Skocz do zawartości

Hełm - Waffen SS


Huball

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Potrzebuje informacji odnośnie konserwacji hełmu.
Hełm posiadał wewnatrz frasunek w którym na aluminiowej obejmie widniał napis:
D.R.P.
SCHUBERTH WERK
K.G.
BRAUNSCHWEIG
1938

(trzy nity sa masięzne na których napite sa znaki:
D&C
1938

Jedna z bocznych tarczy (znaków) ta z lewej strony to niemiecka swastyka na czerwonym tle.
Zatem wydaje sie byc to hełm Waffen SS - niestet nie ma calych otworków powietrznych nad unami" po których doszedl bym jaki to wzór. Krawędz hełmu jest podwinięta.
rozmiar chyba 76 (nabity na Al obreczy).
Czy ktoś wie:
1) Jakiej konkretnie użyc farby ? (gdzie zdobyć odpowiednia? , (próbki kolorów prosze jeśli ktoś ma odpowiednie)
2) Jaki to wzór hełmu ?
3) Które znaki boczne (tarcze) bedą odzwierciedleniemorginalu ? ( tj.: z lewej swastyka z prawej pioruny - tylko który wzór :starszy czy nowszy ?)
4) Najważniejsze gdzie zdobyć dobre odzwierciedlenie frasunku skórzanego i paska zapinającego ? (tj taki co ma 8 wypustek/ramion wewnatrz z czego każdy ma po 5 otworków - przeróbki z współczesnych nie wchodzą w gre)
5)Jak zrobić konserwacje - tj połatać dzióry - wyglada jak ser szwajcarski- ale bedzie jak nowy - zywica , a potem szpachla samochodowa ? - co wy na to?

Dużo informacji jest tu :
http://www.german-helmets.com/SS%20Helmets-M1940-DOUBLE%20DECAL.htm

Serdecznie dziękuje za pomoc i licze na odzew
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 65
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
frasunek i nity sugerują ze to helm m35 ale pewnosci nie mamy bo wsadzali czasem stare frasunki i czesto robiono mutanty juz na froncie . Jesli odpowietrzniki sa urwane( wpadl mi kiedys tak okaleczony) tez mozna przyjac ze to m 35. Wzor kalkomani zaryzykowalbym starszy. Kolor to RAL 6006 podobny do oryginalnego choc tak naprawde to bylo od groma odcieni.
Frasunek najtanszy i w miare podobny jest czeski do kupienia na allegro( choc dysponujac kawalkiem bydlecej skory dziurkaczem i wzorem wykroju mozna zrobic samemu) podobnie repro paska (ale nie kupuj tych po 40 zeta bo niczym nie roznia sie od tych za 20 z gieldy).
Do szpachlowania dobra jest szpachla z wloknem szklanym bardzo mocna i trwala i co wazne nie puchnie jak zwykla ( choc obrobka straszna) wtedy nie trzeba zywicy.Najlepiej by bylo gdybys wstawil fote .Jesli helm jest jako taki mozna zaniechac renowacji by nie zmasakrowac fanta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK- dzis wieczorem lub jutro jak znajde chwile to wstawie fotke.Powiem tak - hem jest w stanie tragicznym - wyglada po wstepnym czyszczeniu jak ser szwajcarski. Frasunek skorodowany na maxa- aluminium rozsypalo sie w proszek chodz istotyny fragment z nazwa producenta uchowal sie.Frasunek zatem praktycznie nie istnieje , ze skory zistal tylko jeden z 8-mi paskow na wzor jest OK. Obrecz aluminiowa to wlasciwie proszek nie mowiac o obreczy metalowej ktora nie istnieje - tylko troche rdzy zostalo.Widac ze byl z trzy razy malowany przez niemcow. Kazda warstewka miala inny odcien.
Niezbedne bedzie dorobienie krawedzi hemu bo nie istnieja , caly obzarty do okola.
Zatem potrzebuje konkretnych informacji co do :
- skad wzic w miare orginalny frasunek + pasek
- jakie dobrac kalkomanie ( o ile orginaly tez mialy ) jak nie to sam namaluje , prosze wowczas o wymiary tych tarcz - w zaleznosci od typu czy stare czy nowe (lewa: czerwone pole ,sfastyka na bialym + prawa:na bialym SS)
- jaka farba najbardziej odpowiednia ( rodzaj , itp) mozna dodac linka z inf. skad wziac
Za wszystkie te informacje bede wdzieczny - zalezy mi na konkretnym odwzorowaniu. Nie lubie robic lipy".
Zatem obiecuje wstawic fotki ( mysle ze wspolnymi silami osiagniemy cel i dziekuje wszystkim ktorzy mi pomoga).
PS- fant znaleziony przez zlomiarzy uratowany przed zlomowiskiem. Pochodzi z rejony Szczecina gdzie walczylo wiele roznych formacji SS.Istna mieszanka narodowosciowa.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Huball jak chcesz brac sie za renowacje to rób to z garnkami które nie mają już farby nie wspominając o resztkach tarczek, jeżeli chcesz możemy się wymienić podeśle Ci M35 który przemalujesz jak tylko chcesz, a w zamian podeślesz mi Twój hełm, fotki podeślij na sanczomaster@o2.pl, mogę dołozyć komplet dobrych kalek

Pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie poczekajcie wstawie fotke(i) nie ma co sie ludzic tej kalki tam nie ma to jest szczatkowy fragment okolo 7 mm zarysu , a garnek jak pisalem to ser szwajcarski - zdziwicie sie ze go wogole chce robic. wlasciwie to 3/4 hemu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest widok od strony lewej gdzie byla kiedys na czerwonym polu w bialym kole sfastyka. Fragment zarysu widac w miejscy gdzie powstal odblysk - centrum hełmu.Wiem ze powiecie ze nic nie widać lecz , w orginale na żywo widac kawalątek prawego górnego rogu. Własnie to mówi mi ze byl to w orginale hełm SS.Tyym bardziej ze w moich okolicach te jednostki walczyły w dużych ilosciach i rozne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem powoli organizuje materialy do konserwacji.
Prosze powiedzcie jaki to kolor farby , jaki wzór , czy to M35 ???? Nity maja nabite: D&C 1938.
Kawałek frasunku posłuży za wzorzec.
Skąd wziąc obręcze metalowe ???
Czy ktoś ma widoki lub wymiary frasunku i obręczy ???
Wiecie coś o producencie - zamieściłem nabite informacje.
Zatem czekam na Wasze rady i wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor to RAL 6006 w sklepach lakierniczych gdzie sa mieszalniki. Jak mowilem nity i frasunek sugeruja m35 .Obracz metalowa wewnetrzna moze byc od polskiej 50tki bo odleglosci miedzy dziurami na nity takie same ( mozna kupic juz gotowe lub kopie ale trudniej dostepne i drogie)obrecz zewnetrzna kupic orginal lub kopie za allegro lub gield. Jednak patrzac na foty lepiej kupic garnek za 50 zlotych a ten zabiezpieczyc i na polke mozna sie bawic ale roboty z tym i wydatkow bedziesz mial wiecej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Herrmateuss , zobacz tu:
http://www.okna-drewniane.com.pl/ral.htm

ja bym dał 6011 lub 6013 porównując z tą skalą.
Ale może masz racje , co inni o tym sądzą ?????
Czy jest to wzór M35 ???? Mimo ze robiony frasunek w 1938 i ma nity z tego czasu .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie , ja jak kobieta pracując która zadnej pracy sie nie boji. Kiedyś dłubałem w modelarnii samolociki ,ale czasy sie zmieniły a nowe władze stwierdziły ze lepiej aby młodzież ćpała niż chodziła do modelarni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale trup... jak dla mnie nie opłaca się go robić. Efekt i tak będzie nienajlepszy. Skórka nie warta wyprawki; tyle kasy ile zainwestujesz w materiały, lepiej wydać na porzadny dzwon.

Oj, herrmateus... Ty znowu z tymi fasunkami. Polski nie ma nic podobnego i do niczego się nie nadaje. Dopasować go trudno bo trzeba zmniejszać obręcz, a widzę że hełm jest mały. Gdzie niby masz takie same odległości między dziurami? Jakimi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie