Skocz do zawartości

Rekonstrukcje NSZ


Rekomendowane odpowiedzi

po pierwsze: rekonstrukcja to rekonstrukcja, nie wiem co tak niekórych razi obecnosc jednostek SS podczas rekonstrukcji, skoro takie jednostki istniały i walczyły na froncie to pokazanie teo faktu podczas inscenizacji nie jest niczym niezwyklym chyba.

po drugie: zestawianie NSZ z SS, UPA i NKWD to dla mnie (bez urazy) świadectwo ogromnej ignorancji. Wiadomo ze NSZ nie było święte, ze zdarzały się jakies kontakty z niemcami itp elementy, ale nie zapominajmy o tym że to był to raczej margines i to kontaktujacy sie z niemcami przeciwko innemu wrogowi - sowietom a nie przeciwko własnej ojczyznie, w przeciwieństwie do takiego AL które od początku bylo za ustanowieniem zbrodniczej władzy sowieckiej, widzisz różnice? Jeszcze wypadało by wspomnieć o powojennych dokonaniach NSZ i walce z UB i tym podobnym elementem niszczycielskim dla Polski. Jak juz mowilem - wszedzie zdarzaja sie czarne owce, natomiast wstyd mi za osoby zestawiające ich z NKWD czy rozwscieczona hołota z UPA... Czuje efekt propagandy poprzednieo systemu który tak bohaterów walczacych w szeregach NSZ jak i tych którzy brali udział w wojnie polsko-bolszewickiej uznawał za 'niebezpieczny element wywrotowy'.

____

co do załozyciela wątku - ciekawa inicjatywa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to co niekórzy uwazaja za zbrodnie w wykonaniu NSZ było rozgromienie dwóch oddziałów AL które w tej współpracy czy to z gestapo czy NKWD były dość gorliwe, żeby nie powiedzić nadgorliwe.

Ja osobiście uważam że zrobili dobrze, zdrajców trzeba karać odpowiednio. Jakkolwiek by tego jednak nie oceniac powtórze tylko że zestawianie ludzi którzy gineli majac w sercach Polske z bandytami z NKWD czy hołota z UPA jest bardzo nie na miejscu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam książkę Żołnierze wyklęci" czyli antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku autorstwa Grzegorz Wąsowski oraz Leszek Żebrowski.Masz tam dużo zdjęć i opisów.My (GRH 8 PP Leg.) również współpracujemy z żołnierzami WiN Zapory ".Pozdro !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś ukazał się taki albumik Leszka Żebrowskiego „ Brygada Świętokrzyska”.
Niesyty ja osobiście już nie mam tej książki, ale na pewno znajdziecie ją w Centralnej Bibliotece Wojskowej.

Następne publikacje to:
„Oddziały i żołnierze NSZ w Powstaniu Warszawskim” Warszawa 1998 oraz „NSZ Dokumenty Relacje Wspomnienia” z Biblioteczki „Szczerbca” Warszawa 2000

Pozdrawiam i życzę powodzenia - Kuczor
Warszawska Grupa Historyczna „Szaniec” zajmująca się okresem Polskiego Państwa Podziemnego 1939 – 1956.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Sięgnij jeszcze do książki Antoniego Bohun-Dąbrowskiego: Byłem dowódcą Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych". Znajdziesz tam masę zdjęć, map, planów. W razie problemów z dotarciem do tego wydawnictwa napisz: mistrzu-1@wp.pl.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie