Darda Napisano 13 Październik 2006 Autor Napisano 13 Październik 2006 Czy ktoś może zweryfikować tę informację, na którą trafiłem w jednej z rosyjskich publikacji:„…Противник хорошо подготовился к обороне и защищался отчаянно, тогда же впервые польские войска применили химическое оружие на реке Стырь против 14-й кавдивизии. В результате обстрела артиллерийскими снарядами, начиненными отравляющими веществами, у многих бойцов началась рвота, были случаи со смертельным исходом, большому количеству кавалеристов требовалась срочная госпитализация. О применении противником варварских средств войны Буденный доложил в штаб фронта.”Dla tych, co „bukw” nie czytają – chodzi o to, że broniąc rzeki Styr prze armią Budionnego, Polacy użyli jakoby artyleryjskiej amunicji chemicznej, powodując wśród „konarmiejców” poważne straty.
M-i Napisano 15 Październik 2006 Napisano 15 Październik 2006 Notka jest tak enigmatyczna, że w zasadzie nic nie wiadomo ani o rodzaju użytego gazu, ani o poniesionych stratach. To tak jakbym napisał, że użyto broni chemicznej nad Wisłą i były wypadki o śmiertelnych zejściach. W Wojsku Polskim pierwszą jednostkę chemiczną - batalion chemiczny sformowano dopiero we wrześniu 1921 r. Co do elaboracji pocisków artyleryjskich, to nie mieliśmy w tym czasie jeszcze ani możliwości ani sił. Do wojny chermicznej nie byliśmy w ogóle przygotowani. Nie wykluczam jednak możliwości pozyskania takiej amunicji z arsenałów poniemieckich, porosyjskich czy poaustriackich.
kolekcj Napisano 15 Październik 2006 Napisano 15 Październik 2006 W drugiej połowie lat dwudziestych roku ppłk Jerzy Łunkiewicz z katedry taktyki artylerii Wyższej Szkoły Wojennej opracował temat Taktyczne użycie gazów w artylerii". W swojej pracy zaznaczył, że temat omawiany jest tylko informacyjnie bo na mocy Traktatu Wersalskiego Polska zobowiązała się do nie korzystania z gazów bojowych. Dodaje także, że opracowanie odnosi się do doświadczeń z okresu wielkiej wojny". Czyli pierwszej WŚ i raczej chodzi o doświadczenia obcych armii, a nie polskich formacji wojskowych.
kolekcj Napisano 15 Październik 2006 Napisano 15 Październik 2006 Co prawda bardzo sceptycznie podchodzę do możliwości użycia broni gazowej w 1920 roku, ale znalazłem w notatkach informację że pod koniec 1919 roku z polecenia gen. Jana Jacyny organizowano kursy dla oficerów gazowych, którzy następnie mieli (między innymi) przygotować artylerię i saperów do walki gazowej. Trudno mi sobie wyobrazić jakie zadania defensywne w zakresie walki gazowej prowadzić by miała artyleria, więc zapewne chodziło o działania ofensywne.
kolekcj Napisano 10 Styczeń 2007 Napisano 10 Styczeń 2007 W CAW znajduje się notka iż strona brytyjska ostrzegała nas w okresie wojny z bolszewikami, że istnieje zagrożenie atakiem gazowym z ich strony.
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.