Lobo26 Napisano 26 Marzec 2007 Autor Napisano 26 Marzec 2007 Witam.Mam do szanownych forumowiczów pytanie dotyczące walk o Białogard i Karlino w 1945r.Chodzi mi dokładnie o niemieckie jednostki, które zostaly przydzielone do obrony w/w miast.Bedę wdzięczny o wszystkie informacje dot. w/w miast.PozdrawiamTomek (Lobo-26)
Kamson_kg Napisano 27 Marzec 2007 Napisano 27 Marzec 2007 z tego co mi wiadomo to bialogard nie byl broniony a walki toczyly sie nie w karlinie lecz na lakach pod karlinem, ale na 100% nie wiem ;)
krzysiekzzr Napisano 27 Marzec 2007 Napisano 27 Marzec 2007 Witam.Ja twierdzę że Białogard był broniony.Pisze o tym T.Gasztold w Wyzwolenie miast i wsi Pomorza Zachodniego w 1945 roku" -W momencie wejścia do B.wojsk radzieckich hitlerowcy z korpusu Tettau stawiali opór w rejonie dworca kolejowego i drogi w kierunku Zasp Wielkich."Także K.Golczewski w Wyzwolenie Pomorza Zachodniego w roku 1945"mówi że B.został przygotowany przez dowództwo nienieckie do dłuższej obrony.Walki trwały od 4 marca do 6 marca ponieważ Białogardu rosjanom nieudało się od razu opanować i był on broniony dość twardo przez załogę hitlerowską.Resztę morzesz doczytać w w\\w książkach.Ja sam w okolicy miasta znalazłem okopy i stanowiska obronne a w nich sporo odłamków i łusek.Pozdrawiam.
iwan Napisano 30 Marzec 2007 Napisano 30 Marzec 2007 Witam,Śmieszne są te wasze wywody,książki które cytujesz śmieszne są już w tytułach,a w szczególności słówo Wyzwolenie".Proponuje oddać te publikacje tam gdzie jest ich miejsce czyli na skup makulatury.Ciężko jest nazwać niewielkie potyczki obroną miasta.Przede wszystkim trzeba się opierać na rzetelnych informacjach o działaniach wojennych z Białogardu i okolic,a nie korzystać z tzw.papieru toaletowego".Pozdrawiam.Iwan.
Lobo26 Napisano 30 Marzec 2007 Autor Napisano 30 Marzec 2007 Fakt słowo wyzwolenie" tu zupełnie nie pasuje.Iwan jesli masz na mysli jakieś konkretne źródła z których warto korzystać to proszę wymień.PozdrawiamLobo26
iron66 Napisano 30 Marzec 2007 Napisano 30 Marzec 2007 Witam.Pewnie to już znasz,ale tak na wszelki wypadek.Pozdrowienia.http://www.axishistory.com/index.php?id=881
krzysiekzzr Napisano 1 Kwiecień 2007 Napisano 1 Kwiecień 2007 Witam.Może się nie znam ,a autorzy przytoczonych książek pisali bzdury.Owszem ten papier" to jest ze skupu makulatury ale dzięki niemu uzyskałem już kilku(sprawdzonych)informacji.Po paru wypadach z wykrywaczem w obrębie B.wiem że coś się działo i może to były tylko potyczki.Kolegę iwana prosiłbym o uchylenie rąbka tajemnicy i podanie paru rzetelnych zródeł-chętnie skorzystam.Pozdrawiam.
iwan Napisano 2 Kwiecień 2007 Napisano 2 Kwiecień 2007 Witam,Każdy by chciał iść na łatwiznę,mi też nikt na tacy nie przynosił informacji i nie dostarczał naprawdę rzetelnych zródeł.Do wszystkiego docierałem sam.Pozdro.Iwan.
koenigtiger Napisano 2 Kwiecień 2007 Napisano 2 Kwiecień 2007 Iwan nie bądż żyła W końcu jest to forum wymiany informacjiKoenigtiger ze Szczecina
iron66 Napisano 2 Kwiecień 2007 Napisano 2 Kwiecień 2007 On wie ,ale nikomu nie powie.Te informacje są chyba ściśle tajne.Pozdrowienia.
Lobo26 Napisano 2 Kwiecień 2007 Autor Napisano 2 Kwiecień 2007 Jesli mogę... dorwałem swego czasu Białogard 1299-1999, studia z dziejów miasta", ale jest to pozycja bardzo miernie opisująca ten rozdział dziejowy miasta.Po południu 4 marca o godz 17 wojska sowieckie rozpoczęły ostrzał artyleryjski miasta. Kiedy po paru godzinach okazało sie ze miasto nie jest bronione przez powazniejsze oddzialy niemieckie ostrzal przerwano. O 21 do miasta wjechały pierwsze czolgi. Rozpoczęły się walki. W okolicy dworca bronili sie niemcy z korpusu Tettau. Walki też trwały w rejonie drogi do Zasp Wielkich. Te sporadyczne przejway rozpaczliwej obrony trwały do rana 5 marca. Miasto bylo wolne..."To wyczytałem o walkach. O Oddzialach jest tam slownie dwa marne zdania:Przygotowania obronne (budowa barykad na drogach wylotowych) w zasadzie nie miały sensu, poniewaz z Białogardu juz 4 marca wycofały sie oddzialy wehrmachtu. Pozostało jedynie kilka kompani wartowniczych i oddzialy volkssturmu." To wszystko o walkach w marcu 1945r Czy ma ktoś cos więcej ???ps: Zdziwiło mnie ze jak na kilku godzinny otrzał artyleryjski miasto ucierpiało ylko" w 10%.
iron66 Napisano 2 Kwiecień 2007 Napisano 2 Kwiecień 2007 W linku który pozwoliłem sobie wkleić wynika że Francuzi wkraczający do miasta zastali tam mnóstwo trupów,ulice zapchane pojazdami i walczących żolnierzy Wehrmachtu.Sami z Holendrami bronili Karlina.Oczywiście walki toczyły się o to aby wyrwać się przed nawałą rosyjsko-polską na Zachód via Kołobrzeg lub Niechorze-Dziwnów-Wolin.W dużej mierze im się to udało Grupa von Tettau znalazła się za Odrą,a Francuzi byli (choć znacznie uszczupleni)jednymi z ostatnich obrońców Berlina.Pozdrowienia.
Widd Napisano 3 Kwiecień 2007 Napisano 3 Kwiecień 2007 Ehh, jakie to miłe.Moja rodzina mieszkała w Białogardzie, a sam urodziłem się w Kołobrzegu i z tego co pamiętam opór wokół dworca byłby niemożliwy :) WIdzieliście budynki, jakie go otaczają? Stare niemieckie kamienice! Moja babcia z dziadkiem przybyli tam i od razu zostali zakwaterowani. Brak zniszczeń. Jakby walczyli z Ruskimi, to wyglądałoby to wszystko jak Kołobrzeg. Jeszcze jedna uwaga. Film Jarzębina czerwona" kręcony był w Białogardzie, gdyż tylko tam zachowały się budynki niemieckie w ninaruszonym stanie oraz...napisy z nazwami ulic po niemiecku. Trzecia sprawa. Kołobrzeg ogłoszono Miastem - Twierdzą, a to znaczy, że ciągnęły tam wszystkie okoliczne wojska z południa i wschodu. Który z Was wydałby rozkaz obrony w Białogardzie? :)Już jestem skłonny uwierzyć w to co pisze Lobo 26, ale jak znam ruski rozmach, to nie mogę uwierzyć, że wokół dworca ktokolwiek się bronił i nie spłonęło pare dzielnic.
Lobo26 Napisano 3 Kwiecień 2007 Autor Napisano 3 Kwiecień 2007 Widd jesli mogę sie ustosunkować do Twojej wypowiedzi.Białogard oczyszczała m.in. 20 brygada pancerna gwardii ze składu 8KPanc gw. i tez watpię aby mieli wystarczający sprzet do ostrzalu miasta. Pomimo tego że Jarzebina Czerwona" w sensie stricte traktuje o walkach w Kolbergu to byla kręcona nie tylko w Białogardzie ale i w Trzebiatowie i Rogowie. W Kolobrzegu nakrecili tylko jedno ujęcie ;)Piszesz Trzecia sprawa. Kołobrzeg ogłoszono Miastem - Twierdzą, a to znaczy, że ciągnęły tam wszystkie okoliczne wojska z południa i wschodu. Który z Was wydałby rozkaz obrony w Białogardzie?" - ja bym wydal rozkaz bronienia miasta. Zwazywszy że to duzy wezel komunikacyjny (drogowy i kolejowy) to dzięki temu spowolnilbym marsz LWP i ACz na Kolberg.Ta samo tyczy sie Karlina i obrony mostu na wylocie w kierunku Bialogardu przez resztki 33. Dywizji Grenadierów SS Charlemagne".
Widd Napisano 4 Kwiecień 2007 Napisano 4 Kwiecień 2007 Ja nie kwestionuje tak do końca możliwości walk w samym Białogardzie. Nie podoba mi się tylko teren walk (dworzec). Coś tam za dużo budynków :) Co do ostrzału to mowa była, w tym wątku, że położyli ogień na miasto, więc może obie tezy są prawdą? Pomiędzy Kołobrzegiem, a Białogardem to na pewno. Jedyną wzmiankę jaką znalazłem w książkach o bitwie o Kołobrzeg, to to, że bardzo długo z Białogardu szły pociągi z uchodźcami.A to, że to ważny węzeł kolejowy widać do dziś! Pociąg z Koszalina i z Kołobrzegu jadące do Poznania tam stają dosyć długo. Czasem wogóle pociąg odchodzi bezpośrednio z Białogardu :)
Huball Napisano 4 Kwiecień 2007 Napisano 4 Kwiecień 2007 Uwaga: polecam w tym temacie literature ktora ostatnio sie ukazala napisana przez uczestnika walk w tym rejonie.Troche jest na ten temat.
Huball Napisano 4 Kwiecień 2007 Napisano 4 Kwiecień 2007 Dodam dla ulatwienie ze autor byl oficerem w 33. Dywizji Grenadierów SS Charlemagne"
Lobo26 Napisano 4 Kwiecień 2007 Autor Napisano 4 Kwiecień 2007 Widd w źródłach pisanych (ksiązka czy net) wymienia sie wlasnie tereny walk: okolice dworca i droge do Zasp. Albo to powielanie błędów albo faktycznie były w tym miejscu 'małe' potyczki.[b] Ale nadal nie ma stanów ani nawet składu obrońców. [/b]Huball pewnie Ci chodzi o Marzyciel w hełmie. Francuz w Waffen SS" autorstwa Chistian de la Maziere. Tylko tu opisano obronę Karlina.
Huball Napisano 4 Kwiecień 2007 Napisano 4 Kwiecień 2007 Yes , Yes , Yes. :)Zgadza się. Właśnie to ta książka.
Widd Napisano 9 Kwiecień 2007 Napisano 9 Kwiecień 2007 Ok, z honorem odwołuje co powiedziałem o Dworcu w Białogardzie. Miałem okazję zapytać ojca i stwierdził, że budynki wokoło nie były zniszczone, ale posiekane od kul, odłamków, a tam i ówdzie znalazł się by i otwór po pocisku :)
czarnykot Napisano 9 Kwiecień 2007 Napisano 9 Kwiecień 2007 Nom a wiecie, że Kwaśniewski Aleksander mieszkał całą młodość w białogardzie w starej kamienicy w okolicach dworca?:)
Widd Napisano 10 Kwiecień 2007 Napisano 10 Kwiecień 2007 Hehe, a moi rodzice razem z nim :) Poza tym mój starszy chodził z nim do liceum :)
fido Napisano 26 Grudzień 2007 Napisano 26 Grudzień 2007 A nikt nie napisał ilu poległ 1300 zabitych 500 do niewoli,zniszczono 14 czołgów i 16 wożów pancernych.A jeśli to mało to dam czaduWojska 1frontu białoruskiego rozwijając szybkie natarcie.... opanowały miasta Bialogard trzebiatów Golczewo,Płoty-ważne węzły kmunikacyjne i silne punkty oporu niemców na Pomorzu Zachodnim.Dzisiaj 6marca 19945 o godz.22.00 w stolicy naszej Moskwiew imieniu ojczyzny rozkazuję oddać salutz dwustu dwudziestu czterech(224 sztuki)dział dla uczczenia bohaterskich wojsk 1FB które opanowaly w/w miasta.naczelny dowódca marszałek związku radzieckiego j. stalin 06.0319945 .Rozkaz nr292.Dalej z ulic miasta usunięto 189 wraków czołgów,416 samochodów oraz szereg zapór przeciwczołgowych.A teraz poważnie to byla propaganda przekleństwem Bialogardu było i chyba jest to że żadne walki nie byłyprowadzone miasto nie było zniszczone stąd tez nie były prowadzone żadne inwestycje do lat 80.i wszech obecna armia czerwona która położyła łapę po 1945 na wszystko.Przypomnę tylko co się stało z budynkiem na placu wolności.A z okopami na obrzerzach miasto trzeba sie głęboko zastanowić czy nie zostały wykopane przez naszych wyzwolicieli chociaż znajdowane są w nich łuski mauserowkieJedyne widoczne ślady po kulach są na murze na przeciwko sklepu domus.25lat szukam w Biaogardzie i chyba układa mi się jedna całosć.Pozdrawiam i przepraszam jak kogoś uraziłem
teeach Napisano 26 Grudzień 2007 Napisano 26 Grudzień 2007 a czy słyszeliście o tym że dopiero kilka lat temu przy okazji remontu mostu w Karlinie na wylocie w stronę Białogardu odkryto ładunki wybuchowe z kablami. Most był do niedawna cały czas zaminowany, widać niemcy nie zdążyli wysadzić tak musieli wiać.
fido Napisano 26 Grudzień 2007 Napisano 26 Grudzień 2007 tak było nie było komu odpalić .i tu jest odpowiedż na te walki w B.Z kazdej strony wjazdu do B. są koszary od świdwina jedynie niema wszyscy spiepszali przed ruskimi.
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.