Skocz do zawartości

Linie machen !"


Rekomendowane odpowiedzi

Z pewnym zdziwieniem stwierdziłem, że przynajmniej kilku (znam osobiście 3 przypadki, a na zbyt wielu zbiórkach niemieckich jeszcze nie byłem) dowódców grup niemieckich jako komendę W szeregu zbiórka" używa wyrażenia Linie machen". Mnie zawsze się wydawało, że machen" to można, ale raczej kind...", a własciwą komendą do ustawienia pododdziału w szereg jest Sammeln". Czy ktoś mógłby mi podać właściwą wersję ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na inscenizacjach spotkałem się z całkiem rozsądną wersją w postaci:

In eine Reihe formieren" w szeregu zbiórka
In zwei Reihe fromieren" w dwuszeregu zbiórka itd.
Najlepiej jednak zajrzeć chyba do jakiegoś wojskowego podręcznika, może więcej niż jedna wersja jest poprawna, w zależności od konkretnego przypadku (tak jak jest zwykłe" baczność i osobne do musztry z bronią (Stillgestanden/Grundstellung)

Z tego co mi wiadomo to komenda Linie machen" jest używana w polu - żołnierze mają poruszać się np. w 2 rzędach za transporterem.

pozdrawiam, Johann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto rzucić okiem na Axis History Forum", tam masa ludzi pyta o komendy po niemiecku, a wśród forumowiczów cała masa Niemców więc na pewno są spore szanse, żeby dowiedzieć się poprawnej wersji ;)

http://forum.axishistory.com/viewtopic.php?t=121273

A jak nie pod tym linkiem to ich wyszukiwarka daje całą masę podobnych tematów.

Killer - wydaje mi się że sammeln" to znaczy zbierać/kolekcjonować ... ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sallah - zapewniam Cię, że sam tego nie wymyśliłem:

http://www.dererstezug.com/SquadFormationsInOpenOrder.htm

Na końcu jest:

ASSEMBLY

The squad will assemble in the Reihe formation (not the Schützenreihe) behind their squad leader. If assembly is ordered for the entire platoon, the squad will form in Marschordnung. Assembly occurs on the command SAMMELN."

Z tego tekstu wynika mi, że taka właśnie komenda odpowiadałaby polskiej w szeregu zbiórka". Oczywiście mogę się mylić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie