Skocz do zawartości
  • 0

ładownice


kiers

Pytanie

Napisano

Czy są to ładownice rosyjskie bo miejsce na to wskazuje?
Sygnowania są nieczytelne na łuskach bo łódki były stalowe, pociski ostrołukowe.
W pobliżu guziki i medal I WŚ widoczne na zdjęciu.

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Na moje oko ładownica (oraz niezbędnik) Niemcy 1 wojna. Też takie znalazłem w 1-wojennym okopie napewno niemieckim z niemieckimi (co ciekawe) wystrzelonyi łuskami pozakładanymi na łudki.

p.s. Stawiam na 4 łudki w komorze - każda komora powinna być przedzielona na 2 części paskiem szerokości ok.1cm, po dwie łudki na każdą stronę paska.
Napisano
Czy jest szansa na uratowanie tych ładownic, wszystkie szwy się rozpadły a skóra wygląda niepewnie?
Pewnie ktoś z Was miał podobny przypadek.
Napisano
Przejrzyj forum konserwacja. Podobno najpierw trzeba dać właściwy odczyn skorze roztworem wody amoniakalnej, a potem jakiś zmiękczacz. Próbowałem z niezłym specyfikiem ekstra zmiękcza wyschniętą skórę, ale takiej z wykopu nie udało mi się dość (prawie wcale) zmiękczyć.
Pozdrawiam
Napisano
Dokładniej się im przyjrzałem i okazało się że te ładownice mają tylko pokrywki i paski (czy jak to nazwać) wykonane ze skóry. Reszta materiału to jakaś kombinacja tkaniny, ceraty i jeszcze czegoś. Czy materiały zastępcze do produkcji ładownic często stosowano w 1915r?

kiers
Napisano

Czy są to ładownice rosyjskie bo miejsce na to wskazuje?
Sygnowania są nieczytelne na łuskach bo łódki były stalowe, pociski ostrołukowe.
W pobliżu guziki i medal I WŚ widoczne na zdjęciu.

Napisano
Rosja carska odpada. Wyglądały one http://www.ostfront.com/images_russian/reproczaristpouches002.JPG były w uzyciu do początkowej fazy 2 wojny. Potem ZSRR miało 2 komorowe. Raczej Niemcy.
Jak możesz zobacz, kryzy łusek. Niemcy z wtokiem, Rosja wystające. Poznasz też po łódkach. Jeśli mosiądz i obejmują tylko spód łuski - mauzer Niemcy. Jeśli stal z 1 cm wysokie Rosja - ładownik mosin.
W końcu mogli używac zdobycznych ładownic.
To że ostrołukowe nie daje wiele. Rosja używała równolegle tępo- i ostrołukowych. Niemcy, już tylko ostrołukowych.
Niezbędnik wygląda na Niemcy.
Napisano
Była w nich amunicja mosin, po trzy łódki stalowe na ~1cm wysokie. Więc chyba potwierdza się Twoje przypuszczenie o zdobycznych Niemieckich. Była w tym okopie jeszcze jedna (szczątki) ładownica podobna do tych na tej stronie którą podałeś.

Dzięki za pomoc
Kiers
Napisano
To są niemieckie ładownice znalazłem stronkę i podpis do fotki jest taki Ładownice czarne do kb. Mauser, komplet, niesygnowane, szyto-nitowane (stal)"

http://www.militaria.gamesweek.pl/images/ladownice.jpg

nie są to moje znaleźiska ale mam podobne
pozdrawiam miggi
Napisano
Nie pamiętam modeli, ale ten na fotce model 11 wygląda mi na wersję na 45 naboi, po dwa w jedną kieszeń. Znaleziona raczej na 60 nabojową - po 3 w kieszeń.
Pamięta ktoś wzory obu?
Napisano
To typowe niemieckie ładownice trzykomorowe produkcji pierwszowojennej. Wchodziły tam po trzy łodki do każdej, dopiero II wojenne są chudsze na dwie łodki.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie