Skocz do zawartości

Duży Szwad


israel

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Ostatnio przy starym trakcie wyszedł duży szwed - 1 or Gustawa Adolfa, śr. 40mm. niestety stępel przesunięty i brak daty. W prawie 30-letnim kopaniu wychodziły mi szwedzkie malizny ( szelągi ) nigdy taki duży. Czy ktoś mógłby mi przybliżyć temat Szwecji? Jakieś ciekawe stronki. Jaka jest orientacyjna wartość takiego wynalazku. Moneta jest trafiona w niedzielę więc tylko umyta wodą i nie miała jeszcze kontaktu z oliwką.

Napisano
Witam
Jak napisałeś jest to 1 Ore Gustawa Adolfa z czasów wojny z Polską w latach 1625 - 1629 więc wydaje mi się że będą to lata dwudzieste XVII wieku. Jeśli chodzi o wycenę to coś powyżej stówki.
Napisano
Gratuluję tak pięknej i rzadkiej monety.Takie blachy nie często wyskakują pod piszczałą . Myślę że cena to zdecydowanie ponad dwie setki , przecież ta blacha była monetą równorzędną z talarami .Patagonów masz na Allegro pełno , a pokaż mi takiego szweda .Jak na monetę miedzianą to jest świetnie zachowana , a przecież parę wieków przespała " sobie w siemi.
Napisano
Monety szwedzkie to dla mnie temat niezbyt znany, dlatego napiszę tylko swoją wątpliwość: Czy ta moneta nie jest aby srebrna? Gustaw Adolf nawet szelągi bił w srebrze, więc tak wielki krążek miedziany? Może to patyna?
Napisano
Witaj pokemon, to jest nas 2-uch, dla których mennictwo szweckie XVII w. to czarna magia. Kiedyś pisałem ci, że mam wykształcenie techniczne i kilka semestrów politechniki, na prawie 50 lat życia ok. 30 interesuję się monetkami i innymi antykami - co za tem idzie potrafię rozróżnić srebro od miedzi nawet w patynie. Wpisz w googlach 1 ore 1629" to ci wyskoczy, że na eBay-u była monetka Large Copper Ore 1629" - tłumaczyć nie muszę chyba.
Sorry za sarkazm - próbowałem pisać w twoim stylu - bez urazy.
Napisano
Spoko...luzik :-)
Nie neguję, choć szkoda...miałaby wyższą cenę :-)
Widać Szwecja miała dwa oddzielne systemy walutowe: meneta bona i moneta currenta :-)
Napisano
Sięgnąłem do źródeł: Wojciech Niemirycz Polska moneta miedziana w XVII wieku" i czytamy tak:
Duże monety miedziane, w tym także klipy, pojawiają się masowo w Szwecji za panowania Gustawa II Adolfa (1611-1632). Znane są szwedzkie miedziane klipy: 1/4 i 1/2 ore od 1624 roku, 1 ore od 1625 roku, zaś 2 ore od 1626 r. Monety te jednak w skarbach polskich (pomijając skarby w zatopionych statkach na dnie Bałtyku) nie występują, a jako znaleziska luźne trafiają się dość rzadko".
Rzeczywiście miadziana i rzadka! Gratuluję!
Pozdro,
Pokemon
Napisano
Witaj Israel.
A jednak ,czytając opinię Pokemona potwierdza sie moje zdanie że ta moneta jest bardzo ciekawa .Ja cienkich szwedzkich sreberek kopnołem w swoim czsie około 50 sztuk ale takiego trafu jak Ty to jeszcze nie miałem .Za ile byś ją chciał pogonić ?
Pozdrowionka i miłych dołeczków nawet z miedzią.
Napisano
Witaj 56-sierżant - twoja oferta jest ciekawa, ale nie rzuca na kolana. Też jestem sierżantem (WP) więc może się dogadamy. Wrzuć mi na maila adres swojej poczty lub nr komórki.
sierz.klamer@wp.pl
Pozdro i darz dół. israel

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie