Skocz do zawartości
  • 0

Sklepienie - ale czego?


piryt

Pytanie

Napisano

Proszę o pomoc w identyfikacji. Jaki to typ sklepienia, jaki okres, z czym Wam się to kojarzy?

Pozdrawiam - Piryt

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

...i to co stało tam kiedyś. Ciekawe co jest pod płytą betonową na zdjęciu poprzedzającym. (sprawa zaczyna się komplikować)

Napisano
Przepraszam, że nie mogłem się wcześniej odnieść do tych wypowiedzi. Są one bardzo ciekawe i logiczne. Nasuwa mi się jeszcze jeden pomysł na to sklepienie. Czy może to być fragment (wejście) kanału? Bo sklepienie to (ja widać na foto) ulokowane jest na ścianie przylegającej do ulicy. Jej nazwa to Młyńska, czyżby kiedyś znajdował się tu młyn? Czy odsłonięte przez robotników ściany mogły być czymś w rodzaju zbiornika?

Odnosząc się do kwestii prac archeologicznych, to problem ten też dostrzegłem. Widać to zresztą na ścianach, gdzie pozostały ślady po ciężkim sprzęcie budowlanym. Inwestor nie postarał się też o tablicę informacyjną dotyczącą wznoszonego obiektu. Zastanawiam się, jaka instytucja mogłaby się zainteresować tymi wątpliwościami?

Pzdr - piryt
Napisano
Witam!
Piryt. Skontaktowałem się z urzędem konserwatorskim w Katowicach. Poinformowalem ich o tych pracach na miejscu po byłej syngodze (zburzonej w 1958 r.). Mają ustalić, czy wydawali zgodę, czy były wydawane uzgodnienia i czy jest tam jakiś nadzór konserwatorski. Jutro powinienem wiedzieć więcej. Jak tylko się dowiem to dam znać.
Pozdrawiam
wars98
Napisano

...ściana wschodnia, przylegająca do ulicy Młyńskiej (a może nazwa ulicy jest kluczem do rozwiązania zagadki?)

Napisano
trudno jednoznacznie okreslić przeznaczenie tego łęgu na podstawie fotografi - piwnice prwdp. 18 ,19 w - byc moze napotkano przeszkodę w postaci istniejacej studni lub duzej skały zalegającej w gruncie na głębokosci posadowienia i w ten sposób przeskoczono nad czymś co mogłoby złamać ceglany fundament budynku . Być moze były to elementy starszej zabudowy -trudno powiedzieć
Samo sklepienie trójkatne nie jest niczym niezwykłym - choć dość rzadko spotykanym

na fotografi natomiast widać wykonywanie fundamentu żelbetowego pod budynek na płycie dennej zbrojonej górą i dołem -fundament taki wykonuje sie w gruntach słabych lub na terenach starej zabudowy gdzie nie całkiem do końca wiadomo co znajduje sie pod spodem

Brak śladów robót archeologicznych
Napisano
Prawdopodobnie w Raciborzu istniały trzy synagogi, żadna z nich nie przetrwała do dzisiaj.
Pierwsza, według podań ludowych znajdowała się na miejscu obecnego kościoła św. Mikołaja, druga przy ul. Sukienniczej, obecnie róg ul. Solnej i Leczniczej, a ostatnia, rozebrana w latach pięćdziesiątych przy Szewskiej.

W 1495 roku ludność żydowska posiadała już synagogę, która mieściła się ona przy ul. Sukienniczej, obecnie róg ul. Solnej i Leczniczej. Jednak stracili ją wraz z przymusem opuszczenia miasta 1 marca 1510 roku.

W 1825 roku gmina żydowska zakupiła za 1650 talarów działkę przy obecnej ulicy Szewskiej pod przyszłą synagogę. Jej budowa trwała dwa lata i zakończyła się w 1830 roku. Budynek synagogi został wybudowany w stylu klasycystycznym oraz posiadał odrębne miejsca dla kobiet i mężczyzn, a jego największą ozdobą była sprowadzona z Barcelony menora.

W 1887 roku, wskutek powiększania się liczby członków gminy żydowskiej w miejscu dotychczasowej synagogi rozpoczęto budowę nowej, a prace zakończono w 1889 roku. Efektem prac była nowa większa synagoga wybudowana w imponującym stylu mauretańskim. Synagoga do lat 50 XX wieku istniała, przetrwała pożar podczas Nocy Kryształowej w 1938 roku oraz II wojnę światową. W 1958 roku z polecenia władz została rozebrana. W jej miejscu urządzono skwer.

Pozdrawiam
wars98

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie