Skocz do zawartości

Oczyszczarka ultradzwiekowa a jej skuteczność ??


banan20

Rekomendowane odpowiedzi

Na pewnym znanym większości poszukiwaczom sklepie internetowym o nazwie A........ jest do sprzedania oczyszczarka ultradzwiękowa. Mam pytanie co do jej skutecznosci w czyszczeniu monet wykopanych ?? Czy oplaca sie wydac 120 zł na takie cudo ??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
temat sprzed miesiąca.Nie wiem jak wyglada to urzadzenie bynajmniej maja ja niektórzy złotnicy(zakłady jubilerkie)Zona kiedys przez przypadek wrzucila złotą obrączke slubna do pieca gdzie paliła sie cała noc i do 11 rano.Szeroka obrączka z paskiem błyszczacego paska z piasku diamentowego wygladała po tym zabiegu"jak jak czarne kółeczko i nie przypominało to obrączki.Mechanicznie nie było szans bo była czarna zgorzel.Poszlo ultradźwiekami że slady nie znac tylko piasek diamentowy zniknął bo sie przepalił.Zabieg kosztował 30 zł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Witam,

Czy ktoś może przekazać swoje doświadczenia w czyszczeniu ultradźwiękowym monet i przedmiotów miedzianych? Myjki ultradźwiękowe stosują min. jubilerzy i wiadomo, że przy metalach szlachetnych ta metoda sprawdza się na 100%. Mam jednak wątpliwości czy można ją wykorzystać do monet z miedzi. Od razu powiem, że nie jestem zwolennikiem czyszczenia i odzierania monet z patyny, ale czasem zachodzi taka potrzeba. Proszę o opinie praktyków w tym temacie.

Pozdrawiam Qaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem jeszcze o jednej sprawie. Jakie stosuje się ciecze do takiego czyszczenia? Zupełnie nie mam pojęcia czy są to substancje chemicznie aktywne czy obojętne.

Pozdrawiam Qaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Państwo, myjki ultradźwiękowe bardzo ładnie czyszczą z rdzy części metalowe, śrubki, gwoździe , łańcuszki etc. Oczywiście w zależnosci od mocy generatora, rodzaju przetwornika można czyścić w ten sposób mniejsze lub większe przedmioty metalowe (raczejmniejsze). Medium to woda. Tak więć mogą się przydać i do tzw. fantów. W przypadku bardziej cennych przedmiotów należy się upewnić, czy generator nie emituje fal o częstotliwościach generujących zjawisko kawitacji, które może niestety nieco skorodować czyszczony przedmiot.
PZDR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Greg1 za odpowiedź.

Cały czas interesuje mnie stan przedmiotów miedzianych po takim zabiegu. Zjawisko kawitacji to takie małe eksplozje na czyszczonym ośrodku. Wiadomo, o co chodzi, dla mnie jednak tylko teoretycznie. Czy możesz, Greg1 puścić foty wyczyszczonych ultradźwiękowo fantów miedzianych?

Pozdrawiam Qaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Quaz,niestety jestem tylko skromnym miłośnikiem historii zwłaszcza militarnej, ale na wykopki nie chodzę (chociaż mi sie marzy...)tak więc zdjęć nie zamieszczę. Tym nie mniej:
1. Myjki US (skrót od ultrasonic/ultrasound)sprawdzaja sie szczególnie dobrze przy czyszczeniu skorodowanych drobnych przedmiotów zwłaszcza gdy nalot tlenków jest jeszcze stosunkowo płytki - sam to sprawdzałem wprawdzie nie na fantach ale naprawde działa.
2. Można zminimalizować zagrożenie korozją kawitacyjną, poprzez stosowanie odgazowanej wody destylowanej - po prostu podgrzewasz wode do wrzenia przez 10 min. lub więcej aby usunąć tlen, ponadto włączasz myjke na 5-10 min i kawitacja ze względu na brak mikropęcherzyków powietrza (następuje ich implozja) w wodzie ulega ograniczeniu lub zanikowi. Kawitacja wystepuje zreszta przy okreslonych warunkach nadźwiekawiania np. gdy stosuje sie US niskiej częstotliwości (około 20 kHz) ale o wysokiej mocy akustycznej, a ta ostatnia w pewnym stopniu zależy od mocy generatora. Myjki sa raczej zaopatrzone w słabiutkie generatory, tak więc nie sa aż tak niebezpieczne jak niektóre generatory tzw. wysokoenergetycznych fal US.
3. W przypadku gdy masz nalot mocno zestalony z podłożem, wżarty mogą byc problemy, w przypadku takich sytuacji polecałbym czyszczenie chemiczne. US to fale mechaniczne, czyli ulegaja w kontakcie z nadźwiekawianym osrodkiem tym samym zjawiskom co ruch falowy: odbicie, załamanie, etc. Działanie mechaniczne wydaje mi sie mniej selektywne niz czyszczenie chemiczne. Polecałbym w przypadku przedmiotów miedzianych sprawdzenie czy nie ma korozji chlorkowej, wykonanie pasywacji i konserwacje np. kaponem.
4. Gdy masz coś cennego stosuj zasade: przede wszystkim nie szkodzic, w przypadku np. monetek sa dobre informacje na forach numizmatycznych.
Pozdrowienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie