Skocz do zawartości

tajemniczy skarb


Rekomendowane odpowiedzi

skoro obiecałem to zacznę pisać. Wiele dziś nie napiszę ponieważ o owe fakty/mity/legendy natknąłem sie spory czas temu i mało w mojej głowie pozostało. Także póki co będą to informacje bardzo ogólne. A więc tak: w okolicach drogi relacji Lublin-Warszawa (krajowa 17stka) na odcinku od Żyrzyna do Ryk (choć prawie pewien jestem, że było to na odcinku od Żyrzyna do lekko oddalonej od 17stki wsi Cezaryn) była i jest sobie łąka na której zostały zakopane skrzynie ze skarbem (niestety nic więcej nie powiem dokładnie bo nie chcę skłamać). Na tą opowieść natknąłem się w swoim życiu już kilka razy. Mimo że jestem z Puław nie zebrało mi chęci nigdy sie tam wybrać. I tak gdzieś ta historyjka mi z pamięci uciekała sobie. Kiedyś byłem w jakiejś z okolicznych wsi i prze typowe rozmówki pod wiejskim sklepem z niszą polską dowiedziałem się o tym że na tamtej łące kiedyś ktoś kopał po nocy przy sztucznym świetle a na drugi dzień śladów nie było. Dziwne jak dla mnie to było że kopał a śladów nie zostawił.
Kolejnym razem to już mój ojczulek jako że też się interesuje historią regionu wyjaśnił mi mniej więcej to co od niszy polskiej usłyszałem: legenda o skarbie niby ma być prawdą, szukało sporo osób już tam ale nikt z niczym nie wrócił, ale okoliczni mieszkańcy opowiadają że pewnej nocy grupa ludzi kopała na tej łące przy światłach samochodów, ziemie wywalali na jakieś folie a trawę pierw powycinali; gdy odjeżdżali wszystko skrupulatnie zakopali i trawę ułożyli tak by nie było śladu po tym co się w nocy działo. Jak wiadomo na wsi nic przed nikim się nie uchowa więc ta cała historia dała mi do myślenia swego czasu.
Może ktoś coś więcej napisze o tym a może znajdzie się ten co w nocy kopał? Zapraszam do rozwijania tego postu i zachęcam do pisania więcej na temat Puław, ich okolic i całym województwie gdzie naprawdę sporo się działo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i takie pytanko: czy któremuś z Kolegów udało się wyhaczyć coś z mułu wybranego z łachy? Bo ja się przyznam że próbowałem ale zeschnięta jak kamień ziemia i kupa kapsli zniechęciła mnie jak nie wiem co...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmmm
Kolego marcinno, takie historie-mity i zero konkretow to mozna miedzy bajki wlozyc...
nie wiem o jakim Ty skarbie" sie osluchales, ja Ci tyle powiem ze owszem na przyklad w 1944r kiedy Armia Czerwona weszla na te tereny - lokalne oddzialy partzanckie pewnej nocy zakopaly posiadany sprzet wojenny w okolicy Żyrzyna...nastepnego ranka wielu z tych ludzi aresztowano i wywieziono...broni nie znaleziono. Moze lezy tam do dzis ;)) he he.
Historia wiarygodna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

220V widzę, słyszeliśmy tą samą historię. Ale jest ciąg dalszy. A mianowicie, broń została odnaleziona przypadkowo, po tym jak dziki kilkadziesiąt lat po wojnie zryły ziemię w poszukiwaniu czegoś do jedzenia. Oczywiście przybyła na miejsce policja i zabrała cały arsenał.
PS słyszałem taką wersję 2 lata temu od kogoś kto mieszka w tamtych okolicach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cplstahl - dzieki za infor. ja to wyczytalem w paru opracowaniach ksiazkowych na temat tej okolicy, troche sie takze od ludzi uslyszalo, ale nie wiedzialem ze wykopany.
Mysle ze tego typu skarbow" minionej epoki jeszcze troszke lezy w lasach lubelszczyzny...
Zycze wiec wszystkim kopiacym na tych terenach owocnych poszukiwan.
pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy owak historia jest historią, a legenda legendą. Każdy myśli o skarbie i tym żyje. Nie zniechęcają go nawet śruby, podkładki i gwoździe, bo przecież gdzieś ten skarb musi być no nie? He,he
A najlepsze jest to, że wyobraźnia działa. I do tych wszystkich mitów rosną kolejne mity. A za 5 lat, nikt wam nie uwierzy, że każdy z was co najmniej po jednym takim skarbie juz nie dysponuje, no bo jeśli tak chodzicie z tą wykrywką tyle czasu... :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie