Skocz do zawartości

Tannenberg Denkmal


Garbiak

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 441
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Dzięki za odzew i info:
od Jaro5 - od tego zacząłem ale z miernym skutkiem :((((
od J i od razu prośba - nie planuję żadnej pracy ani wydawnictwa nt temat - jesli Twój znajomy dałby się przekonać i chciałby porozmawiać, przekaż mu proszę mój adres ggarbi@poczta.onet.pl.
od TNT - dlatego nie szukam u ych" Niemców ;)))))
od kudiego - podjąłem temat na priv'ie.

Jeśli faktem jest planowa rozbiórka tego pomnika, transport musiał odbywać się koleją, może więc istnieją dokumenty to potwierdzające - np. rozkłady kursów towarowych z przełomu lat 40ych i 50ych. Ktoś z Was może zna gości zbierających tego typu materiały?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się podac ci więcej informacji na email.
Na pewno Denkmal został wywieziony" w dużej mierze do Waerszawy własnie ) schody do budynku KCPZPR i np. Pałac Kultury.W Olsztynie zbudowano z marmurowych płytpochodzących z Denkmal'u... pomnik wdzięczności tzw. szubienice.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duza ilosc okolicznych domow zawiera w swojej konstrukcji elementy mauzoleum. Wspolczesna brama wjazdowa w okolice tannenbergu jest tez zrobiona z kamienia odzyskanego z pomnika.
Swoja droga w okolicy byl oboz jencow radzieckich. Ich groby sa na malym miejscowym cmentarzu.

pozdr
robert_kudelski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie z z tym podobno" bym powalczył. Szubienice widziałem - przegięcie w drugą stronę ;))).
Ktoś z Was zeźbił" na terenie samej bitwy czy tylko pomnika? Było coś ciekawego?
Swoją drogą to teren prywatny czy wolny dostęp? Byłem w to lato ale tylko przejazdem - jesienią chyba lepszy bedzie dostęp. W latach 50ych była tam (podobno ;)))) strzelnica sportowa. Jednak fundamenty pomnika zachowały się w całości. Wiecie coś o tym? Park się zachował w całości oraz kamienny łuk drogi prowadzący do pomnika. Na rynku Olsztynka stoi kamienny lew z pomnika towarzyszącego mauzoleum.
Kudi - o jakiej bramie mówisz?
Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej Kudi, co znaczy dzisiejsza brama wjazdowa w okolice Tannenbergu?
Obóz jeniecki był jak wiemy w bezposrednim sąsiectwie ( po barakach dla świętujących kolejne rocznice a wcelu wywierania wpływu na jeńców osadzonych w cieniu symolu potęgi militaryzmu pruskiego) denkmal'u ale dla wszystkich, ze wszystkich armii II-giej wojny największy Stalag w Europie, rosyjskich fantów jest tam tyle co kot napłakał. Za to są nawet Amerykanie w guzikach :0 nie mówiąc o Serbach czy Szkotach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to prawda, tablica woła o pomstę...pseudo wierza strażnicza też się zawaliła. Szukanie na Denkmalu to wyzwanie, bardzo trudny teren, masa cegły i żelastwa.
Nic godnego uwagi nie wyszło tam jeszcze , może te dwie mosięzne szwabachą" litery przed głowna wierzą, takie z muru...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam obsesję Denkmal'a i chętnie tam bym pogrzebał, jednak nie w śmieciach jakimi po rozbiórce zasypano to miejce :((((. Byłeś na trasie turystycznej biegnącej wzdłuż dawnej trasy kolejowej Olsztynek - Iława? Podobno ładne widoczki z istniejącego do dziś nasypu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam sam gruz i śmieci ale nigdy nie wiadomo, tak jak w lasach Tannenbergowych. Są podobno jakieś znaleziska i człek chciałby się nacieszyć choć opowieściami a co do nasypu to pięknie tam jak i w innych miejscach na Mazurach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie, slyszalem ze cos na tannenbergu wyciagnieto, nie wiecie co? podobno ktos trafil jakies cudo, i do mnie ta wiesc dotarla

niech cie coniektorzy pochwala co wyszlo a nie chowaja po kontach :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie