Skocz do zawartości

Czyszczenie monet cynkowych


pokemon

Rekomendowane odpowiedzi

Temat dotyczy głównie monet niemieckich, ale nie tylko bo również Generalna Gubernia itd.
Tu trochę jest ogólnie:
http://pl.rheinzink.de/118.aspx
ale nie za bardzo widzę tu skuteczny sposób.
Z własnego doświadczenia wiem że np. ocet wyżera patynę cynkową aż do jednorodnego metalu, więc niestety odpada, bo zaciera rysunki monet. Moczenie w oliwce wyostrza wygląd i zabezpiecza monetę przed postepem korozji plus nabiera połysku, ale przy pęcherzach korozji jednak rysunki monety pozostają niewidoczne. Ścieralność cynku jest duża więc polerka odpada.
Pytanie więc brzmi czy takie monety da się uratować (wypięknieć)?
Ma ktos jakiś skuteczny małoinwazyjny sposób?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niespotkałem dobrego sposobu czyszczenia cynku. Jest to metal aktywny dla tego jest z nim tak trudno. Próbowałem elektroliz ale efekty były kiepskie. Moim zdaniem tylko moczenie w oliwce i nic więcej. Może wanna ultradzwiękowa? Tego nie testowałem dla cynku.
Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wanna ultradźwiękowa odpada.
Mam Sonic-6 i jestem rozczarowany jej możliwościami...
Sama woda nie wystarczy...trzeba robić rózne roztwory....a efekt jest taki jak moczenie w danym roztworze tylko szybciej....
Nie polecam...szkoda pieniędzy..

Pozdtawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delikatnie pastą do zębów najpierw nanieś pastę na czyszczony przedmiot pozostaw na około 5 minut potem delikatnie szczotkuj starą szczoteczką do uzyskania porządanego efektu (Pastą do zębów bez scierniwa to już żadkość ale można jeszcze spotkać:) )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie