Jump to content

Jednostki polskie w Afryce


Badylarz

Recommended Posts

Witam

Mam pytanie:
Jakie jednostki polskie walczyły w Afryce w latach wojny ?
Chodzi mi o sprecyzowanie, co to znaczy jednostka wojskowa (polska oczywiście) i czy Polish Fighting Team (czyli Cyrk Skalskiego) można uznać za jednostkę wojskową ?

Z innego forum:
[...] Owszem SBSK walczyła w Afryce w latach 1941-42, ale w 1943 roku była jednostka polska, która walczyła na tym kontynencie. Jeżeli wiesz, to odpowiedz.

Była? Ciekawe jaka? Lądowa? Bo tych marnych kilku (jakiś 14) pilotów z Polish Fighting Team chyba nie liczysz?[...]".

Zdaje się, że byli również polscy piloci transportujący poprzez Afrykę samoloty do Egiptu, ale oni chyba działali w ramach RAF-u.

Aha, no i co znaczy właściwie: walczyli". Czy za walkę można uznać siedzenie na tyłach - jak np. Legia Oficerska, która miała być przetransportowana do Tobruku, ale tam nie dotarła.

Czekam na wypowiedzi
Badylarz
Link to comment
Share on other sites

Polakow sporo bylo co walczyli w Afryce w latach 1941-43, jesli chodzi o lotnikow to oprocz Polish Fighting Team i pilotow transportowych to bylo tez 10 pilotow z Polskiego Oddziału Rozprowadzającego w Takoradi, zglosily sie o przeniesenie do jednostki bojowej. Sluzyli w 112 Dyw ekinow" latali na P-40 Kittyhawk.

O ile sie nie myle ORP Blyskawica tez sluzyla w afryce" bo posadam w kolekcji medale marynarza i ma wlasnie angielski Africa star" gwiazda nadana za walki w Afryce.

Brygada Strzelcow Karpackich(Tobruk, Gazala, Bardia). Pozniej w Egipcie powstala Legia Oficerska, batalion wartowniczy i szpital polski. A w 1941 w Kairze utworzono Dowodztwo Wojsk Polskich na Srodkowym Wschodzie.

Oprocz tego to nie pamietam czy cos wiecej by bylo, jak bede pozniej na chacie sprawdze dalej...
Link to comment
Share on other sites

polskie okrety braly udzial m. in. w inwazji na Polnocna Afryke. Walczyly na tych wodach niszczyciele Garland, Piorun, Blyskawica i Kujawiak(zatonal na minie pod La Valletta). Swa "bojowa slawe zdobyly okrety podwodne Sokol i Dzik"
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information