Skocz do zawartości

Mundury Trzeciej Rzeszy - kwestia prawna


Rekomendowane odpowiedzi

Interesuje mnie kwestia prawna legalności lub nielegalności (zakazu) noszenia (wiadomo że chodzi o rekonstrukcje, ale prawo nie dzieli się na „podczas” i „poza” rekonstrukcją) w Polsce mundurów z okresu Trzeciej Rzeszy.
Chodzi o mundury zarówno WH ale w szczególności SS.
Przy okazji zastanawiam się jak wygląda sprawa z mundurami Armii Czerwonej i NKWD.
Dużo się mówi, że mundury takie są zakazane, ale czy ktoś zna jakiś KONKRETNY paragraf w tej sprawie.
Temat wywołuję tylko i wyłącznie w aspektach prawnych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do poruszonego przez Ciebie zagadnienia odnosi się w Kodeksie Karnym Art. 256. „Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”
Jest trudno dokładnie określić co ustawodawca miał na myśli przez stwierdzenie „publicznie propaguje”, bo nie ma jasnej interpretacji tego sformułowania.
Wydaje mi się, że nie ma on jednak odniesienia do rekonstrukcji historycznej – gdyż w 2005 roku przed sądem w Katowicach toczyła się sprawa ludzi biegających po lesie w niemieckich mundurach z okresu III Rzeszy i 04.08.2005 sąd wydał wyrok uniewinniający, z uzasadnieniem postanowienia:
„Zachowanie oskarżonych, polegające na noszeniu kurtek z naszywkami na rękawie i kołnierzu przedstawiających swastykę nie nosi znamion przestępstwa z art. 256 KK”.
Wiem, że nasze prawo nie jest precedensowe, ale myślę, że możemy raczej spać spokojnie ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem uzasadnienie tamtego wyroku:
http://www.zielona-gora.po.gov.pl/precedensy.php?idp=353&idpdz=9

SPRAWY KARNE - PRAWO KARNE MATERIALNE
Tytuł :
Propagowanie faszyzmu/ noszenie swastyki
Wyrok :
Wyrok SA w Katowicach z dnia 4 sierpnia 2005r., sygn. II AKa 251/05
Treść :
Zachowanie oskarżonych, polegające na noszeniu kurtek z
naszywkami na rękawie i kołnierzu przedstawiających
swastykę nie nosi znamion przestępstwa z art. 256 KK
Źródło :
System Informacji Prawnej LEGALIS Wydawnictwo C.H. Beck
Art. 256.
Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można się zastanawiać, co oznaczać ma termin – propaguje.
Publiczne pokazywanie jakichś symboli jest raczej eksponowaniem, o czym w ustawie nie ma ani słowa.
Moim skromnym zdaniem propagowaniem byłoby nawoływanie, namawianie (zarówno w formie słownej jak i wizualnej poprzez np. plakaty, ulotki) czy publiczne mówienie o tym, że coś (w tym przypadku ustrój lub system) jest dobre itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchajcie Janusza Weissa. W jego audycji ktoś zadzwonił i przedstawił paragraf, że: oszenie umundurowania nieistniejącej organizacji podlega karze grzywny lub aresztu". Więc mało co w Polsce jest legalne.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paragraf o którym pisze kolega Boruta pochodzi z Kodeksu Wykroczeń i brzmi on tak:

Art. 61.
§ 1. Kto przywłaszcza sobie stanowisko, tytuł lub stopień albo publicznie używa lub nosi odznaczenie, odznakę, strój lub mundur, do których nie ma prawa,

podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany.
§ 2. Kto ustanawia, wytwarza, rozpowszechnia publicznie, używa lub nosi: godło, chorągiew albo inną odznakę lub mundur, co do których został wydany zakaz, albo odznakę lub mundur organizacji prawnie nie istniejącej, albo odznakę lub mundur, na których ustanowienie lub noszenie nie uzyskano wymaganego zezwolenia,

podlega karze aresztu albo grzywny.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec, a w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 orzeka się przepadek wymienionych w tych przepisach przedmiotów, jak również innych przedmiotów służących do popełnienia wykroczenia, takich jak pieczęcie, stemple, papier firmowy lub bilety wizytowe, choćby nie stanowiły własności sprawcy.


Wniosek: nie wolno nosić Żadnych mundurów nieistniejacych organizacji począwszy od zakonu Krzyżackiego, poprzez formacje WH, SS, ACz, NKWD, PSZ, itd. skończywszy na Vietcongu.

Pozostaje jeszce pytanie - czy paragraf ten nadal obowiązuje. Pochodzi on z Dziennika Ustaw z 1971r. Nr 12 poz. 114
Data wydania: 1971.05.20
Data wejścia w życie: 1972.01.01

Od tego czasu wiele się zmieniło, KW był wielokrotnie nowelizowany, w międzyczasie zdechła komuna, nie istnieją przecież Kolegia ds. Wykroczeń (ich obowiązki przejęły Sady grodzkie).
Nie wiem jak wyglada to na dzień dzisiejszy. Jeżeli ktoś posiada taką wiedzę to bardzo proszę oi info.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było wałkowane setki razy... Grupa rekonstrukcji historycznej tworząc jakiś pokaz, inscenizację czy ćwiczenia nie łamie żadnego prawa na litość boską, nie można w tym mundurze chodzić po mieście, spacerować w parku, wykonywać pewnych gestów i tyle. Czemu średnio raz w miesiacu wypływa jakaś rewelacja dotycząca niemieckich mundurów?

To akurat jeszcze jest stonowane ale nie zmienia to faktu że to już BYŁO mówione i to setki razy że w czasie działań rekonstruktorskich można nosić mundur wybranej jednostki i zachowując pewne normy nie podpada się pod zaden paragraf bo skoro na logike ludzie, skoro robi sie te inscenizacje z pieniędzy miasta lub gminy, są ludzie chętni do organizacji i promowania tego a policja i żandarmeria pomaga jak może, to jak do ch**a wafla miało by to lamać prawo?

Ciekawe kiedy znowu pojawi się ten szokujący gość który o jakichs łapankach pisał, może wtedy jak wrócą ci od przeróbek szwajcarów po raz n-ty...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno:

Wniosek: nie wolno nosić Żadnych mundurów nieistniejacych organizacji począwszy od zakonu Krzyżackiego, poprzez formacje WH, SS, ACz, NKWD, PSZ, itd. skończywszy na Vietcongu.
"

Wolno, ten kodeks odnosi się do sytuacji w której ktoś chciałby załozyc mundur SS i isc do mc'donalda na wyżerke ale nie w stosunku do zorganizowanych grup rekonstruujących czy to PSZ czy Krzyżaków czy WH/SS/Bóg wie co jeszcze. Bo zaraz wyjdzie że mogą istnieć tylko GRH Wojska Polskiego i to wszyscy muszą być jakimiś rekrutami bo stopnia szeregowca też nie wszyscy mają ; o

Fandzolenie bez sensu, lepiej sie zająć czymś konstruktywnym a nie kolejnym straszeniem jakimis z dupy za przeproszeniem przepisami ; )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się, co tak gorączkować. Wiem, że to już BYŁO. Moje pytanie dotyczy TYLKO I WYŁĄCZNIE kwestii prawnej. Próbujemy ustalić jak to po prostu wygląda w naszym prawie. Doskonale zgadzam się z tym, że w czasie inscenizacji robionej za pieniądze z gminy nie jest łamane prawo. Nie chodzi mi też o to czy można w takim mundurku iść po zakupy.
W żadnym wypadku nie chodzi też o straszenie kogokolwiek czymkolwiek.
PRÓBUJĘ USTALIĆ TYLKO KWESTIE PRAWNE!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia prawna jest taka że jakby złapali jakiegos debila który lezie do sklepu w mundurze jakims to go moga bez problemu na podstawie kodeksu cywilnego obciazyc i po kłopocie, jednak w przypadku rekonstrukcji nikt nigdy nikogo nie będzie skazywał.

A osobne przepisy dla GRH - np na bron deko i salut by sie przydały ; )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie jestem pewien czy za każdu mundur mogliby z KC wsadzić. A za uniform PSZ lub z Powstania Wielkopolskiego, Kościuszkowskiego to niby na jakiej podstawie mieliby kogokolwiek sadzać.
Chyba ze znalazłoby się coś i skierowali by gościa na badania do szpitala psychiatrycznego... ;-}
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko będzie dobrze do momentu aż jakiś przekręt" się nie wychyli i nie zrobią mu fotki jak pokazuje wielki wóz" na niebie, albo jakieś egzekucji nie robią że na niby. Jak ktoś dobrze powiedził nasze prawo nie jest precedensowe a szkoda.

Dla jednego sędziego pewne zachownia magą podlegać pod paragraf a dla drugiego w innym końcu kraju nie i nikomu nic do tego gdyż wyroki są iezawisłe".

Nie szukajcie daleko ostatnia temat z mediów straż miejska i fotoradary" w jednych miestach wszytsko jest okey a w innych sądy uniewiniają.

Paragraf 61 KW nadal obowiązuje!

Wyrok Sądu Najwyższego jest jedynie wykładnią prawa, gdyby w takiej sprawie jak mowa zapadł ostatecznie wyrok tego sądu, że wszystko jest okey wtedy mielibyśmy spokój raz na zawszwe. A tak od czasu do czasu ktoś puści takiego bąka i wszystkim członkom grup nimeickich cukier skacze.

Ale np. jak ktoś kręci wideoklip wykorzystując do tego elementy kronik WH i puszcza to w net, na domiar złego podpisując to od kogo pochodzi to już jest propagowanie i czekąć tylko jak jakiś znudzony prokurator rządny awansu to obejży - proces murowany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm też nie wiem gdzie występuje właściwość KC do kwestii noszenia mundurów przez rekonstruktorów:/ Wydaje mi się, że te środowiska które mają status stowarzyszenia posiadającego osobowość prawną nie muszą się niczego obawiać o ile kwestię noszenia mundurów należycie uregulowali w statucie. W końcu zarejestrował ich sąd i jest to gwarancja, że są legalni".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie