Skocz do zawartości

Samochód CWS


tomili

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciał bym się dowiedzieć czy zachowały się jakieś polskie pojazdy marki CWS, ewentualnie jakieś fragmenty, części tego samochodu w Polsce czy też Europie . Nie muszę chyba uzmysławiać jaka to była wyjątkowa konstrukcja 
Pozwolę sobie przytoczyć fragment książki J. Tarczyńskiego i W. Jeleń „Początki polskiej motoryzacji Samochody CWS”

„ Nie wiadomo dzisiaj, jak potoczyły się losy pierwszych polskich samochodów osobowych produkowanych seryjnie „Fabryczne” CWS-y zostały ewakuowane wraz z PZInż. w pierwszych dniach września 1939 roku w kierunku Pińska na Polesiu, a po zajęciu zaś kresów wschodnich Rzeczpospolitej przez Związek Radziecki wpadły w okolicach Kostopola w ręce Armii Czerwonej ( w ZSRR podobno do dziś znajduje się kilka pojazdów tej marki). Sporo zostało zniszczonych w czasie walk i okupacji, lecz nieliczne przetrwały wojnę i były użytkowane jeszcze w latach pięćdziesiątych. W końcu tego okresu wielokrotnie spotykałem karetę typu T1 parkującą na ulicy Puławskiej (przy wylocie ul. Grażyny) w Warszawie, jej właściciel chętnie rozwodził się nad nadzwyczajnymi zaletami swego wozu … ”

Z tego fragmentu można domniemywać, że może któryś z samochodów CWS dotrwało do naszych czasów. Za wszelkie informację z góry dziękuje. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem nie zachowało się nic. Znam człowieka, który jeszcze pod koniec lat 70-tych prowadził (jako dziennikarz radiowy) akcję poszukiwania CWS-a. Efektem było znalezienie dwóch silników do samochodu PZInż. 403 Lux-Sport, do CWS niestety nic nie odnaleziono. Zachowały się rysunki złożeniowe silnika oraz sprzęgła i skrzyni biegów, więc możliwe jest fizyczne odtworzenie napędu. Ale to zadanie dla kilku osób dobrze zorientowanych w konstrukcji i technologii. Plus odpowiednie pieniądze na wykonanie repliki.

Trzeba szukać, czyli po prostu wyjechać w teren i pytać. Nawet jeśli CWS-a nie znajdziesz to jestem przekonany (z własnego doświadczenia) że natkniesz się na inny ciekawy fragment zabytkowej motoryzacji.

W ostatnich latach kilka unikatowych polskich pojazdow wypłynęło", a o kilku innych wiem że są (lub ich części). Niestety CWS-a między nimi nie ma.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years later...
  • 1 year later...

Orientuje się ktoś z jakiej aukcji pochodzi to zdjęcie? Może ktoś z forumowiczów je kupił, albo wie kto je ma? Zdjęcie umieszczone było tutaj http://odkrywca.pl/samochody-osobowe-w-wojsku-polskim-czesc-2,698239.html dnia 2014-03-12.
Odtwarzam dokumentację konstrukcyjną samochodu CWS T-1 i każde nowe zdjęcie jest na wagę złota. Jeśli ktoś ma w swoich zbiorach jakiekolwiek zdjęcia samochodów CWS, lub wie kto ma to chętnie nabędę skany tych zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie