Skocz do zawartości

Pamiątka z wojny-Wydobyto cały trotyl


szajko

Rekomendowane odpowiedzi

http://elblag.wm.pl/?main=17&c=109,3,10249,,5406
Kolejne 80 kg trotylu wydobyto z czwartego i ostatniego już filaru przedwojennego mostu na "siódemce.
- Trotyl znajdował się w dwóch komorach minowych. W jednej było 50 kg, w drugiej - 30 kg - mówi Piotr Bik z gdańskiej firmy Explosive S.C.
Do tej pory trotyl nie został odkryty, ponieważ Niemcy dobrze go ukryli.
- Niemcy spakietowali ładunki, a potem wpuścili je na pięć metrów do jednej komory minowej i na 3 metry do drugiej - mówi Piotr Bik. - Komory były zatkane żuławską ziemią. Po wojnie ktoś wyrwał stąd kable. Zapalnika nie było.
Przed wojną, w czasie budowy mostu, Niemcy przewidzieli, że będzie taka potrzeba aby go zaminować. Wykonali więc prostokątne komory z azbestu o średnicy ok. 14 cm i długie na kilka metrów. Gdyby nastąpiło odpalenie trotylu i jego wybuchu, doszłoby do zrzucenia przęsła mostu. Niemcom chodziło o to, żeby przęsło spadło i skręciło się, żeby na starym filarze nie można było oprzeć prowizorycznego mostu.
Czterysta kostek trotylu, które wydobyli pracownicy Spółki Explosive zabrali saperzy z Braniewa. Przy wydobywaniu trotylu pomagał policyjny pirotechnik. Cała operacja wydobywania trotylu z czwartego filaru mostu odbyła się w sobotę i trwała 2,5 godz.
- Myślę, że to już koniec z trotylem - mówi Piotr Bik. - Na sto procent mogę powiedzieć, że to już koniec - podkreśla. - Jest to wyjątkowo rzadki przypadek. Z tego mostu wydobyliśmy ok. 250 kg trotylu. Jest to odpowiednik półtonowej bomby lotniczej."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starzy górale powiadają ,że w zasiekach do niedawna poniewierała się wata strzelnicza...czas raczej przeszly, bo jak dwóch studenciakow przypadkiem wybrało się w podróż donikąd , zabierając ze sobą cały bunkier ,to gmina niby przeorała teren, ale cos mi sie nie chce wierzyc...czas pokaże :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie