Jump to content

Duży Szwad


Recommended Posts

Ostatnio przy starym trakcie wyszedł duży szwed - 1 or Gustawa Adolfa, śr. 40mm. niestety stępel przesunięty i brak daty. W prawie 30-letnim kopaniu wychodziły mi szwedzkie malizny ( szelągi ) nigdy taki duży. Czy ktoś mógłby mi przybliżyć temat Szwecji? Jakieś ciekawe stronki. Jaka jest orientacyjna wartość takiego wynalazku. Moneta jest trafiona w niedzielę więc tylko umyta wodą i nie miała jeszcze kontaktu z oliwką.

Link to comment
Share on other sites

Gratuluję tak pięknej i rzadkiej monety.Takie blachy nie często wyskakują pod piszczałą . Myślę że cena to zdecydowanie ponad dwie setki , przecież ta blacha była monetą równorzędną z talarami .Patagonów masz na Allegro pełno , a pokaż mi takiego szweda .Jak na monetę miedzianą to jest świetnie zachowana , a przecież parę wieków przespała " sobie w siemi.
Link to comment
Share on other sites

Witaj pokemon, to jest nas 2-uch, dla których mennictwo szweckie XVII w. to czarna magia. Kiedyś pisałem ci, że mam wykształcenie techniczne i kilka semestrów politechniki, na prawie 50 lat życia ok. 30 interesuję się monetkami i innymi antykami - co za tem idzie potrafię rozróżnić srebro od miedzi nawet w patynie. Wpisz w googlach 1 ore 1629" to ci wyskoczy, że na eBay-u była monetka Large Copper Ore 1629" - tłumaczyć nie muszę chyba.
Sorry za sarkazm - próbowałem pisać w twoim stylu - bez urazy.
Link to comment
Share on other sites

Sięgnąłem do źródeł: Wojciech Niemirycz Polska moneta miedziana w XVII wieku" i czytamy tak:
Duże monety miedziane, w tym także klipy, pojawiają się masowo w Szwecji za panowania Gustawa II Adolfa (1611-1632). Znane są szwedzkie miedziane klipy: 1/4 i 1/2 ore od 1624 roku, 1 ore od 1625 roku, zaś 2 ore od 1626 r. Monety te jednak w skarbach polskich (pomijając skarby w zatopionych statkach na dnie Bałtyku) nie występują, a jako znaleziska luźne trafiają się dość rzadko".
Rzeczywiście miadziana i rzadka! Gratuluję!
Pozdro,
Pokemon
Link to comment
Share on other sites

Witaj Israel.
A jednak ,czytając opinię Pokemona potwierdza sie moje zdanie że ta moneta jest bardzo ciekawa .Ja cienkich szwedzkich sreberek kopnołem w swoim czsie około 50 sztuk ale takiego trafu jak Ty to jeszcze nie miałem .Za ile byś ją chciał pogonić ?
Pozdrowionka i miłych dołeczków nawet z miedzią.
Link to comment
Share on other sites

Witaj 56-sierżant - twoja oferta jest ciekawa, ale nie rzuca na kolana. Też jestem sierżantem (WP) więc może się dogadamy. Wrzuć mi na maila adres swojej poczty lub nr komórki.
sierz.klamer@wp.pl
Pozdro i darz dół. israel
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information