Skocz do zawartości

sanitariusz niemiecki


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 107
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Zdjęcie jest fatalnej jakości (większe nie weszło), więc uwierz mi na słowo - według tej wlepki, która winna znajdować się na spodniej stronie wieka tej bandażownicy, regulaminowo zawierała ona:
1 opaskę uciskową,
1 skórzaną torebkę z 20 agrafkami,
1 chustę batystową o wymiarach 50 x 45 cm,
1 opakowanie zawierające: 3 bandaże uciskowe, 6 bandaży zwykłych oraz 3 opatrunki osobiste (takie jak wydawano żołnierzom do ich osobistych pakietów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam
dzieki Hindus te fotke mam z German... wiec jest dobrej jakosci/ach te języki:)

ale teraz kilka kolejnych pytań:
wiem że już temat był i go przejrzałem,Sanitater wspomniał że lewa i prawa miały różne wyposażenie,ta z Twojej fotki to która?

bandaze uciskowe ,opaska uciskowa bandaze zwykle:jak były pakowane w co?
chusta batystowa,jak to wygląda?:(
agrafki w skorzanej torebce/jaks fotka?/


mam już trochę przedmiotów z przybornika/tego na fotce/ i mysle żeby go też umiescić w bandazownicy/narazie mam jedną ale myśle z niej zrobić kopię/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to lecim na szczecin na ile potrafim :P Foty jakie mam - robione komorkowym aparatem. Sorry za jaosc. Coz, moze kiedys (gdy bede stary i przygarbiony) przestane wydawac kase na fanty i kupie sobie cyfrowke ;)

Wedlug regulaminu dla Unteroffiziere und Mannschaften
Linke tasche:
1 kombiniertes Pressstuck bestehend aus:
-3 Mullbinden 5 m x 7 cm und 6 Mullstreifen (1 kombinowana kostka opatrunkowa - z roznymi rodzajami opatrunkow)

3 kleine Verbanpackchen (standardowe - patrz foto)
1 Abscnurbinde - opaska zaciskowa - wykonywana z gumy - patrz foto; kolory od czerwonego przez szary po czarny

1 ledertasche mit 20 sicherheitsnadeln 5 cm lang - torebka z 20 zicherkami, dlugosc 5 cm (no to juz po czesci masz odpowiedz, ale szerokosci nie znam :D)

1 stuck wasserdichten Verbandstoff 50 x 45 cm (wodoszczelny opatrunek, ale nie wiem czy chodzi o wodoszczelnosc opakowania, czy raczej - ku temu bym sie przychylal - wodoszczelny material niejako do pakowania opatrywanej czesci ciala)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rechte tasche

1 Pappschachtel mit 2 Jodflaschen zu 4 ccm Tinctura Jodi (papierowe pudelko z 2 flaszeczkami na jodyne)

1 Seifenbuchse aus Kunstharz mit 50 g Seife (cylinder z 50 g mydla z tworzywa sztucznego /doslownie sztuczna zywica, pewnie chodzi o bakelit itp./

1 Schachtel mit 1 Rolle Collemplastrum Zinci 5 m x 2,5 cm (pudelko z rolka plastra dokladnie jakiego nie wiem, pytac medykow, jam humanista)

5 Packungen schnellverband 8 cm breit, 9,5 cm lang in Papierbeuteln (czyli 5 paczek szybkich opatrunkow w papierowych torebeczkach/opakowaniach)

1 grauen Blechkasten (1 szare pudelko blaszane) z:
-1 Tube zu 10 ccm Unguentum Acidi salicylici 2%ig
-2 Tuben zu 10 ccm Unguentum Formaldehydi 8%ig
-1 Tube zu 10 ccm alkaische Augensalbe (masc do oczu)
-1 Glasstab (1 szpatulka)

5 Tablettenrohrchen aus Aluminium mit Auffschrift, enthaltend (5 rurkowych pojemniczkow aluminiowych z opisem na nich, zawierajacych):
-20 Tabletten Acidum acetylosalicylicum 0,5 g
-20 Tabletten Opium 0,03 g,
-15 Tabletten Rhizoma Rhei 0,5 g
-20 Tabletten Cariazol 0,1 g
-10 Tabletten Natr. biarbonic 1,0 g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masci - po czesci zuzyta (w epoce, a jak ;) - Fussschweisssalbe (przeciwpotna do stop) i Frostschutzsalbe (ochrona przed mrozem). Na tubkach napis: Po zuzyciu zbierac tubki" (bo aluminiowe - czyli: nie zostawic nic grzebiacym w koszach zlomiarzom ;). Generalnie Augensalbe wygladaly podobnie. Byly wersje w ktorych napisy tylko naklejano na karteczkach, byly tez takie jak na foto gdzie tubki byly malowane etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada tych opatrunkow to bardzo przemyslne spakowanie - czyli sprasowanie a nastepnie zabezpieczenie sznurkami badz obdrutowanie. Tutaj lignina (oryginalnie" (WH/SS/LW ;P) otwarta w potrzebie przez zolnierza albo przez ciekawego chlopa polskiego (takze ze wspomnianej apteczki).

Wsomniana przez Hindusa chusta batystowa to zdaje sie chusta trojkatna..? W kolorze jasno szarym (ja mam akurat czarna, ale to nie oryginal). Przybornik tez wchodzil na wyposazenie taschy, - do mocowania jego sluzyly wystepujace w niewyrabowanych bandazownicach tasiemki parciane mocowane wewnatrz.



Generalnie wszystkie przedstawione powyzej medykamenty / opatrunki maja pochodzenie militarne i to wlasnie m.in. one wchodzily na wyposazenie aschy". Gdyby ktos mial cos sanitarnego na zbyciu chetnie zobacze - (sanitater@go2.pl) . Przy okazji tego pasjonujacego tematu informuje szukam sanitariusza do sekcji sanitarnej grupy Pionier 39 (kogos kto sie faktycznie tym interesuje/zainteresuje - wsparcie merytoryczne - a i sprzetowe tez - gwarantowane ;)

Pozdrawiam
Maciek /Hainrich/ GRH Pionier 39"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Maćku jesteś wielki:)
Te wyposażenie które tutaj pokazałeś jest oczywiscie niezbędne do rekonstrukcji sanitariusza a jak ma sie sprawa na samych rekonstrukcjach wiadomo że czasami/oby nigdy/jest potrzebny sanitariusz czy masz wtedy wyposażenie gotowe do urzycia/opatrunki itd/bo te oryginały raczej do tego sie nie nadają:)
Zgłoszę sie do Ciebie dzisiaj wieczorkiem na GG to jeszcze o tym pogadamy

pozdrawiam i jeszcze raz wielkie dzieki

Lothar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obok jest pojemnik na mydlo (lub pedzel do golenia), jednak produkcja brytyjska lata 30-te. Rzecz latwa do zdobycia, jest to bakelit+metal. Niemieckie i polskie (WP1939) to ta sama konstrukcja i zblizone wymiary.
Widzialem brazowe i jasno zielone, oraz wersje cala z blachy, a takze opakowania (puszki) na mydlo dostarczane przez producentow.

Jakiej dokladnie szerokosci jest opaska gumowa? Bo wlasnie widze ze jest bardzo podobna do brytyjskiej ww2 jaka mam na zbyciu. W prawym gornym rogu: http://pg.photos.yahoo.com/ph/mietekk2000/detail?.dir=4bd1re2&.dnm=e7fbre2.jpg&.src=ph

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,
Z doswiadczenia wiem, ze nie warto brac tego drobnego wyposazenia na inscenizacje w pole. Latwo takie drobnostki zgubic, zgniesc w bandazownicy. Co innego, jezeli zrobic sobie kopie/ znalezc jakies ersatze. Na inscenizacje najlepiej wziac duzo bandazy kompresow itp., to sie przyda na pewno, tak zeby sie nie trzeba bylo martwic ze cos sie zgubi itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opaska gumowa ma dokladnie szerokosc 6,2 cm. Takie same uzywane byly przez DRK po wojnie, wiec jest to rzecz do znalezienia.
Obok zdjecia pojemnikow jak na mydlo - w tym wypadku bakelitowy (pochodzenie raczej cywilne) i na pewno wojskowy blaszany (takze uzywany, jest w spisie w niektorych regulaminach, moze czesciej nawet niz ten wykonany z Kunstharzu - jako Nickelbuchse fur Seife", tj. niklowany pojemnik na mydlo. Byl to taki sam jak wydawany popularnie zolnierzom WH. Ten na zdjeciu to akurat pojemnik na proszek przeciw wszom, na mydlo nie mial dziurek w pokrywce. Wysokosc calosci 8 cm).

Pozdrawiam
Maciek /Hainrich/ GRH Pionier 39

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedys wstawilem tez fotki: http://www.odkrywca-online.com/pokaz_watek.php?id=157515#157515
jest tez watek: http://www.odkrywca-online.com/pokaz_watek.php?id=73349#73636

Odnosnie pojemnikow na mydlo, to wiekszosc (wszystkie?), jakie mam/mialem sa z otworami. Mydlo bylo dosc twarde, zas dzieki otworowi moglo wyschnac. Podobnie pedzle schly.
Ale sprawdze w domu, bo mam pod reka jakies 5-6 pojemnikow.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie