Skocz do zawartości

pytanie o miejsce dzialan tygrysow??


matp7mef

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Interesuje mnie ktory z batalionów czolgów ciezkich wyposazonych w pzkpfw VI tiger bronil sie na szlaku pomiedzy lwowem a sandomierzem a dokladnie obecnie na terenach w czesci poludniowej woj lubelskiego i polnocnej podkarpackiego,podczas radzieckiej operaci agration" czy byl to moze sPzAbt 501? szukalem u wujka GOOGLE ale nic konkretnego nie pisze na zadnej stronce moze przeczytal ktos jaks ciekawa publikacje odnosnie tego tematu.
Napisano
 powodu dużych strat poniesionych w walce, pozostałe na chodzie Tygrysy z 506 sPzAbt, jednostka przekazała 507 sPzAbt, sama z kolei z całym personelem, została przerzucona do Lwowa, gdzie wyposażono ją w nowe Tygrysy. W czerwcu 1944 roku, podczas ciężkich walk odwrotowych, Batalion został całkowicie zniszczony. Było to także związane z niemożliwością udźwignięcia przez większość mostów, Tygrysa ( 56 ton wagi ) oraz braków w paliwie. Wiele zostało zniszczone przez własne załogi." a mogl to byc 506?? bo chodzi mi raczej o walki jesze po wschodniej stronie wisly z biegiem rzeki San. A moze odnosnie strat cos ktos wie?
wszystkim dziekuje za odpowiedz
Napisano
Skąd zaczerpnąłeś te informacje?!

Według Jentza i Schneidera:
- pomiędzy 1-10.03.44 sPzAbt 506 przekazał 7 T1 do sPzAbt 503
- na 1.05.44 sPzAbt 506 meldował stan 22 T1 sprawnych
- na 1.06.44 sPzAbt 506 meldował stan 39 T1 sprawnych
- na 17.07.44 sPzAbt 506 miał ponoć 40 T1 na stanie
- na 1.08.44 sPzAbt 506 meldował stan 45 T1 w tym 40 sprawnych
- w sierpniu 44 sPzAbt 506 przekazał 12 T1 do sPzAbt 509.

To o czym piszesz nie wydarzyło się w czerwcu ale na przełomie lipca i sierpnia. Wtedy sPzAbt 506 stracił wiele wozów (część z nich została zniszczonych przez własne załogi).
sPzAbt 506 z pewnością nie został zniszczony gdyż 15 sierpnia załogi odjechały koleją via Budapeszt i Wiedeń do Ohrdruf by odebrać 45 nowych T2.

O przekazaniu 6 T1 do sPzAbt 507 w końcu lipca pisze Schneider ale z pewnością się myli.
W końcu lipca sPzAbt 506 walczył na Ukrainie więc po co miałby pozbywać się czołgów?
Zresztą jaki sens byłoby wysyłać czołgi pod Białystok skoro w tym czasie na Lubelszczyźnie sPzAbt 509 tracił maszynę za maszyną?
O 6 T1 przekazanych do sPzAbt 509 pisze wyraźnie Jentz (w innym miejscu pisze o 12) więc do sPzAbt 509 transporty z sPzAbt 506 były prawdopodobnie w dwóch rzutach 2 x 6 T1.

Jedynym batalionem tygrysów walczącym w pd-wsch Polsce (w dzisiejszych granicach oczywiście) był sPzAbt 509.

Teraz kolej na Ciebie.
Napisz co wiesz o walkach tygrysów na południu Lubelszczyzny.
Napisano
O tygrysach w tym rejonie to niewiele wiem znam miejsce rozbicia trzech tygrysow wlasnie podczas ofensywy rosyjskiej w 1944 r. I chcialbym sie dowiedziec z jakiej byly jednostki. Wszystkie blisko siebie. Dwie sztuki kolo miejscowosci Branewka dzisiejszy powiat janowski I jeden prawdopodobnie kolo godziszowa wysadfzony przez niemców. Wszystko rozebrali ludzie z okolic i trzymali po domach dopoki zlom nie podrozal. Rok temu u kogos znalazlo sie jeszcze kolo napedowe sluzace jako koryto dla krow. i kola nosne w liczbie nie wiemjakiej. jako podpory pod stodole.
Napisano
Ztym ze 506 zostal potem przezbrojony w Tygrysy kroleswkie zgadzam sie . Ale najpierw stracil duzo maszyn... w tym rejonie o ktorym mówie front przeszedl okolo 26 lipca 1944 roku jeszcze przed przezbrojeniem 506. Ale moze byly to tygrysy z 509 niezaprzeczam.
  • 4 years later...
Napisano
Tygrysy należały do s.Pz.Abt. 509 na 99%, bowiem teoretycznie mogły należeć również do Pz.Armee 4 Waffenschule, która również posiadała własne pojazdy tego typu (a przynajmniej raportowała je w lipcu w miarę regularnie). Problem w tym, że zarówno Pz.Armee 4 Waffenschule jak i nieokreślone elementy s.Pz.Abt. 509, oraz szereg innych jednostek, współtworzyły silny oddział zaporowy Gr Hoffmann (od nazwiska dcy: Pz.Armee 4 Waffenschule).

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie