Skocz do zawartości

Bitwa nad Kaczawą


maras2

Rekomendowane odpowiedzi

Mój znajomy kiedyś kopał w tamtych rejonach i coś tam wykopał (jakieś kule armatnie czy coś w ten deseń, guziki chyba też). Generalnie radziłbym sięgnąć najpierw do jakiejś pozycji traktującej o bitwie (bardzo obszerny jej opis jej np. w pracy Mariusza Olczaka Kampania 1813" wydanej przez Wydawnictwo OPPIDUM w 2004 r.). Nie jest to szczególnie wdzięczne miejsce do kopania, m.in. ze względu na warunki atmoferyczne podczas bitwy - np. praktycznie nie da się tam znaleźć kulek muszkietowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olczaka właśnie studiuję. Ale nie wiem jak ma się poszukiwanie do tego, że w czasie bitwy padał deszcz i było błoto? Że wszystko głęboko zalega?
Zdziwiło mnie stwierdzenie kolegi Leuthena, że prawie nie da się znaleźć kulek muszkietowych - tego powinno być w sumie na kilogramy - tak mi się zdaje. A gdzie guziki? :(
Mam miejsce, gdzie stacjonowały wojska jednego z korpusów. Kulek muszkietowych od cholery, trochę ozdóbek, no i guziki też się trafiają - gwardyjskie i pułkowe. Dlatego tak się zdziwiłem.
A Olczak jest super - tyle tam tego, że...
Czy jest może jescze jakieś podobne opracowanie traktujące Kampanię Napoleona na dolnym śląsku? W sumie Olczak daje rady, ale zapytać warto.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ie wiem jak ma się poszukiwanie do tego, że w czasie bitwy padał deszcz i było błoto"
dziwiło mnie stwierdzenie kolegi Leuthena, że prawie nie da się znaleźć kulek muszkietowych - tego powinno być w sumie na kilogramy - tak mi się zdaje."
Proponuję doczytać do końca opis bitwy u Olczaka - będziesz wiedział czemu sądzę tak, jak napisałem. Generalnie chodzi o wpływ pogody (w tym przypadku ulewnych deszczy) na niezawodność muszkietów...

Czy jest może jescze jakieś podobne opracowanie traktujące Kampanię Napoleona na dolnym śląsku?"
Pisz jaśniej, jeśli można. Chodzi Ci o kampanię 1813 r. czy też np. działania zbrojne w latach 1806-1807?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja - nie doszedłem jeszcze do tej bitwy bitwy, więc dzięki za oświecenie mnie:)
Generalnie chodzi mi o działania zbrojne na dolnym śląsku pod dowództwem Imperatora.
W sumie to dobrze, że nie ma za dużo kulek muszkietowych, bo to czasami zmora dla poszukiwacza...
Za wszelkie info dziękuję
Marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kampania 1806/1807 na Dolnym Śląsku nie doczekała się do tej pory całościowej publikacji w języku polskim, ale to powinno się zmienić w przyszłym roku. Wydawnictwo OPPIDUM (to od Kampanii 1813") ma wydać obronioną w tym (czy też zeszłym) roku w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego pracę doktorską Patrycjusza Malickiego o militarnych i ekonomicznych skutkach pobytu Wielkiej Armii na Śląsku w latach 1807-1809.

O ile się orientuję, po rozbiciu Prusaków pod Jeną i Auerstädt, na Śląsku operował IX Korpus Wielkiej Armii pod dowództwem Hieronima Bonapartego, który m.in. oblegał Wrocław. Podczas tej fazy wojen napoleońskich oblężone było poza tym m.in. Kłodzko, a także jedyny raz w historii szturmowana była twierdza w Srebrnej Górze (nie zdobyta, ale np. na Chochołach prano się ostro na bagnety) oraz doszło do szeregu potyczek - na Ziemi Kłodzkiej m.in. pod Bardem, Kłodzkiem i Świerkami. Nie można zapomnieć oczywiście o polskich ułanach i bitwie pod Strugą w 1807 r. (będzie o tym w listopadowym Odkrywcy").
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ ja nie twierdzę, że nad Kaczawą nic się nie da znaleźć - po prostu sądzę, że nie za dużo będzie tam kul muszkietowych :-)

Epoka napoleońska na Śląsku nie jest jakimś szczególnym tematem moich zainteresowań - bardziej interesują mnie o pół wieku wcześniejsze wojny śląskie Fryderyka II (stąd moje pseudo: Leuthen - Lutynia ---> bitwa 5.12.1757 :-) ).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciezka sprawa byla z tymi muszkietami podczas deszczu ... niedawno mielismy numer na rekonstrukcji bitwy nad kaczawa, ktora odbyla sie na terenie palacyku w Warmatowicach (sorki jesli zle napisalem) w srodku bitwy zaczelo lac........ ale jak ktos oslonil skalke szmata to i tak mogl strzelac ...

Leuthen byles na rekonstrukcji bitwy o Lutynie ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak kulki da się znaleźć:-) W niektórych miejscach w całkiem sporych ilościach. Tzn na całym pobojowisku trafiają się te zgubione", natomiast w niektórych miejscach po ilości widać że sporo strzelali. Ale te mogą być ze starć które miały miejsce na polu bitwy w maju czy czerwcu. Za to miejscami trafia się sporo kartaczy (Podejrzewam że z ostrzału baterii Barenkampfa w początkowej fazie bitwy). Ale trzeba mieć szczęście i trafić na odpowiednie miejsce - ja szukając cały dzień w miejscu najcięższych walk nie trafiłem na kompletnie nic związanego z bitwą.
PS.
Jest ktoś chętny na pokopanie nad Kaczawą?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w środku bitwy zaczęło lać" - hmm, natura chciała, aby było tak, jak prawie dwieście lat temu :-)
Nawet nie wiedziałem, że odbywają się rekonstrukcje bitew z tych czasów - jest może jakieś forum albo stronka miłośników tych czasów? Gdybym wiedział wcześniej, to na pewno bym był przy tej rekonstrukcji.
Kol. Szwajcar - ja bardzo chętnie wybrałbym się na taką wyprawę z kimś. Jezeli jesteś konkretnie zdecydowany - to daj znać, czy to na priva czy tu na forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leuthen byles na rekonstrukcji bitwy o Lutynie?"

Tak, krystian-szabla, byłem i nawet pisałem o tym w wątku o tej rekonstrukcji na podforum Grupy rekonstrukcyjne, inscenizacje", gdzie zresztą Ty się też dopisałeś (o Waszym dowódcu, co spartolił robotę ;-) ).

PS Nie itwa o Lutynię" ale itwa pod Lutynią" (sorry, ale rymując można stwierdzić: Historycy tak mają, że się czepiają" :-)))) ).

PS 2 Kiedyś się z chęcią wybiorę na rekonstrukcję bitwy nad Kaczawą - wiem, że są od lat, ale jakoś nigdy nie dotarła do mnie z wyprzedzeniem wiadomość Gdzie i kiedy" :-(

PS 3 Na polu bitwy nad Kaczawą stało pierwotnie wiele pomników przypominających dramatyczny dzień 26 sierpnia 1813 r. Najokazalszy z zachowanych, wzniesiony w 1908 r. i odrestaurowany w 1996 r., stoi na nadrzecznym wale we wsi Dunino. Dziś tablice w czterech językach poświęcone są pamięci poległych w bitwie nad Kaczawą". Pierwotnie tablice sławiły zwycięstwo, a na jednej z nich znajdował się fragment stylizowanego na ludową balladę wiersza Ernsta Moritza Arndta Pieśń o feldmarszałku", który po polsku mógłby brzemieć tak:
A nad Kaczawą, nie szczędząc guzów,
Nauczył Blücher pływać Francuzów:
Płyńcie, Francuzy, bez portek w dal!
Niech was wieloryb połknie wśród fal"
[za: Jarosław Komorowski, Pamiątki roku 1813, (w:) Spotkania z zabytkami, lipicec 2003, nr 7, str. 19]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak może niektórzy wiedzą, we wsi Dunino, o której wspomniałem, jest Muzeum Bitwy nad Kaczawą. Czy ktoś się orientuje, czy działa ono jak każde muzeum (czyli w dni... od godz. ... do godz. ...) czy trzeba uprzednio zgłosić, komuś, kto się nim opiekuje, chęć odwiedzenia (a jeśli tak, to komu - i jakieś namiary)?

Aha, tak mi się skojarzyła pewna sprawa a propos broni palnej z XVIII i XIX w. i mam w związku z tym pytanie do krystiana-szabli: czy karabin skałkowy i muszkiet oznacza tę samą broń, czy też tych dwu pojęć nie należy stosować zamiennie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Paweł :)

Gdzieś czytałem że to były karabiny. Broń czarnoprochowa, odprzodowa. Nazwa muszkiety jest zerezerwowana dla wcześniejszej broni, zdaje się że muszkiet ma lont, a karabin kurek, ale mogę się mylić.
Co do kaczawy to faktycznie, są miejsca gdzie kulek jest sporo. Chętnie się tam wybiorę w najbliższym czasie - jeśli ktoś z Wrocławia chciałby pojechać to zapraszam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 6 months later...
  • 4 years later...
Witam. Interesuje się kampanią napoleońską na Dolnym śląsku a szczególnie bitwą nad Kaczawą. Parę tygodni temu odszukałem w internecie artykuł o natarciu jeśli można to tak nazwać , artylerii marszałka von Bluchera na pozycje Francuskie rozlokowane na Krowim Wzgórzu. I tu rodzi się moje pytanie: Czy ktoś może podać mi położenie lub aktualną nazwę Krowiego wzgórza?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie