Skocz do zawartości

Pozycje pierwszowojenne


Blitzkrieg

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktokolwiek z was posiada i ewentualnie chciałby sie podzielić wiedzą na temat rozmieszczenia jednostek carskich na granicy województwa lubelskiego i podkarpackiego? Głownie chodzi mi o okolice sieniawy i naklika. Z checia przyjmę mapy i inne materiały. Pozdrawiam i z góry dzieki za Odp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, mam kilka mapek. Poszperam, to znajdę. A który okres cię interesuje ? 1914, 1915 czy wcześniej ? Poza tym wyszperałem w necie kilka opracowań sytuacji na froncie austr-ros w czasie I WŚ. Wprawdzie nie jest to komplet, ale kilka starć się znajdzie. Szukam w temacie budowy umocnień, ale widzę, że wiedza kończy się na 1920, bo nikt nic nie wniósł do tematu, poza kilkoma osobami, które podzieliły się tym co mają (THX). Powoli szperam w necie i w terenie. Ostatnio odwiedziłem cmentarz z tego okresu. Już sama tabliczka swoją niefachowością i ignoranctwem faktów mnie rozbawiła. Poza tym jest zaniedbany i zapuszczony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głownie okres 14/15. Byłbym wdzieczny za te opracowania:) Hmm jeśli chodzi o umocnienia tpo napotkałem w tamtych okolicach żślady okopów. Ciekaw jestem jak długo się ciągną i czy było ich więcej. No i toczyły sie tam walki, czy mozę były tylko obsadzone i walki minęły to miejsce. bede wdzieczny za wszelki sugestie. PS. jesteś moze z podkarpackiego??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
Około 21-23 sierpnia 1914 roku to czas ozwinięcia" jednostek rosyjskich i koncentracji przed wybuchem wojny. Linia umocnień wyjściowych nie była ściśle związana z granicą imperium rosyjskiego i są odchyłki nawet kilkadziesiąt kilometrów, jeśli przy granicy nie było żadnych ważnych strategicznie obiektów. Czy chodzi ci o Sieniawę i Naklik leżące między Biłgorajem a Leżajskiem (tak +/-) ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Tak się składa, że również jestem zainteresowany tym tematem i tymi okolicami a konkretniej okresem od maja do czerwca 1915 roku i walkami na lini rzeki Lubaczówka (co miało związek z walkami o Sieniawę). Mam problemy z dotarciem do jakichś konkretnych materiałów na ten temat i byłbym wdzięczny za podzielenie się informacjami. Jak narazie korzystałem z Dąbrowskiego Wielka wojna" i Batora Wojna galicyjska", ale za dużo konkretów tam niestety nie ma a Bator szczerze mówiąc nic nowego nie wnosi:/ Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek informacje.

Pozdrawiam Hood

hood1234@wp.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wirtualny zbiór książek
opisujących historię ziem wschodnich
(wchodzących w skład dzisiejszego Województwa Lubelskiego)

Do XIXw: Henryk Gmiterek- dziejów Lubelszczyzny w okresie od XVI do XVIII wieku " XIXw - do1939r.: Krasicki August-Dziennik z kampanii rosyjskiej 1914-1916",PAX, Warszawa 1988,Wspomnienia oficera Legionów Polskich, w których przedstawia życie codzienne mieszkańców (ziem polskich i nie tylko)oraz walki zbrojne prowadzone przez Legiony. Obszerne fragmenty książki poświęcone zostały Lubelszczyźnie (od Annopola przez Urzędów, Borzechów do Włodawy)., Henryk Żelewski-Dzieje bojowe 8 pp.leg",wyd.KUL, Lublin 1984 Robert Litwiński-Policja Państwowa w województwie lubelskim w latach 1919-1939 " Konrad Zieliński,Nina Zielińska-Jeszywas Chachmej Lublin" Andrzej Konstankiewicz-Broń strzelecka i sprzęt artyleryjski formacji polskich i Wojska Polskiego w latach 1914-1939" Stanisław Borowiec,podpłk szt.gen.-Nad Bugiem - walki osłonowe 7DP"(wyd.1932r.) J.Konefał-Jastków 1915 : historia i pamięć"Sławoj Felicjan Składowski-Moja Służba w Brygadzie",Wydawnictwo Bellona Warszawa 1990r,Moja służba w I Brygadzie Sławoja-Składkowskiego to pamiętnik polowy obejmujšcy okres od 13 VIII 1914 roku do 26 XI 1916 roku. Skladkowski wówczas lekarz batalionowy, do�ć szczegółowo opisuje wydarzenia frontowe, życie żołnierskie, z którym jako przedstawiciel służby sanitarnej był na co dzień blisko zwišzany. W rozdziałach ksišżki odnajdujemy rozdziały obejmujšce przej�cie przez Wisłę ,walki w Lubelskiem ,Przemarsz nad Bugiem., Wincenty Sołek-Pamiętnik Legionisty",Instytut Wydawniczy Pax,Warszawa 1988r Józef Piłsudski,Michał Tuchaczewski-Józef Piłsudski - rok 1920; Michał Tuchaczewski - pochód za Wisłę",Wydawnictwo Łódzkie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat IWŚ jest trudny i moim skromnym zdaniem mało jeszcze spenetrowany. Wiele rzeczy trzeba szukać we wspomnieniach ludzi z tego okresu, w kronikach parafialnych. W necie wątki przeplatają sie na różnych forach. Mnie zainteresował głównie dlatego, że w mojej okolicy jest coś z 8-9 cmentarzy z tego okresu i cały ciąg zachowanych umocnień rosyjskich, które powoli penetruję w terenie i nanoszę na mapę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie