Jump to content

części talara


Recommended Posts

Witam Panowie czy oriętuje się któryś z was dlaczego na tych monetach były bite inne gwiazdki choć pochodziły z tej samej mennicy i roku.Chodzi mi o gwiazdki po lewej i prawej stronie cyfry 48?

Link to comment
Share on other sites

To proste- inny stempel, inne gwiazdki. Jeden stempel wystarczał do wybicia określonej ilości monet, potem pękał i był wyrzucany, a potrzeby monetarne były znacznie większe aby jeden stempel wystarczył :-)
Link to comment
Share on other sites

hmmm pokemon to czemu nie wykonano takiego samego stempla tylko nieco inny? zdaje mi sie ze kierowano sie estetyka i checia zmian w wygladzie monetki co bylo niekoniecznie zwiazane ze zuzyciem stempla i zastapieniem go nowym egzeplarzem..moze poprostu w mennicy doszli do wniosku ze czas stuningowac monetke :) chociaz to tylko moje domysly..
Link to comment
Share on other sites

Ja nie widzę więcej róznic oprócz tego, że ta z lewej ma mniejszą średnicę w wyniku uszkodzenia, dłuższego bycia w obiegu, słabszego stopu lub gorszej próby srebra. To samo mamy w boratynkach dominer: z kropką, z dwoma kropkami, z gwiazdką, z dwoma gwiazdkami, z trójkącikiem, bez kropek i gwiazdek itd. Czasem dłuższa broda i bujniejszy fryz Kazika itp. a wykonać stempel to nie hu,hu dlatego też jak komuś (rytownikow) się np. 6 odwróciło i wyszło 9, to wyszła boratynka 1999 he,he i tak zostało, bo stempel nowy to jak napisałem nie hu,hu
Link to comment
Share on other sites

Oj nie zgodze sie ze nie ma roznic ja dostrzegam kilka wyraznych ;)
1-inne gwiazdki
2-inna czcionka" liter
3-inna czcionka" liczb
4-korona tez dosc znacznie sie rozni
5-znak mennicy w nieco innym polozeniu
pozdrawiam :-)
Link to comment
Share on other sites

Tak jest. Ewidentnie inny stempel. Jeśli ktoś zbiera nie tylko roczniki ale i odmiany, to jest to dla niego gratka kolekcjonerska, ale np. która odmiana jest rzadsza, tego już nie potrafię powiedzieć :-)
Link to comment
Share on other sites

Dokladnie tak. To cos jak 10 groszy z 1840-wybito wiele wersji i niektóre sa nawet dosc drogie , w tym przypadku moge powidziec jedynie tyle ze ta monetke z prawej strony niejednokrotnie widzialem , natomiast tej drugiej wersji nigdy-ale moze to byc tylko zbieg okolicznosci bo znawca w tym temacie nie jestem.. :)
pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information