stanie sklepień może skończyc sie tragicznie (trudnojojąca sie dziura w głowie po oberwaniu cegłówką) - korzenie drzew rosnących na ruinach rossadzają zabytkowe sklepienia bardzo skutecznie, wiem że przed wojną ktoś tam wlazł i znalazł beczke z winem !!

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie