Skocz do zawartości

Malowanie zimowe na hełm WH


M40

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Czy ktoś próbował się bawić w rekonstruowanie zimowego kamuflażu hełmu WH? Nie chodzi mi o pomalowanie białą farbą tylko tak jak robiono to w warunkach polowych - pokrycie wapnem. Jeśli tak to prosiłbym o sposób wykonania i jakieś ładne fotki. Pozdrawiam
Napisano
Podłączam się pod pytanie M40 - sam smarowałem swojego hałera sproszkowaną białą kredą (wychodzi przyzwoicie), ale problem jest w szybkim ścieraniu się kamuflażu (nie mówią już o tym, że śnieg i deszcz zmywają go, brudząc mundur).
Napisano
wapno też raczej szybko ulegnie wodzie. A na froncie tez chlastali farba jeśli byla pod ręką. Chyba że dorwał ktoś zmywalna białą farbe którą dostawaly załogi czołgów.
Napisano
Trzeba też pamiętać, że farba klejowa to przed wojenny wynalazek i na pewno część hełmów była właśnie nią pomalowana. Mniej się ściera chociaż słabo również jak same wapno odporna na warunki meteo.

W rosyjskiej książce pt. Wehramcht - specjalna zimowa odzież"
raz widac na fotkach hełmiki juz mocno pozdzierane a raz idealnie biale ze nie mozna ich odroznic od tła (śniegu).

W większości kreuje się taki widok przeciętnego piechura WH,
ocieplana kurtka dwustronna - splintertarn-biały z kapturem + białe spodnie, furażerki na przemian z czapkami, częściej kaptur niz biały hełm. Hełmy nie pomalowane w przewadze no i widać ślady szybkiego ścierania się farb nałożonych na hełmy.
Napisano
Chłopaki - dziękuję za info. Mnie osobiście najbardziej podoba się wizerunek hełmu z kamuflażem już nieco uszkodzony (zmytym) - pokombinuję z farbą klejową.
Napisano

Ja dla odmiany spróbowałem zwykłej farby ściennej która również łatwo się zmywa ciepłą wodą a efekt chyba ciekawy.
Najtańsze badziewie jakie było dostępne w sklepie za jakieś 5 zeta za 1 litr.

Napisano
Faktycznie Victor bardzo przyzwoicie to wygląda - a powiedz można się od niego pobrudzić (mam na myśli mundur), czy tylko wodą można ją naruszyć i nie ma obawy, że wszystko wokół głowy będzie wybielone?
Napisano
Faktycznie Victor bardzo przyzwoicie to wygląda - a powiedz można się od niego pobrudzić (mam na myśli mundur), czy tylko wodą można ją naruszyć i nie ma obawy, że wszystko wokół głowy będzie wybielone?
Napisano

A tak wygląda po przetarciu szczotką w ciepłej wodzie.

Oczywiście nie zceika trzeba po namoczeniu ja czymś potrzec dopiero zaczyna schodzić (więc w razie zmoczenia nie powinna od razu cieknąc po kołnierzu) taka farba z ubrania w razie co problemu letnią wodą się usuwa.

Napisano
Właśnie o taki efekt mi chodziło! - ładnie to wygląda. Victor - powiedz jeżeli możesz, jak to farba, to nie będę już testował różnych, skoro osiągnąłeś to co ja zamierzałem?
Napisano

Tu coś kolorowego dla porównania,

nie żebym coś reklamował ale jak sobie życzysz eko snieżno biała - ś..eżka" ...:)) w opakowaniu 1L

Napisano
Znam te fotki - pewnie dotarłeś Victor do tego samego źródła co i ja :)
Właśnie tak jak tego żołnierza po lewej stronie, chciałbym żeby mój hałer wyglądał.
Napisano
Ja jutro ruszam do sklepiku z farbami :) . Ciekawe jak wyjdzie... Pojutrze wrzócę fotki
Napisano

Efekt dość ciekawy. Dużym plusem jest, to że można sie tego kamuflażu łatwo pozbyć. Jednak trzeba pamiętać, żeby przedtem porządnie potraktować hełm fosolem (jeśli kładziemy na gołą blachę) ponieważ szybko wyskakują rdzawe wykwity.

Napisano
Ostatnio w lesie podczas wew. manewrów, robiliśmy hełmy za pomoca wapna tak jak to kiedyś robili, tzn... wapno, snieg, garnek i ognisko.. bardzo gesty roztwór, po nałożeniu ok 15 minut przy ogniu i jest idealna biel, a podczas zabawy powstawały odpryski, mimo mrzawki nie ścieka - wapno sie wykrusza w pałtach przy uderzeniu.( niezły efekt) Fotki hełmów dostepne na stronce w linkach grupy rekonstrukcyjne. Fest... Breslau. Ostatni wypad.Pozdrawiam

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie