Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

robzet

Arisaka i Lee Enfield w Wojsku Polskim

Recommended Posts

Tworzące się w 1918 r. Wojsko Polskie uzbrajało się w broń zdobytą na zaborcach a następnie również w broń, z którą przybyli do kraju nasi żołnierze (np.armia gen.Hallera) ale również uzyskaną w wyniku zakupów za granicą.Z tego co wiem, na stanie naszych jednostek były też japońskie karabiny Arisaka i brytyjskie Lee Enfieldy. I tu mam następujące pytania do Was- Szanowni Forumowicze:
a) ile ich mogło być ??
b) jak długo były one używane w WP ??
c) a jeśli dotrwały do września 1939 r. w magazynach mobilizacyjnych czy wydano je formującym się jednostkom ??
Jeśli ktoś dysponuje wiedzą na ten temat to proszę o odpowiedź.

Share this post


Link to post
Share on other sites
To wszystko co mi się udało znaleźć, kiedy pisałem te teksty. Moze ktoś ma więcej.

Tu masz cały dział, jeszcze nie wykończony:
http://www.iirp.prv.pl/piechota/Dep_piech_karabiny.htm

A tu masz Arisakę:
http://www.iirp.prv.pl/piechota/karabiny/arisaka/Dep_piech_arisaka.htm

A Enfielda tu:
http://www.iirp.prv.pl/piechota/karabiny/enfield/Dep_piech_karabiny_enfield.htm

Share this post


Link to post
Share on other sites
Serdeczne dzięki. Moja ciekawość dotycząca tych rodzajów broni została zaspokojona.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na miejscu walk wrześniowych 1939 roku, znalazłem oliwiarkę do Lee Enfielda z biciami HJ&S. Z tego co czytałem w jednostkach KOP używano pierwszowojennych Lee Enfieldów. Miejsce gdzie znalazłem to cudo własnie było areną walki KOP-istów w 1939 roku.
Być może dowodzi to że używano jeszcze wtedy tej broni.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tutaj zas zdjecie z karabinami angielskimi:
http://www.odkrywca-online.com/pokaz_watek.php?id=280206#281661

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tutaj link do informacji o użyciu Lee Enfieldów w 1939 roku:

http://www.weu1918-1939.pl/piechota/karabiny/engield/departament_piechoty_karabiny_enfield.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
informacja o kb Enfield wz.1914 podawana w weu1918-1939.pl" jest niepełna, bowiem broń tego systemu i wzoru tafiła do Polski nie tylko w Murmania i ewentualnego przejęcia z magazynów po b. armii carskiej ale przede wszystkim na podstawie decyzji rządu angielskiego (w tym kierunku starania robił też rząd francuski) ze stycznia 1920 r. o przekazaniu Polsce m.in. 50.000 kb wz.1914 oraz 80 armat i haubic, z tego część, tj. 39.000 kb przewieziono dopiero w III dekadzie lipca 1920 r. do kraju, pozostałą resztę we wrześniu i październiku tego roku, tak więc broń faktycznie tafiła do Polski tuż przed bitwa warszawską, poza piechotą kb wz.1914 trafiły do niektórych pułków kawalerii (np. 203 ochot. p.uł. i 201 ochot. p.szwol.), po 1921 r. ten wzór kb pozostał w uzbrojeniu formacji 30 DP oraz częściowo w 5. i 9. pułku strzelców konnych), w połowie lat dwudziestych XX w. został wycofany, pewna ilość broni tego wzoru trafiła do Policji Państwowej, natomiast wg mojego rozeznania broń ta nie była używana w KOP, pozostałe ilości kb wz.1914 (po sprzedaży za granicę) trafiła do PW, w każdym razie w zestawieniach uzbrojenia Wp od roku 1930 nie figuruje;

Share this post


Link to post
Share on other sites
Skąd więc wśród łusek z 1939 roku i guzików mundurowych WP, ta właśnie smarownica?. Dodam że na tym terenie nie było walk w czasie trwania I wojny światowej. W tym miejscu walczyły też oddziały 10 psk, więc może one korzystąły z tej broni??

Share this post


Link to post
Share on other sites
jest mi znana informacja, że wszystkie Enfieldy po wojnie bolszewickiej przekazano Łotwie w zamian za Mausery (chodziło o unifikację broni w obu państwach - Łotysze zdecydowali sie na przyjęcie enfieldów i mieli zbędne" mausery - Polka - odwrotnie)
Co do wspomnianej oliwiarki - może być znaleziskiem jeszcze z poprzedniej wojny (nałożenie się warstw archeologicznych - czy jakoś tak) lub po prostu stosowano ją zastępczo do innego typu broni

Share this post


Link to post
Share on other sites
AnKon45: czy wiadomo cos o innych rzeczach wyslanych z UK do Polski? Czyli oporzadzeniu, mundurach.
Jest bowiem kwestia np manierek UK, czy nozyc do zasiekow, sa one znajdowane w Polsce na pobojowiskach wrzesnowych, ale nie wiadomo czy to po WP 1939, czy tez pozniejsze (zdobyczne niemieckie, LL)

Share this post


Link to post
Share on other sites
boysetsfire, a sprawdzałes czy w tym rejonie gdzie znalazłeś oliwiarke do Lee-Enfielda nie działały łotewskie oddziały podczas drugiej wojny ? Oni mieli właśnie Lee-Enfieldy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z tego co się orientuję to w tym rejonie nie było żadnych jednostek łotewskich na przełomie 1944 / 45 ( działały głownie na Pomorzu ), ani też nie było walk w czasie I wojny światowej. Być może jest to ślad po partyzantach AK którzy działali na tym terenie aktywnie w 1944 roku. Jednakże znalezione w tym samym miejscu inne artefakty wskazują jednoznacznie na wrzesień 1939, prowadzone tam walki są dokładnie opisane w literaturze dotyczącej września.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tym wrześniem w 100 % to nie sugeruj się. Ja kiedyś we wrześniowym okopie znalazłem mosiężne łódki do mausera. Zdziwiłem się bo przecież polskie były stalowe. Metr od naszego okopu zaczeły wychodzić mauserki , ale niemiecki z pierwszej wojny. Okazało się że nasze okopy zostały wykopane prawie w tym samym miejscu co niemieckie podczas pierwszej wojny.

Pzdr

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information